Ana içeriğe atla

aaa

“Fintech yatırımları 8 kat arttı”

17.11.2016 - 11:18

Turkcell Ödeme Hizmetleri AŞ Genel Müdürü Melike Kara, “Son 5 yılda Fintech yatırımları yaklaşık 8 kat artış gösterdi. Özellikle mobil ödeme sistemleri, dijital cüzdan, sanal pos (PSP), fatura tahsilatı, para transferi ve ön-ödemeli kart gibi çözümler öne çıkıyor” dedi.

Dünyanın giderek dijitalleştiği günümüzde dijitalleşmenin ödeme sistemlerine olan etkilerinden bahseder misiniz?
Dünyadaki trendler incelendiğinde dijital para birimleri (bitcoin, blockchain vb),  biyometrik doğrulama, üye işyeri tarafında mobil POS, lending klüp’ler vb alanlarda da ciddi odak olduğunu görüyoruz. Bunlara ek olarak, yakın gelecekte nesnelerin interneti (iOT), giyilebilir teknolojiler ve sanal gerçeklik (VR) uygulamalarının ödeme sistemleri ile entegre olduğunu görebiliriz. Bir diğer önemli konu da ülkeden ülkeye odak alanlarının farklılaşmasının en büyük nedenlerinden biri de regülatif nedenler. Ülkemizde 6493 sayılı Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para Kanunu ile sektör daha net biçimde şekillenmeye başladı. Ancak belli alanlarda halen regülatif gri alanlar bulunuyor.
Turkcell olarak son 2 yılda Tüketici Finansmanı ve Ödeme Hizmetleri alanında önemli iki girişimimiz oldu. Tüketici Finansmanı alanında Turkcell Finansman AŞ’yi, Ödeme Hizmetleri alanında da Turkcell Ödeme Hizmetleri AŞ’yi kurduk. Her iki firma da BDDK’dan ilgili alanlarında lisanlarını aldı. Bu girişimlerle, ülkemizin mobil iletişim alanında nüfusun tümünü kapsama başarısını finansal hizmetler alanına da taşıyabilmeyi hedefliyoruz. 
Hem ödeme hizmetleri hem de tüketici finansmanı alanında müşterilerin ihtiyaçlarına yönelik, basit ve kullanılabilir ürün ve servisler tasarlamak önceliğimiz. Bununla birlikte uzun vadede sektöre olumlu katkıda bulunacak yatırımlar ile sektörün önünü açmayı, finansal alanda tüketici bilincinin artmasına ve ülkemizin nakitsiz toplum vizyonuna destek olmayı hedefliyoruz. Bu bakış açısı ile gerek Türkiye’de gerekse de yurtdışındaki Fintech girişimlerini yakından takip ediyor, ürün ve hizmetlerimizin tamamlayıcısı olacak nitelikteki girişimler ile işbirliğine önem veriyoruz.

Dijital dönüşümü göz önüne aldığımızda ödeme sistemlerini sizce nasıl bir gelecek bekliyor?
Şu anda Fintech pazarının değerinin yaklaşık 20 milyar dolar olduğu düşünülüyor. Yıllık büyüme beklentisi ise yüzde 20. Nakitsiz toplum hedefi, dijitalleşme, yeni finansal ihtiyaçlar ile bu ivmenin daha da hızlı artabileceğini düşünüyorum.

Dijital dönüşüme kurumların sağlıklı bir şekilde entegre olabilmesi için nasıl bir strateji uygulamaları gerekiyor?
Son 5 yılda Fintech yatırımları yaklaşık 8 kat artış gösterdi. Özellikle mobil ödeme sistemleri, dijital cüzdan, sanal pos (PSP), fatura tahsilatı, para transferi ve ön-ödemeli kart gibi çözümler öne çıkıyor. Ödeme hizmeti firmalarına altyapı hizmeti veren processing firmaları ile yine bu sektörün tamamlayıcısı olan “yazarkasa-pos” firmaları da öne çıkan diğer alanlar oldu. Bundan sonraki süreçte de bu artışın benzer bir ivmeyle devam etmesini bekliyoruz. Türkiye nüfusunun genç ve dinamik yapısı, son yıllarda artan göçmen sayısı gibi nedenler de bu artışın başlıca dinamikleri. Türkiye’de çalışabilir nüfusun yüzde 40-45’inin hala banka ilişkisi yok, buna karşın nüfusun yüzde 95’i mobil cihaz sahibi. Bu da bu alanın ne kadar yüksek potansiyeli olduğunun en önemli kanıtı. Dijitalleşmenin ve e-ticaretin yükselişiyle birlikte müşteri ihtiyaçları ile paralel olarak yatırımlar da artacak.

arf

Yukarı