Ana içeriğe atla

http://www.alltrans.com.tr/

TEB’den KOBİ’ler için KGF desteği

10.05.2017 - 16:42

TEB KOBİ Bankacılığı Kıdemli Genel Müdür Yardımcısı ve Genel Müdür Vekili Turgut Boz, “KOBİ’lerimize kefil olmak suretiyle, teminat yetersizliğini finansmana erişimin önünde bir engel olmaktan çıkarmayı amaçlamayan Kredi Garanti Fonu (KGF) işbirliği ile KOBİ’lere destek vermeye devam ediyoruz” dedi.

TEB KOBİ Bankacılığı Kıdemli Genel Müdür Yardımcısı ve Genel Müdür Vekili Turgut Boz, TEB olarak uzun süredir KGF AŞ ile işbirliği içerisinde olduklarını belirterek, “KOBİ’lerimize kefil olmak suretiyle, teminat yetersizliğini finansmana erişimin önünde bir engel olmaktan çıkarmayı amaçlamayan Kredi Garanti Fonu (KGF) işbirliği ile KOBİ’lere destek vermeye devam ediyoruz. Daha geniş bir kesime ulaşarak uygun koşullu kredilendirme imkânı sağlıyoruz. Ekonomimizin can damarı olan KOBİ’lerin nakit akış sıkıntılarına hızlı çözüm üretmek adına, teminatına KGF’nin destek verdiği KOBİ’lerimize sermayemizle bizler finansal destek sağlıyoruz. Yönetmelik kapsamında; KOBİ vasfını haiz gerçek veya tüzel kişi işletmelerin yanı sıra KOBİ vasfına sahip olmayan işletmeler de belirli oranlarda bu kapsamdan faydalanabiliyor” dedi.  

“SEKTÖRE CANLILIK KAZANDIRDIK”
Bankacılık ve finans sektörü olarak, Kredi Garanti Fonu teminatının sisteme kazandırılmasıyla sektöre canlılık kazandırdıklarına değinen Boz, “Teminat yetersizliği sebebiyle bankalardan kredi kullanmakta güçlük çeken işletmelere (KOBİ vasfına haiz işletmeler, kadın girişimciler, genç girişimciler ile KOBİ vasfına haiz olmayan işletmeler) Kredi Garanti Fonu kurumsal bir kuruluş olarak kefalet vermekle, bu işletmelerin finansman sağlamaları, yatırımlarına destek bulabilmelerini kolaylaştırmış oldu. KGF kefaleti ile ilk defa kredi kullanan, mevcut kredilerine ilave kredi sağlayan ya da yeniden yapılandırılan krediler sayesinde firmalardaki finansman zorluklarının önemli ölçüde azaldığını, sektöre can suyu verdiğini ve kurumlar arasında sinerji yaratılmasında önemli bir adım atıldığını düşünüyoruz” diye konuştu. 
Boz, sözlerine şöyle devam etti: “Son protokol ile, KGF tarafından verilebilecek Hazine destekli kefaletlerin toplam bakiye tutarı kefalet limitleri artırılarak daha önce 15 milyar TL iken 25 milyar TL’ye yükseltildi. Yeni dönemle birlikte Hazine destekli PGS (Portföy Garanti Sistemi) kapsamında KOBİ vasfına haiz müşteriler için KGF 12 milyar TL’ye kadar kefalet sağlayabiliyor. KOBİ vasfı dışı için ise 50 milyar TL’ye kadar kefalet sağlanıyor. Hazine destekli işletme kredilerinde asgari 6 azami 60 ay, yatırım kredilerinde ise 120 aya kadar çıkan dönemlere kadar vade uygulanabiliyor.”
 

GALATA

Yukarı