Ana içeriğe atla

arf

Türkiye finansta en karmaşık ülke…

20.07.2017 - 14:20

Gerçekleştirilen düzenlemelerin reform adı altında torba kanunlarla hayata geçirilmesi, bir yasanın diğerleriyle bağlantısız şekilde yapılması Türkiye’yi finansal karmaşıklıkta zirveye taşıdı.

Vergilendirmedeki ve finansal alandaki karmaşıklık hem yerli hem yabancı yatırımcıların en önemli sorunlarından biri... Gerçekleştirilen düzenlemelerin reform adı altında torba kanunlarla hayata geçirilmesi, bir yasanın diğerleriyle bağlantısız şekilde yapılması Türkiye’yi bir konuda dünya lideri yapıyor. 
Hollanda merkezli dünyaca ünlü araştırma şirketi TMF Group tarafından hazırlanan ‘Financial Complexity Index-2017’, yani Finansal Karmaşıklık Endeksi’nde, muhasebe ve vergi uyumluluğu açısından dünyanın farklı coğrafyalarından 94 ülke sıralanmış. Uyumun en iyi, karmaşıklığın en düşük olduğu ülke 94’üncü sıradaki Cayman Adaları... 93’üncü sırada ise British Virgin Adaları var.

İLK SIRA TÜRKİYE’NİN 
İlk sırada ise Türkiye var. Yani finansal alanda karmaşanın ve uyumsuzluğun en yüksek olduğu ülke... İkinci sıradaki Brezilya’yı İtalya, Yunanistan, Vietnam, Kamboçya, Çin, Belçika ve Arjantin izliyor. Hindistan’ın 10’uncu olduğu Finansal Karmaşıklık Endeksi’nde Fransa 11’inci, Bolivya 12’nci, Arnavutluk ise 13’üncü sırada yer alıyor. İlk 20’deki ülkeler listesinde sırasıyla Kazakistan, Meksika, Belarus, İsrail, İspanya, Pakistan ve Hırvatistan var... Angola’nın 31’inci, Mısır’ın 39’uncu sırada yer aldığı listede Türkiye’yi birinci yapan ise Avrupa Birliği ile uyum çerçevesindeki uyumsuzluğu...

SÜREKLİ DEĞİŞİM ÇOĞU ZAMAN TAKİP EDİLEMEZ OLUYOR
Araştırmayı yapan Hollandalı şirket Türkiye’nin zirvedeki yerini özetle şu sözlerle anlatıyor: “Türkiye’deki muhabese şirketleri yapılan her işlemin hard copy’sini yani çıktısını elinde tutmak zorunda ki başına daha sonra bir şey gelmesin. Vergi kodu sürekli değişiyor; güncelleniyor. Bu değişim çoğu zaman takip edilemez duruma geliyor. Türk şirketler Katma Değer Vergisi (KDV), Özel Tüketim Vergisi (ÖTV), deprem vergisi gibi yerel uygulamalara aşina... Ancak uluslararası şirketler bu tür ifadelere çoğu zaman yabancı. Bu da akıllarda soru işaretleri doğuruyor.”

SON SIRADAKİ 10 ÜLKE HANGİLERİ?
Cayman Adaları ve British Virgin Adaları ile birlikte son sıralarda yer alan 10 ülke ise şu şekilde;  Birleşik Arap Emirlikleri, Hong Kong, Jersey, Curacao, Kosova, İsviçre, Kamboçya ve Katar karmaşıklığın en az olduğu ülkeler.

MODEL ÜLKE İNGİLTERE 78’İNCİ SIRADA
Geçtiğimiz günlerde vergilendirme konusunda hükümetten yeni bir açıklama gelmişti. Maliye Bakanı Naci Ağbal KDV konusunda İngiltere modelinin Türkiye’ye uyarlanabileceğini işaret etmişti. İşte model alınan İngiltere, bu araştırmada en karmaşık ülkeler arasında 78’inci sırada. Bir başka deyişle İngiltere vergi sistemi en sade 19’uncu ülke…

Finansal uyumda en karmaşık 10 ülke:
1-Türkiye
2-Brezilya
3-İtalya
4-Yunanistan
5-Vietnam
6-Kolombiya
7-Çin
8-Belçika
9-Arjantin
10-Hindistan

Fİnansal Uyumda En Basİt 10 Ülke:
1-Cayman Adaları (94)
2-British Virgin Adaları (93)
3-Birleşik Arap Emirlikleri (92)
4-Hong Kong (91)
5-Jersey (90)
6-Curacao (89)
7-Kosova (88)
8-İsviçre (87)
9-Kamboçya (86)
10-Katar (85)
 

arf

Yukarı