Ana içeriğe atla

F

Üretimi, ihracatı, ticareti ve yatırımları destekliyoruz

09.05.2018 - 17:12

Şekerbank Genel Müdür Yardımcısı Umut Ülbegi, “Odağımızda yer alan tarım ve KOBİ bankacılığında yüzde 25 büyüme hedefliyoruz.” diyor.

Şekerbank Kurumsal ve Ticari Bankacılık Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Umut Ülbegi, KOBİ’lere yönelik destekleriyle ilgili sorularımızı cevaplandırdı.

Öncelikle, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ile imzaladığınız protokol hakkında bilgi verebilir misiniz?
Şekerbank olarak kuruluşumuzdan bugüne üretimi, ihracatı, ticareti ve yatırımları destekliyoruz. Bu kapsamda TİM ile ihracatçı firmaların finansal ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik 7 bankanın da dahil olduğu protokole imza attık. Protokolle hem üretimin hem de ticaretin finansmanındaki köklü tecrübemizle TİM üyesi 71 bin firmaya ihracat kredisi ve Türk Eximbank kaynaklı kredilerin yanı sıra gayri nakdi krediler sunacağız. Protokol kapsamında finansman desteği dışındaki ürünlerde de işlem ücretlerinde avantajlar sunup TİM üyelerine ücretsiz dış ticaret danışmanlığı da vereceğiz.

Son dönemde hükümetin ve bankaların en önemli gündem maddelerinden biri KOBİ’ler. Acil finansman ihtiyacı olan KOBİ’lere yönelik destek kredileriniz hakkında bilgi alabilir miyiz?
Kuruluş misyonu üretimi desteklemek olan bir banka olarak ülkemizdeki KOBİ’lerin, yani asıl üreten kesimin varlığı ve gelişimi Şekerbank için özel bir önem taşımaktadır. “Anadolu Bankacılığı” misyonumuz doğrultusunda da KOBİ’lere fayda sağlayacak birçok iş birliği, proje, ürün ve hizmetle onların yanında yer almaya devam ediyoruz. Bu kapsamda esnafa özel farklı vadelerimiz ve sektörel bazlı faiz oranlarımız, ara dönem ödemeli taksitli kredilerimiz olduğu gibi, eşit taksitli kredi imkanlarımız bulunmakta. Esnaf kredilerimizde 84 aya kadar vade imkanı sunuyoruz. Dönemsel kampanyalarla esnafa özel avantajlı faiz oranı imkanlarımız da bulunmakta. Esnaf ve işletme müşterilerinin ihtiyaçlarını dikkate alarak geliştirdiğimiz Nefes Aldıran Kredi ile vergi ödemeleri gibi yasal yükümlülüklerin arttığı aylarda firmalara, taksit atlama imkanı sunuyoruz.  Ayrıca KOBİ’lere yönelik ilave destek paketleri kapsamında Kredi Garanti Fonu (KGF) ile gerçekleştirdiğimiz iş birliği ile teminat bulmakta zorlanan KOBİ’lerin finansmana erişimini kolaylaştırıyoruz.

KOBİ’lere ve ihracatçılara yönelik diğer avantajlı ürünleriniz ve hizmetlerinizle ilgili bilgi alabilir miyiz?
İhracata yeni başlayan KOBİ’lerimize, uzman kadromuzla dış ticaret belge hazırlama sürecinin her aşamasında “ücretsiz dış ticaret danışmanlık ve belge hazırlama” hizmeti sunuyoruz. Türkiye’de bir ilk olma özelliği taşıyan bu hizmet sayesinde KOBİ’lerimizin işlemleri en kısa sürede sorunsuz tamamlanıyor. Banka olarak, değişen mevzuatlar ve uygulamalar konusunda da KOBİ’lerimize danışmanlık hizmeti sunuyoruz. İşletme sahibi müşterilerimiz, bankamızın “Üretene Destek Hattı” aracılığıyla hukuki danışmanlıktan mali müşavirliğe, otel bilgi servisinden rezervasyona, kongre-fuarlara ve konferans organizasyonuna kadar geniş yelpazedeki danışmanlık hizmetlerinden hiçbir ücret ödemeden yararlanabiliyorlar. Üreten Kart ürünümüzle de esnaf ve işletme sahiplerine tüm bankacılık ürünlerinin tek bir hesap özetiyle yani tek bir ekstre ile takip edebilmesi imkanı sağlıyoruz.

KOBİ’lere ve ihracatçılara destek anlamında 2018 ile ilgili hedefleriniz neler?
65 yıldır ülkemizdeki birçok firmanın büyümesinde rol almış bir kurum kimliğiyle, desteğimizle büyüyen ve üretime katkı sağlayan bu müşterilerimizi en büyük zenginliğimiz olarak görüyoruz. Anadolu Bankacılığı misyonumuz doğrultusunda odağımızda yer alan tarım ve KOBİ bankacılığında yüzde 25 büyüme hedefliyoruz.

arf

Yukarı