Ana içeriğe atla


BANNER

YÜZDE 1 KDV ORANI İLE MAKİNE VE EKİPMAN FİNANSE EDİLEBİLİYOR

11.07.2019 - 17:53

QNB Finansleasing Genel Müdürü Metin Karabiber: “Mevcut iş hacmini büyütmek isteyen ya da yeni yatırım yapmak isteyen işletmelerin üretime ya da yatırıma konu tüm mal, makine veya ekipman alımları leasing ile yapılabiliyor.”

Daha çok hangi makine ve ekipmanları finanse ediyorsunuz?  
Leasing finansman modeli ile tüm sektörlerde faaliyet gösteren işletmelerin yatırımları finanse edilebilmektedir. Mevcut iş hacmini büyütmek isteyen ya da yeni yatırım yapmak isteyen işletmelerin üretime ya da yatırıma konu tüm mal, makine veya ekipman alımları leasing ile yapılabiliyor.
Tekstilden maden sektörüne, inşaattan gıda ve hızlı tüketim sektörüne kadar oldukça geniş bir yelpazede, işletmeler uzun dönemli leasing finansmanı kullanarak, nakit akışlarını zorlamadan yatırımlarının sahibi olabilirler.
Kısaca belirtmek gerekirse, metal işleme tezgahlarından enerji iletim, depolama ya da üretim ekipmanlarına, tıbbi cihazlardan ses ve görüntü sistemlerine, ticari ya da binek araçlardan tekstil makinelerine kadar tüm yatırım malları leasing ile finanse edilebilir.
Bunların yanında özellikle son dönemde yoğunlaştığımız önemli sektörlerden biri olan enerji alanında ise, hayata geçen mevzuat değişiklikleri ile önü açılan öz tüketim amaçlı çatı güneş enerjisi projeleri, endüstriyel atık su arıtma projeleri ve biogaz/biokütle projeleri önemli fırsat alanları olarak öne çıkıyor. 

KDV ORANI YÜZDE 1
Tüm ekipmanlarda KDV avantajı var mıdır?  

Yatırıma konu makine ve ekipmanlarda KDV oranı yüzde 1 olmasının yanı sıra bu mallar leasing ile finanse edildiğinde yabancı para cinsinden finansman yapılabiliyor. Bu KDV avantajı kurumlar vergisine tabi tüm işletmeler için geçerlidir. Tekstil, metal işleme, plastik, matbaa, halı üretim, sağlık ve teknolojik ekipmanlara kadar oldukça geniş bir yelpazedeki mallar için leasing ile finanse edilmesi durumunda KDV avantajı da bulunuyor.

UZUN VADELİ BORÇLANABİLME İMKANI…
Makineleri leasing ile almak, şirketlere ne tür avantajlar sağlıyor?

Üretim yapan ve makine yatırımı yapmak isteyen işletmeler için, bu yatırımın leasing ile finanse edilmesinin en büyük avantajı KDV oranının yüzde 1’e düşmesidir. Bir diğer avantajı ise, normal banka kredilerine göre daha uzun vadeli borçlanma imkanıdır. Uzun vadeli borçlanabilme imkanı ise, firmanın nakit akışını rahatlatırken, bilanço rasyolarında da olumlu etki yaratır. İthal mallarda ise, tüm dış ticaret, gümrükleme, sigorta ve tescil süreçlerinin leasing şirketi tarafından yürütülmesidir. Bir diğer deyişle, işlerin büyümesini sağlayan yatırım için kullanılan küçük leasing kiraları sayesinde, yatırım kendi kendini öder ve firma da vade sonunda yatırımının sahibi olur.

arf

Yukarı