Ana içeriğe atla

aaa

SEKTÖR DAHA DA CANLANACAK

09.05.2018 - 16:59

YAPI KREDİ LEASING GENEL MÜDÜRÜ FATİH TORUN: “İŞ VE İNŞAAT MAKİNELERİ, 2017’DE LEASING SEKTÖRÜNÜN TOPLAM İŞLEM HACMİNİN YÜZDE 27’SİNİ OLUŞTURDU. BÜYÜK ULAŞIM PROJELERİYLE SEKTÖR DAHA DA CANLANACAK.”

Yapı Kredi Leasing Genel Müdürü Fatih Torun, iş ve inşaat makinesi leasing ile ilgili sorularımızı cevaplandırdı.

İş ve inşaat makinesi leasingiyle ilgili bilgi verebilir misiniz?
İş ve inşaat makineleri, doğası gereği leasinge çok uygun ekipmanlar. Makinelerin 2. el değerliliğinin yüksek, inşaat sektörünün hareketli olması nedeniyle projeler tamamlansa da makineler yer değiştirilerek tekrar kullanılabiliyor. Bu da iş ve inşaat makinelerinin leasinge uygun olmasını sağlıyor. İş ve inşaat makineleri, 2017’de leasing sektörünün toplam işlem hacminin yüzde 27’sini oluşturdu. Yapı Kredi Leasing olarak müşterinin her türlü bilgisine telefonundan rahatlıkla ulaşabildiği mobil ve dijital altyapımız, gümrükten mevzuata birçok alanda danışılan şirket kimliğimiz, tüm ürünlerde olduğu gibi iş ve inşaat makinelerinde de bizi öne çıkarıyor.

Müşterileriniz, yüzde 1 KDV avantajından nasıl yararlanabilir?
Yüzde 1 KDV avantajı için kullanılmamış ekipmanların leasing ile finansmanının yapılması yeterli. Türkiye’deki 14 bölgemiz yanı sıra www.ykleasing.com.tr adresi üzerinden başvuru yapılabiliyor. Bunun ardından müşterilerimizin yatırım kararına, nakit akışına ve yüzde 1 KDV avantajına uygun ödeme planları oluşturuyoruz. Müşteri tarafından uygun görülen ödeme planıyla birlikte, proforma fatura ve şirket evraklarının iletilmesinin ardından, kredi değerlendirmesi yapılıyor. Karşılıklı sözleşme imzalarının ardından da ekipmanların satın alımları tamamlanıyor.

Makineleri leasing ile almak, şirketlere ne tür avantajlar sağlıyor?
Leasing ile firmalar, uzun vadeli finansman ve sabit taksit ödeme olanağından faydalanabiliyor. Veya şirketin genel nakit akışına uygun esnek geri ödeme planını tercih edebiliyor. Ayrıca sezonsal ödeme planları ve ödemesiz dönem de sunuyoruz. Sözleşme süresince ekipman mülkiyetinin leasing şirketi üzerinde kalması özelliği sayesinde asgari teminatlarla uzun vadeli finansman imkânından yararlanılabiliyor. Firmalar, leasing işlemine ilişkin tüm satın alma, ithalat, yükleme, akreditif, transfer gibi işlemlerin uzman kadrolar tarafından yönetilmesi sayesinde operasyonel kolaylık imkanına da kavuşuyor. Ayrıca kiralanan mal veya ekipmanı, dönem sonunda sembolik bir bedelle satın alabiliyor. Ayrıca KDV avantajı sebebiyle yatırımın ilk gününden itibaren maliyet avantajı sağlıyorlar.

2017 performansınız nasıldı? 2018 nasıl başladı? 
9 yıldır sektör lideriyiz. 2017 sonunda 10.8 milyar TL leasing alacağı ile yüzde 20,7 pazar payına ulaştık. Müşterilerimizle 3 bin 227 adet sözleşme yaparak 4.1 milyar TL yeni işlem hacmi yarattık ve yüzde 33 büyüdük. 2017’de sektörde yapılan iş ve inşaat makineleri içindeki pazar payımız ise yüzde 23 oldu. 2018’de de bu trend devam etti. İlk 3 ayda en fazla pazar payının yine iş ve inşaat makinelerinden geleceğini düşünüyoruz. Sektörün gelişiminde altyapı ve üst yapı yatırımları önemli rol oynuyor. Köprü, yol, metro inşaatları gibi ulaşım projeleri sektörü canlı tutuyor. Kanal İstanbul, temeli atılan Çanakkale 1915 Köprüsü, dolgu çalışmaları başlayan Rize-Artvin Havalimanı gibi tüm projelerin olumlu etkilerini bu yıldan itibaren hissedeceğiz. 2018’de de iş ve inşaat sektörünü desteklemeye devam edeceğiz.

arf

Yukarı