Ana içeriğe atla

arf

TİCARİ HAYATA OLUMLU KATKI SAĞLAYACAK

28.02.2017 - 10:33

TEB Kurumsal Bankacılık Grup Başkanı Gülümser Özgün Henden, “Karekodlu çek, ticari hayatta önemli bir ödeme aracı olan çeklere ilişkin tahsilatların daha güvenli olmasını sağlayarak, keşidecinin çek ödeme alışkanlıklarına ve çekin doğruluğuna yönelik veriler sunuyor” dedi.

TEB Kurumsal Bankacılık Grup Başkanı Gülümser Özgün Henden, karekodlu çekin, karşılıksız çek riskinin azaltılması ve iç piyasadaki ticaretin daha sağlıklı ve güvenli yapılabilmesi adına ticari hayata  olumlu katkı sağlayacağı düşüncesinde olduklarını söyleyerek, “Keşideciler için piyasadaki itibar ve güvenilirlik artacak, böylece piyasadaki güvenilir oyuncuların birbirleri ile çalışması kolaylaşacak. Çek hamili de karekodlu çeki sorgulayarak keşidecinin geçmiş dönem çek ödeme performansı hakkında bilgi sahibi olacak ve çeki alıp almayacağına karar verebilecek. Ülkemizde çek önemli bir teminat ve finansman aracı olduğundan karekodlu çek ile sistemin daha sağlıklı çalışması sağlanacaktır” dedi.

TAHSİLATLARIN DAHA GÜVENLİ OLMASINI SAĞLIYOR

6728 sayılı yasa gereği 01.01.2017 tarihinden itibaren  bankalarca çek hesabı sahiplerine sadece karekod içeren çek yaprakları verildiğine değinen Henden, “Karekodlu çek, çeki düzenleyenin (keşidecinin) banka ve şube bilgilerini, hesap numarasını ve çek numarasını içeren karekod (QR Code) basılmış özel bir çek. Akıllı cihazlardaki Findeks Mobil Uygulaması’na okutulan karekodlu çek vasıtasıyla, çek yaprağının doğruluğu ve keşidecinin (Çek veya poliçe düzenleyen ve imzalayan kimse) geçmiş çek ödeme performansına ilişkin özet rapora ulaşılması sağlanıyor. Karekodlu çek, ticari hayatta önemli bir ödeme aracı olan çeklere ilişkin tahsilatların daha güvenli olmasını sağlayarak, keşidecinin çek ödeme alışkanlıklarına ve çekin doğruluğuna yönelik veriler sunuyor. Bu sistem sayesinde keşideci için prestij sağlanırken, çekin hamili için risk ortadan kaldırılıyor, sahtecilik ve tahrifat riski önleniyor” diye konuştu.

arf

Yukarı