Ana içeriğe atla


BANNER

TÜRKİYE FİNANS ‘UZMANINDAN LEASING’ İLE FİRMALARIN HİZMETİNDE

10.05.2019 - 12:23

TÜRKİYE FİNANS TİCARİ BANKACILIK GENEL MÜDÜR YARDIMCISI MURAT AKŞAM: “REEL SEKTÖRÜ DESTEKLEME KONUSUNDA YENİLİKÇİ ÜRÜN VE HİZMETLERLE KOBİ’LERİMİZİN TÜM İHTİYAÇLARINA YÖNELİK ÜRÜN VE HİZMETLER SUNUYORUZ. ‘UZMANINDAN LEASING’ İSMİNİ TAŞIYAN AVANTAJLI LEASING PAKETİMİZİ DE İŞLETMELERİN KULLANIMINA AÇTIK.”

Türkiye Finans Ticari Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Murat Akşam, sorularımızı cevapladı.

Üretim ekipmanlarıyla ilgili leasing hizmetlerinizden ve kampanyalarınızdan bahsedebilir misiniz?
2018’de “Türkiye’nin En İyi Katılım Bankası” ödülünü almış bir banka olarak reel sektörü destekleme konusunda yenilikçi ürün ve hizmetlerle KOBİ’lerimizin tüm ihtiyaçlarına yönelik ürün ve hizmetler sunuyoruz. Ekim 2018’de “Uzmanından Leasing” ismini taşıyan avantajlı leasing paketimizi piyasaya sunarak finansal kiralama yapmak isteyen firmalara yüzde 1 KDV avantajı sağladık. Yalnızca leasing’e konu olan alanlarda değil, tüm yatırım alanlarında tek bir paket halinde firmalara fon sağlayabiliyoruz.

Kimler üretim ekipmanları leasingi yapabilir? 
Üretim ve imalat alanında hali hazırda faaliyetleri devam eden, faaliyet hacmini artırmak isteyen, sektöre yeni katılan tüm tüzel ve şahıs firmalarının üretim ekipmanları leasing talepleri bankamızca değerlendirilebilmektedir.

Neler lease edilebilir? 
Amortismana tabi olan her türlü taşınır ve taşınmaz mal için leasing hizmeti sunmaktayız. Bunlara örnek vermek gerekirse; tekstil makineleri, tıbbi cihazlar, iş makineleri, güneş enerji santralleri, tarım makineleri, elektronik cihazlar, metal işleme tezgâhları, ısıtma-soğutma ekipmanları, üretim makineleri, ticari amaçla kullanılacak gayrimenkuller gibi yüksek finansman gücü isteyen yatırımlar için leasing yapılmaktadır.

Leasing süreci nasıl işler?
Müşterinin leasing talebine istinaden Katılım Bankacılığı prosedürlerine uygun bankamız adına hazırlanan kiralanacak ekipmanı içeren proforma fatura uzman kadromuz tarafından incelenerek leasing sözleşmesi hazırlanır. Müşteri ve bankamız tarafından sözleşme imzalanır. Fon kullandırımı ile ödeme satıcıya çıkar. Sözleşme süresince kredi taksitleri (kira) alınır, bu süre sonunda ise kiralanan ekipmanı bankamız müşteriye devreder.

Üretim ekipmanları leasinginin işletmelere ve şirketlere avantajları nelerdir?
Üretici, faydalanacağı bir mala sahip olma sürecini leasing ile daha hızlı yönetebilir. Yanı sıra malın nakliye, sigorta ve montaj gibi masraflarını da kapsayacak şekilde yüzde 100 finansman imkanı sunar. İstisna kapsamındaki makine ve ekipman yatırımlarında yüzde 1 KDV avantajı ve ihracat taahhüdü olmaksızın dövizle borçlanma imkanı sağlar.

Tüm ekipmanlarda KDV avantajı var mıdır?
İstisna kapsamındaki makine ve ekipman yatırımlarında yüzde 1 KDV avantajı bulunmaktadır. Bu kapsamda değerlendirilen ekipmanlar; buhar ve merkezi ısıtma kazanları, türbinler, pompalar, elektrikli ve elektrikli olmayan ocak ve fırınlar, ısı değişikliği yoluyla maddelerin işlenmesi için makineler, kalender ve metal hadde makineleri, santrifüjler ve filtre cihazları, paketleme ve ambalajlama makineleri, baskül ve teraziler, sıvı ve toz maddeleri püskürtme cihazları, vinçler ve kaldırma makineleri, elleçleme ve yükleme ve boşaltma makine ve ekipmanları, iş makineleri, tarım, hayvancılık ve ormancılıkta kullanılan makine ve ekipmanlar, yiyecek ve içeceklerin hazırlanmasına mahsus makine ve ekipmanlar, kağıt ve karton üretim makineleri, matbaacılıkta kullanılan çeşitli makine ve ekipmanlar, fleksografik baskı makineleri, metal işleme ve muhtelif makineler, maden makine ve ekipmanları, sınai robotlar ve kalıplar, elektrik enerjisi üretim ve kontrol ekipmanları, kaynak makineleridir.

arf

Yukarı