Ana içeriğe atla

http://www.alltrans.com.tr/

SAHTECİLİK VE TAHRİFAT RİSKİNE SON

24.02.2017 - 15:30

DenizBank KOBİ Bankacılığı Pazarlama Grup Müdürü Tayfur Geler, “Bankamız geçtiğimiz yıl uygulamaya aldığı ‘karekodlu çek’ hizmeti ile işletmelere çek işlemlerini daha güvenli ve şeffaf bir şekilde yapma imkânı sunuyor” dedi.

DenizBank KOBİ Bankacılığı Pazarlama Grup Müdürü Tayfur Geler, karekodlu çek sisteminin çeki elinde bulunduran kişinin çek yaprakları üzerinde yer alan kare kodu akıllı cihazlarda bulunan Findeks aplikasyonu ile okutarak keşidecinin özet çek raporunu alabildiği bir sorgulama altyapısı olduğunu söyleyerek, “Bankamız geçtiğimiz yıl uygulamaya aldığı ‘karekodlu çek’ hizmeti ile işletmelere çek işlemlerini daha güvenli ve şeffaf bir şekilde yapma imkânı sunuyor. Çek ticaretinde itibarın tesis edilmesinde önemli rol oynayan uygulama sayesinde çek hamilleri çek yaprağı üzerinde yer alan kare kodu, mobil telefonlardaki Findeks uygulaması ile okutarak keşideciye ait çek ödeme performansına hızlı ve kolay bir şekilde ulaşabiliyor. Böylece tahsilatlar çok daha güvenli ve kontrollü bir yapıda gerçekleştirilirken, çek ödemeleri düzenli olan keşideciler de piyasada itibar ve güven unsuru oluşturuyor” dedi.

KAYIP VE ÇALINTI DURUMLARINDA UYARI MEKANİZMASI
Karekodlu çek uygulaması ile çekin hamil tarafından sorgulanabilmesi sayesinde, çekin alınıp alınmamasına karar verilebilmesinin sağlandığına değinen Geler, “Keşidecinin borç ödeme performansı hakkında fikir sahibi olunması, Keşideci Çek Raporu’na hızlı ve pratik bir şekilde ulaşılabilmesi, sahtecilik ve tahrifat riskinin önlenmesine imkan sağlaması, kayıp ve çalıntı durumlarında uyarı mekanizması olması karekodlu çek uygulamasının en önemli özellikleri arasında” diye konuştu.

KARŞILIKSIZ ÇEK ENDİŞESİ ORTADAN KALKIYOR
Geler, sözlerine şöyle devam etti: “1 Ocak itibariyle Karekod uygulaması tüm çekler için yaygınlaştırılmış oldu. Kredi Kayıt Bürosu tarafından geliştirilen karekodlu çek uygulaması karşılıksız çek endişesini ortadan kaldırırken, piyasadaki güvenilir oyuncuları birbirleri ile buluşturmayı hedefliyor. Sözkonusu uygulamanın tüm çekler için geçerli hale gelmesinin şeffaf bir ticaret anlayışının yaygınlaşmasına ve ekonominin canlanmasına katkı sağlayacağını düşünüyoruz.”

yurtiçi

Yukarı