Ana içeriğe atla

autorola

Operasyonel maliyet ve riskler düşüyor

19.01.2018 - 10:22

Hem alıcılara hem de tedarikçilere büyük kolaylık sağlayan tedarikçi finansmanının özellikle FKB Tedarik Zinciri Finansmanı IT Platformu’nun devreye girmesiyle birlikte hız kazanacağını düşünen Yapı Kredi Faktoring Genel Müdürü Bozkurt Çöteli, bu platformun hem operasyonel maliyeti hem de operasyonel riski düşürmesini beklediklerini dile getirdi. Çöteli, ayrıca platformun fiyatlamaları hem ana firma hem de tedarikçiler açısından daha uygun kılacağından söz etti. 

Tedarikçi finansmanından kimler faydalanabilir? Bu finansman desteğinden yararlanmak için ne gibi kriterlere sahip olmak gerekir?
Yapı Kredi Faktoring olarak tedarikçi finansmanı hizmetimiz ile KOBİ’lerin en önemli finansal ortakları arasında bulunuyoruz. Mal veya hizmet sunan, bunların ticaretini yapan tüm kurumlar gerekli koşulları sağladığı takdirde bu ürünümüzden yararlanabiliyor. Tedarikçi finansmanından hem satıcılar hem de alıcılar faydalanabilir. Bu finansman modeli, alıcının bu modele geçmeyi kabul etmesi ile birlikte muhtelif satıcıların herhangi bir ilave teminat vermeksizin vadeli alacaklarına finansman sağlıyor. Dolayısıyla tedarikçi finansman hizmeti, alıcının bu modele geçmeyi kabul etmesiyle başlayan; satıcının ise sisteme dahil olması ile devam eden bir süreci kapsıyor ve her iki taraf için de çeşitli avantajlar sunuyor.

TEDARİKÇİ FİNANSMANI İLE DAHA UYGUN FAİZ ORANLARINDAN YARARLANILABİLİYOR 
Tedarikçilere özel faiz oranlarınız mevcut mu? 

Tedarikçi finansmanı sistemine dahil olan firmalar daha uygun faiz oranlarından yararlanabiliyor.

Tedarikçi finansmanının tedarikçiye ve alıcıya avantajları nelerdir, kısaca bahseder misiniz?
Bu finansman türü sayesinde büyük ölçekli kurumlar ile onlara mal veya hizmet sunan tedarikçi kurumlar, ödemelerini ve tahsilatlarını nakit akışlarına uygun olarak düzenleyebiliyor. Tedarikçiler ilave bir teminat vermeksizin sattığı malın karşılığında oluşan vadeli alacağını tahsil ederek faaliyetlerinin sürekliliğini sağlayabiliyor. Hem alıcılara hem de tedarikçilere büyük kolaylık sağlayan bu finansman türünün, Finansal Kurumlar Birliği (FKB) Tedarik Zinciri Finansmanı IT Platformu’nun devreye girmesiyle birlikte hız kazanacağını düşünüyoruz. 2018 yılında hayata geçmesiyle birlikte dileyen herkesin kullanacağı bu platformun operasyonel maliyeti ve riski düşürmesini bekliyoruz. Fiyatlamaları ise hem ana firma hem de tedarikçiler açısından daha uygun kılacak.

autorola

Yukarı