Ana içeriğe atla

aaa

AMİRAL GEMİMİZ ‘TEKSTİL’

15.12.2016 - 16:59

Eroğlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Eroğlu, “Tekstil 2017 yılında da Holdingin amiral gemisi olmaya devam edecek, bununla birlikte inşaat sektöründe de artık dünya çapında kabul gören bir marka haline gelme yolunda ilerlemeye devam ediyoruz” diyor.

Holdinginizin 2016 yılı performansını rakamsal verilerle özetler misiniz? Ne oranda büyüdünüz, ne gibi yatırımlara imza attınız?
Eroğlu Holding’in geçtiğimiz yıl 1 milyar 500 milyon dolar seviyesinde kaydedilen konsolide cirosunda tekstil şirketlerinin payı yüzde 80 olarak gerçekleşti. Geriye kalan yüzde 20’lik pay inşaatta gerçekleştirilen ciroya denk geliyor. Bu yılı 1,6-1,7 milyar dolar seviyelerinde kapatmayı planlıyoruz. 
Son dönemde ülkemize yaptığımız yatırımların başında Aksaray’da kurduğumuz 15 milyon dolarlık konfeksiyon üretim tesisimiz ve Düzce’de gerçekleştirdiğimiz 7 milyon dolarlık örme yatırımımız geliyor. 
Gayrimenkulde ise Seyrantepe’deki 800 milyon dolar yatırımla hayata geçirdiğimiz 10 projeye bedel karma projemiz Skyland İstanbul bizim çok önemli. Her geçen gün çehresi değişen ve prestij kazanan Seyrantepe bölgesinde, Seyrantepe TT Arena Stadı’na’ya komşu bir lokasyonda hayata geçirilen proje, konumuyla cezbediyor.

Teknolojiye ve Ar-Ge’ye yaptığınız yatırımlar hakkında bilgi verir misiniz? Ar-Ge yatırımlarınız bütçenizin ne kadarlık bölümünü kapsıyor?
Tekstilde uluslararası standartlara dayalı bir sistem anlayışı ve son teknoloji makinalar ile doğal kaynakları en verimli şekilde kullanarak, çevreye duyarlı şekilde hizmet vermeyi hedefliyoruz. 
DNM fabrikasında sıfır atıkla çalışma ve su tüketiminin en aza indirmek üzere, geleneksel biyolojik arıtma sistemi yerine, kapalı devre arıtma sistemi tercih edilerek ZLD adı verilen sıfır sıvı atık hedefiyle çalışan sistem kullanılıyor. Bu sistemde su, 7 ayrı filtreleme işlemiyle tekrar kullanılmak üzere üretime kazandırılarak yüzde 85 oranında su tasarrufu sağıyor.
Eroğlu Giyim faaliyetlerinde yürüttüğü ölçme, izleme ve iyileştirme çalışmalarıyla elde ettiği başarılı sonuçların neticesinde dünyanın önde gelen hazır giyim markalarından Marks&Spencer tarafından Eroğlu Giyim’in Çorlu fabrikasındaki yıkama ünitesine “Eco Laundry” sertifikası verildi. Marks&Spencer’ın verdiği “Eco Laundry” Ekolojik Yıkama Ünitesi sertifikasını alan ilk firma olan Eroğlu Giyim, dünya üzerindeki standartları belirleyen ilk üretici firma oldu.

‘Büyüme’ ve ‘sürdürülebilirlik’ anlamında uyguladığınız stratejiler hakkında bilgi verir misiniz?
Eroğlu Holding ve şirketleri sürdürülebilir olma ve çevreye saygı değerlerine hassasiyet göstererek faaliyetlerini sürdürüyor ve bu kapsamda büyümeyi hedefliyor. 
Eroğlu Gayrimenkul tüm projelerinde çevrenin en az oranda etkilenmesi ve kirlenmenin asgari oranda tutulmasını sağlamak amacıyla doğal kaynakları optimum seviyede kullanmaya özen gösteriyor. İnşaat sırasında ve sonrasında çevreyi korumak ve muhtemel zararları önlemek adına gerekli tedbirleri alıyor. Eroğlu Gayrimenkul’ün projelerinde doğayla iç içe yeşili koruyan ve çevreye uyumlu yapılar öne çıkıyor. 

2017 yılına yönelik yatırım hedeflerinizi öğrenebilir miyiz?
Tekstil 2017 yılında da Holdingin amiral gemisi olmaya devam edecek, bununla birlikte inşaat sektöründe de artık dünya çapında kabul gören bir marka haline gelme yolunda ilerlemeye devam ediyoruz. 2017 yılında büyüme hızımızı koruyarak mevcut yatırımlarımızın sonuçlarını görmeyi, tüm iş süreçlerinde verimliğinizi artırmayı ve çevre konularındaki duyarlılığımıza dikkat çekmeyi hedefliyoruz. 
2017’de tekstil markalarında yeni mağazalar açma atağımıza hız vereceğiz. Perakendede özellikle Uzakdoğu (Hindistan) ve İran pazarlarındaki yatırımlarımızı artırarak; bu büyümeyi hedefliyoruz. 
Colin’s’in Avrupa operasyonunu gerçekleştirmek üzere başta İngiltere ve İskandinav ülkelerinde faaliyete geçmeyi planlıyoruz. 
Rusya’da her yıl yüzde 20 büyüyoruz. Marka ve perakende alanında faaliyetlerimize hız vermeyi hedefliyoruz. Bu doğrultuda Colin’s’in Rusya’daki mağaza sayılarını artırmaya devam edeceğiz. 
Mısır Dimyat’ta bulunan fabrikamız DNM’in ikinci fazı için de 150 milyon USD’lik bir yatırıma hazırlanıyoruz.
Eroğlu Giyim’in Mısır’daki mevcut DNM fabrikasına entegre olarak Aksaray’da 65 bin metrekare alanda denim kumaş üretim fabrikası kurulması planlanıyor.
Aksaray’daki mevcut konfeksiyon üretimi bölümüne 20 bin metrekare ilave yapılacak. 
Moskova ve St. Petersburg’ta da gayrimenkul alanında 100 milyon dolarlık yatırım yapmayı planlıyoruz.
 2017’de tamamlanacak Skyland İstanbul’daki özel konseptli alışveriş merkezinin de perakende sektöründe fark yaratacağına ve tüketicilerden büyük ilgi göreceğine inanıyoruz. 2017’de tamamlanacak diğer alışveriş merkezi projemiz Erasta Edirne ile de şehrin ekonomik, sosyal ve kültürel alanlarda gelişimine katkıda bulunacağız.

arf

Yukarı