28 Şubat 2024
Beşyol Mahallesi 1.İnönü Caddesi 18/8 Küçükçekmece İstanbul
Enerji Son Dakika

GARANTİ BBVA LEASİNG’DEN SÜRDÜRÜLEBİLİR ENERJİ DESTEĞİ

Sürdürülebilirlik anlayışı ve enerji yatırımlarında aktif rol alma hedefiyle hizmet veren Garanti BBVA Leasing, karbon salınımını azaltacak ve fosil yakıtlar dışında enerji üretimi sağlayacak yeşil enerji olarak nitelendirilen, yenilenebilir enerji yatırımlarına güneş, jeotermal, rüzgar ya da biyokütle ayrımı yapmaksızın destek oluyor.

Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan Garanti BBVA Leasing Genel Müdürü Selahattin Güldü, “31 yıldır yatırımın ve büyümenin finansmanı amacıyla “Makine ise Leasing, Leasing ise Garanti BBVA Leasing” sloganıyla tüm makine yatırımlarındaki uzmanlığımızı, sektörümüzde payı giderek artan enerji yatırımlarına da taşıyoruz. Özellikle güneş, rüzgar, jeotermal ya da biyokütle alanındaki yeşil enerji yatırımları en çok önem verdiğimiz yatırımlar. Yeşil enerji içerisinde güneş enerjisi santralleri ve biyokütle santralleri yapısı gereği leasing ile finansmana daha yatkın. Güneş enerjisi santrallerinin enerji sektöründeki payı uzun süredir artıyor. Güneş enerjisinde yeni dönem artık öz tüketime dayalı çatı tipi güneş enerjisi santrallerinde. Bu alanda oldukça istekliyiz ve alt yapımızı da buna göre oluşturduk. Ülkemizin önemli güneş enerjisi paneli üreticisi ve mühendislik hizmeti veren firmalarıyla işbirliği anlaşmalarımız var. Bu anlaşmalarımızla müşterilerimize finansmanın yanı sıra danışmanlık hizmetini de veriyoruz.” dedi.

Garanti BBVA Leasing, 250 MW’ın üzerinde kurulu güce finansman sağladı

Garanti BBVA Leasing, enerji santralleri yatırımlarında bugüne kadar değeri 200 milyon doları aşan, 250 MW’ın üzerinde kurulu gücün finansmanını sağladı. Leasing sektöründe enerji yatırımlarının payı yaklaşık %6  seviyesinde iken, Garanti BBVA Leasing’in toplam finansman sağladığı yatırımlar içerisindeki enerji payı ise %10 seviyelerinde bulunuyor. Yenilenebilir enerji yatırımlarında yaklaşık %19’luk pazar payına sahip olan Garanti BBVA Leasing, önümüzdeki dönemde de enerji yatırımlarındaki istekliliğini, müşterilerine özel finansman çözümleri üreterek sürdürmeyi ve pazar payını artırmayı hedefliyor.

Stratejik işbirliği ile farkındalık yaratıyor

Garanti BBVA Leasing, TurSEFF ile olan stratejik işbirliği ile de sürdürülebilir enerji finansmanı alanında farkındalık yaratırken yenilenebilir enerji finansmanı dışında da enerji verimliliği sağlayan makinaların finansmanı için de özel leasing çözümleri sunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir