Ana içeriğe atla

aaa

ÜRETİM MAKİNALARI VE YENİLENEBİLİR ENERJİ SEKTÖRÜ ÖNCELİĞİMİZ OLACAK

26.06.2018 - 14:34

2017 yılını başarılı bir şekilde geride bıraktıklarını belirten Burgan LeasIng Genel Müdürü Cüneyt Akpınar, “Bu sene KOBİ’lerin ihtiyacına yönelik üretim makinaları ve yenilenebilir enerji sektörü öncelikli konularımız olacak.” diyor.

Kurulduğu 1994 yılından bu yana faaliyetlerini başarıyla sürdüren Burgan Leasing’in Genel Müdürü Cüneyt Akpınar ile ürün ve hizmetlerini konuştuk. 

Hangi alanlarda leasing işlemleri gerçekleştiriyorsunuz?  
Burgan Leasing olarak gayrimenkullerin büyük oranda refinansmanının yapıldığı sat- geri kirala işlemlerinin yanında üretim ve iş makinaları, sağlık ve yenilenebilir enerji gibi pek çok alanda leasing işlemleri gerçekleştiriyoruz. Ekonomik konjonktür çerçevesinde pazarı analiz ederek belirli ekipmanlara, dolayısıyla ilgili sektörlere odaklanıyoruz. 

Bu sene öncelikli konularınız neler olacak?
Bu sene özellikle sat- geri kirala, KOBİ’lerin ihtiyacına yönelik üretim makinaları ve yenilenebilir enerji sektörü öncelikli konularımız olacak. Ayrıca, operasyonel kiralama kapsamında araç kiralama sektöründe işlemlere başlamış bulunmaktayız. Sektör için niş olan bu ürünü geliştirmeyi ve diğer sektörlerde de faaliyeti genişletmeyi amaçlıyoruz.

İŞLEM HACMİMİZİN DÖRTTE BİRİ SAT-GERİ KİRALA İŞLEMLERİNDEN OLUŞUYOR
Ürün tabanlı baktığımızda, portföyünüzün en önemli kısmını ne oluşturuyor?

Ürün tabanlı baktığımızda, portföyümüzün önemli bir kısmını gayrimenkul leasingi ve sat-geri kirala oluşturuyor. Sat-geri kirala, şirketler için son derece cazip bir fonlama aracı. Hem uzun vadeli ve sabit faizli bir kaynak yaratılmış oluyor hem de işleme konu edilen varlık, gerçek değerine ulaşıyor. Bu işlemin sonucunda bilanço, olması gereken büyüklüğe taşınıyor. Şu an sektörde işlem hacminin yaklaşık dörtte biri sat-geri kirala işlemlerinden oluşmakta. Burgan Leasing olarak biz de küçük işletmelerden büyük holdinglere kadar pek çok kurum için bu hizmeti veriyoruz.

2017 yılı Burgan Leasing için nasıl geçti?
Hızlı, çözüm odaklı yaklaşımımız ve işlem kalitemiz sayesinde 2017 yılını başarılı rakamlarla geride bıraktık. Hem dünyada hem de ülkemiz özelinde yoğun ve belirsiz geçen piyasa koşullarına rağmen geleneğimizi bozmayarak sektörün üzerinde büyüme kat ettik.

2018 ile ilgili beklentileriniz neler?
Kontrol mekanizmasını en üst seviyede tutarak ve verim artırıcı unsurları hayata geçirmeye devam ederek, büyümeye, daha da önemlisi sağlıklı büyümeye devam edeceğimizi  ön görüyorum. Doğru yatırımları doğru modelle finanse ederek büyümeyi ve kârlılığı sürdürebiliriz diye düşünüyorum.

arf

Yukarı