Ana içeriğe atla

http://www.alltrans.com.tr/

OTOMATİK KATILIM İLE SEKTÖR HIZLI BÜYÜYECEK

15.12.2016 - 16:55

Anadolu Hayat Emeklilik Genel Müdürü M. Uğur Erkan, “2017 yılı başında yürürlüğe girecek Bireysel Emeklilik’te Otomatik Katılım sektörün hızlı bir biçimde büyümesine neden olacak. Sistemdeki katılımcı sayısının 2017 yılı sonunda 11 milyonu aşmasını bekliyoruz” dedi.

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES)’nde ‘Yeni Dönem Otomatik Katılım’ süreci hakkında değerlendirme yapar mısınız?
2017 yılı başında yürürlüğe girecek Bireysel Emeklilik’te Otomatik Katılım sektörün hızlı bir biçimde büyümesine neden olacak. Otomatik katılım vasıtasıyla önümüzdeki yıl yaklaşık 6 milyon kişinin sisteme katılması ve bu kişilerden 5 milyonunun sistemde kalmaya devam etmesi durumunda, sistemdeki katılımcı sayısının 2017 yılı sonunda 11 milyonu aşmasını bekliyoruz. 
Otomatik katılımın yürürlüğe girmesiyle, çalışanların prime esas kazançlarının yüzde 3’ü oranında katkı payı ödenecek. Örneğin asgari ücretli bir çalışanın sisteme dahil olarak bir yıl boyunca katkı payı ödemesi halinde hesabındaki birikim, bin TL ilave ve yüzde 25 devlet katkısı teşvikleriyle birlikte, getiri dahi eklenmeden, sadece bir yılın sonunda ödediği tutarın yaklaşık 3 katı büyüklüğe ulaşacak. 

BES, emeklilere ne gibi avantajlar sağlıyor? 
Sistemin biriktirme evresinin sonucunda emeklilik hakkı kazanan katılımcılarımız “Emeklilik Gelir Planı’’ ürünümüz ile birikimlerini düzenli gelire dönüştürebiliyor.  Ürünümüz kapsamında birikimler emeklilik yatırım fonlarında değerlenmeye devam ederken, katılımcımız ihtiyaç duyduğu düzenli gelir süre veya tutarını belirleyerek programlı bir geri ödeme planı oluşturabiliyor. Emeklilik Gelir Planı, emeklilik hakkı kazanan müşterilere, sistem içinde kalarak, tespit edilecek geri ödeme programı çerçevesinde birikimini geri alabilme imkânı sağlıyor ve birikimler vergi avantajlarıyla emeklilik yatırım fonlarında değerlenmeye devam ediyor. Ürünümüzde gelir alma sıklığına müşterilerimiz karar veriyor. Planın sunduğu avantajlardan bir diğeri de katılımcıların fon tercihlerini yapmakta özgür olmaları. Üstelik katılımcılarımız ücretsiz acil ambulans ve sağlık danışmanlığı hizmeti ve Şirketimizin anlaşmalı olduğu sağlık kuruluşlarında indirimli fiyatlardan yararlanma imkânına sahip oluyorlar.

Sistemin getirilerinden kısaca bahseder misiniz?
2004 yılı başından 2016 yılı Ekim ayı sonuna kadar geçen dönem için değerlendirme yaparsak, emeklilik yatırım fonlarının kümülatif ağırlıklı ortalama getirilerinin nominal yüzde 340, reel olarak da yüzde 60 seviyesinde gerçekleştiğini görüyoruz. 2016 yılının ilk 10 ayı itibariyle getirilere baktığımızda; hisse fonlarının getirisi yüzde 11 seviyesinde ölçülürken, kamu borçlanma araçları ve esnek fonların yüzde 10, uluslararası dövize endeksli fonların ise yüzde 9 getiri sağladığı görülmüştür. Emeklilik yatırım fonları yapısı gereği uzun vadeli değerlendirilmeli. Sistemin fon getirileri anlamında başarılı performansını faaliyete başladığı tarihten bu yana istikrarlı bir şekilde sürdürdüğünü söyleyebiliriz.

yurtiçi

Yukarı