Ana içeriğe atla

aaa

ÜLKEMİZE KATKI SUNAN HER PROJEDEN İLHAM ALIYORUZ

12.04.2018 - 10:03

Yeni dönemde rüzgâr ve güneş enerjisi yatırımlarının egemen olacağını öngören Türkiye Finans Ticari Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Murat Akşam, “Hayata geçen projelerin ülkemize katkısından ilham alıyoruz” diyor.

Yenilenebilir enerji ve enerji verimliliğiyle ilgili yatırımlara destek sağlayan kuruluşlardan biri de Türkiye Finans. Türkiye Finans Ticari Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Murat Akşam’a konuyla ilgili sorularımızı yönelttik.

Enerji verimliliği yatırımlarını yaygınlaştırmak amacıyla geliştirdiğiniz ürünlerden biri, KOBİ’ler için Lisanssız Yenilenebilir Enerji Paketi. Bu paket hakkında bilgi alabilir miyiz?
Yenilenebilir enerji projeleri, Türkiye’nin enerjide dışa bağımlılığının azaltılması açısından kritik önem arz ediyor. Enerji kanununda yapılan düzenlemeler, küçük ve orta ölçekli işletmelerin de lisans almadan ve şirket kurmadan 1 MW’a kadar elektrik üretmesine imkân tanıyor. Türkiye Finans olarak yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı üretim ekipmanlarının alımı, santral kurulumu, inşası, bağlantısı gibi anahtar teslim tüm maliyetler için cazip koşullarda finansman desteği sunuyoruz. Çevre dostu yatırımların finansmanı için sunduğumuz ‘Lisanssız Yenilenebilir Enerji’ paketiyle ödemesiz dönemli, uzun vadeli esnek geri ödeme imkânı ile Türk Lirası veya yabancı para cinsinden finansman sağlıyoruz.

Enerji finansmanı talebinde bulunan firmalarda ya da kişilerde aradığınız şartlar neler?
EPC (mühendislik, tedarik, kurulum) firmaları aracılığıyla işin yapılması önceliklerimiz arasında. Müşterilerimizin yatırımlarının güvenilir, tecrübeli ve uzman kurumlar tarafından değerlendirilmesine öncelik veriyoruz. Örneğin güneş enerjisi santrali (GES) projelerinde kurulum işletme ve bakım aşamalarında iyi bir EPC firmasıyla çalışmak çok büyük önem taşıyor. Bir GES projesi ilk bakışta karmaşık gibi görünmese de zemin yapısı ve arazi eğimlerine göre kullanılan ekipmanın ne olduğu, maliyetleri direkt artırabilen küçük ama önemli bir detay. Diğer yandan projenin devlet teşviklerinden yararlanması, elektriğin belli bir fiyattan alım garantisinin olması da bir başka önemli husus. Ayrıca, müşterilerimizin yüzde 20-30 gibi belli oranlarda özkaynaklarıyla yükümlülüğe girmesini bekliyoruz.

Bugüne kadar enerji yatırımlarına ne kadar destek sağladınız?
Bugüne kadar 182 MW güneş, 145 MW hidroelektrik, 13 MW biyogaz olmak üzere 340 MW’lık enerji projesine fon desteği sağladık. 2017 sonu itibariyle ülkemizin GES kurulu gücü toplam 2 bin 600 MW’yi aştı. Bunların çoğu 1 MW altı lisanssız GES’lerden oluşuyor. 2015’te GES projelerini finanse etmeye başlayan ilk bankalardan biriyiz. Bu farkındalık bize, müşteri ağı ve know how anlamında büyük avantaj sağladı. Kazandığımız tecrübe sayesinde enerji finansmanında etkin bir risk değerlendirmesi yapabiliyoruz.

RÜZGÂR VE GÜNEŞ ENERJİSİ YATIRIMLARI EGEMEN OLACAK
Enerji finansmanlarıyla ilgili 2018 hedefiniz nedir?

Enerjide dışa bağımlılığın tamamen kalkması için yenilenebilir enerjinin önemini çok iyi biliyoruz. Desteğimizle hayata geçen her bir projenin ülkemize katkısından ilham alıp çalışmalarımıza hız kesmeden devam ediyoruz. 2018’de de katkılarımızı artırarak devam etmeyi planlıyoruz. Yeni dönemde rüzgâr ve güneş enerjisi yatırımlarının egemen olacağını öngörüyoruz.

arf

Yukarı