Ana içeriğe atla

http://www.alltrans.com.tr/

AKILLI ÇÖZÜMLER

15.12.2016 - 15:37

Tesan Tedarik Zinciri Yönetici Yardımcısı Oğuz Marmara, “İhtiyaca yönelik en yeni teknoloji için gerekli akıllı çözümleri kendi proje ekibimizle birlikte hayata geçiriyoruz. Gerek kendi markamız ttec, gerekse  distribitorlüğünü yaptığımız, alanlarının en iyileri markalarla akıllı analiz uygulamalarını bünyesinde bulunduran CCTV sistemlerini sağlıyoruz” diye konuştu.

Akıllı şehirleri; güvenli binalardan otomasyon destekli enerji kaynaklarına, ulaşımdan kamu güvenliğine kadar birçok fonksiyonu barındıran insan ve altyapı odaklı şehirler olarak tanımlayabiliriz. Türkiye’deki şehirler bu potansiyele sahip mi?
Bahsetmiş olduğunuz gibi akıllı şehirler tüm teknolojik gelişimler kullanılarak ulaşım, güvenlik, çevre düzeni, yönetim, barınma, entegrasyon ve iletişim kurabilen sistemlerin tamamını içerisinde bulunduruyor. Altyapı ve bağlı olunan sistemler; teknolojik bilgi ve iletişimi de kullanarak birbirleri ile haberleşiyor ve bizzat yönetilmelere imkan sunuyor. Birçok fonksiyonu akıllı uygulamalar sayesinde ve bir merkez üzerinden yönetmek mümkün olacak. 
Türkiye’de birbirinden bağımsız, başarı ile çalışan projeler her geçen gün artış gösteriyor. Artık tüm sistemleri birbiri ile entegre çalışmaya başlamış olup, sağlıktan veri bilgilendirmeye, ulaşımdan güvenliğe, istenilen tüm alanlara uygulamalar üzerinden kolaylıkla erişim sağlanmış durumda. Örneğin akıllı şehir uygulamaları ile güvenlik ihlali yapan suçluların, güvenlik kategorisinde takibi yapılarak ve sistem üzerinden gerçekleştirilecek aramalarla, bulundukları noktalara ve kişilere gerekli veri gönderilerek takibinin yapılması ve yakalanmaları kolaylıkla mümkün. 
Türkiye’nin birçok ilinde, akıllı otopark ve durak, hasta takibi-sağlık hizmetleri, akıllı bina sayaç takibi, kablosuz internet ve bilgi ulaşımı, CCTV ve alarm çözümlerine ulaşmak mümkün.
Türkiye örneklerini inceleyecek olursak; Karaman’da, akıllı şehir uygulamaları için pilot çalışma ile akıllı şehirleşme hareketi başlatıldı. Bu projede ulaşım konusunda araçların varış ve hareket zamanları ölçülebiliyor. Ankara’da, akıllı kavşaklar üzerinden trafik yoğunluğu kontrol edilerek, yoğunluğun daha az olduğu alanlara yönlendirme yapılıyor. İstanbul, Denizli, Bursa gibi şehirlerimizde entegre sistemler ve akıllı lambalar sayesinde elektrik tasarrufu sağlanıyor. Bunun yanında CCTV sistemleri üzerinden yol güvenliği ve takibi sağlanıyor. 

‘Akıllı Şehirler’in kurulmasına yönelik ne gibi hizmet ve çözümler sunuyorsunuz?
Tesan İletişim olarak, ihtiyaca yönelik en yeni teknoloji için gerekli akıllı çözümleri kendi proje ekibimizle birlikte hayata geçiriyoruz. Gerek kendi markamız ttec, gerekse  distribitorlüğünü yaptığımız, alanlarının en iyileri markalar ile; akıllı analiz uygulamalarını bünyesinde bulunduran CCTV sistemleri sağlıyoruz. Bu sistemlerin alarm güvenlik - entegreli merkez yönetimi ile raporlamalarını alabiliyoruz. En doğru akıllı sistemleri mimarisini dışarıdan gelecek ataklara karşı koruyup, tüm bu nesnel iletişimli cihazların alt yapı hizmetlerini de sağlayarak uçtan uca birleştiriyoruz.

‘Akıllı Güvenlik’ alanında sunduğunuz çözümlerde hangi kriterler ön plana çıkıyor?  
Akıllı güvenlik uygulamaları için ihtiyaç duyulan enerji tasarrufu, gelir kazanımı, güvenlik sorunlarının çözümü, yol trafik izleme, maliyet azaltılması, yaşam kalite ve bilgi erişim hızı gibi kriterler ön plana çıkıyor. 

GALATA

Yukarı