Ana içeriğe atla

aaa

TÜRKİYE’DEKİ ŞEHİRLER ‘AKILLI ŞEHİR’ POTANSİYELİNE SAHİP

15.12.2016 - 15:35

Proline Strateji ve İş Geliştirme Müdürü Serhan Ünalan, yapılacak yatırımlar ve uygulanacak doğru stratejilerle Türkiye’deki şehirlerin akıllı şehir konseptini başarı ile uygulayacak potansiyele sahip olduğunu kaydetti.

Proline Strateji ve İş Geliştirme Müdürü Serhan Ünalan, akıllı şehirlerin güvenli binalardan otomasyon destekli enerji kaynaklarına, ulaşımdan kamu güvenliğine kadar birçok fonksiyonu barındıran insan ve altyapı odaklı şehirler olarak tanımlanabileceğini söyleyerek, “Bir şehrin akıllı olabilmesi için dört temel üzerine inşa edilmesi gerekiyor; Veri, altyapı, sensör ve enerji. Bu dört temel unsur dışında bir şehrin akıllı olabilmesi için akıllı devlet, akıllı eğitim, akıllı güvenlik, akıllı enerji, akıllı altyapı, akıllı ulaşım, akıllı sağlık, akıllı bina, akıllı teknoloji, akıllı vatandaş olmak üzere on farklı dikey segmentin de o şehirde var olması gerekiyor. Kısacası bir şehir, bahsetmiş olduğumuz dikeylere ait çözümlere ne kadar sahipse, o derece akıllanmış oluyor” dedi.

“YEREL YÖNETİMLERE ÖNEMLİ GÖREVLER DÜŞÜYOR”
Kentsel dönüşüm projelerinin hızlı bir şekilde başladığı ülkemizde, yeniden yapılanan şehirlerimizin güvenli ve akıllı şehirlere geçiş sürecinde özellikle yerel yönetimlere önemli görevler düştüğüne değinen Ünalan, yapılacak yatırımlar ve uygulanacak doğru stratejilerle Türkiye’deki şehirlerin akıllı şehir konseptini başarı ile uygulayacak potansiyele sahip olduğunu kaydetti.

“AKILLI ŞEHİR YÖNETİM SÜREÇLERİNE İHTİYAÇ VAR”
Günümüzde çevre kirliliğinin azaltılmasından suçların çözümlenmesine, hatta suçun oluşmadan engellenmesine, kurumlar arasındaki bilgi paylaşımından vatandaşların bilgilendirilmesine, ulaşım problemlerinden enerji şebekelerine kadar pek çok alanda ‘akıllı şehir yönetim sistemlerine’ ihtiyaç duyulduğuna işaret eden Ünalan, “Türkiye’deki akıllı şehir farkındalığı son zamanlarda ciddi ivme kazanmıştır, bununla beraber daha atılması gereken pek çok adım var. Zira Akıllı şehrin olmazsa olmaz çıktılarından birisi ‘Açık Veri’ konsepti ve bu henüz tam anlamıyla hayata geçmedi. Bu konseptin henüz hayata geçmemiş olması sadece Türkiye için değil tüm dünya ülkeleri için geçerli” diye konuştu.
Sürekli inovasyona inanan bir şirket olarak stratejik Ar-Ge yapılanmalarını ‘Akıllı Devlet’, ‘Akıllı Şehir’, ‘Güvenli Şehir’ ve ‘Güvenli Alan’ konseptleri doğrultusunda yürüttüklerine dikkat çeken Ünalan, sözlerine şöyle devam etti: “2016 yılının ikinci çeyreğinde Proline olarak ‘Güvenli ve Akıllı Şehirler’ kavramının temel bileşeni ‘Akıllı Güvenlik’ alanında ‘Akıllı Güvenlik Yönetim Sistemi’ (iSIM – Intelligent Security Information Management) yazılımının lansmanını Uluslararası Akıllı Şehirler Konferansı’nda gerçekleştirdik. Tamamen Türk mühendisler tarafından geliştirilen, alanında Türkiye’de tek olan ve mevcut sistemlerle entegre olabilme kabiliyetine sahip yerli yazılımımız ile şehirler, ‘Güvenli ve Akıllı Şehirler’ kriterlerine uygun güvenlik seviyesine yükselirken tek bir noktadan merkezi yönetim de sağlanıyor. Tüm dünya için her geçen gün daha fazla önem kazanan ‘Güvenli ve Akıllı Şehirler’ yapılarının tek bir merkezden etkin ve verimli yönetimi için bir ilki gerçekleştirmenin heyecanını ve gururunu yaşıyoruz. Bu çözümümüz ile Katar’ın başkenti Doha’yı ‘Akıllı ve Güvenli Şehirler’ kriterlerine uygun güvenlik seviyesine taşıdık. 200 km’nin üzerinde fiber optik altyapı üzerine güvenlik kameraları, sensörler ve video analitik sistemler içeren güvenlik çözümünü, komuta&kontrol merkezinde çalışan akıllı yazılımlar ile destekleyerek 2015 yılı Ekim ayında Katarlı yetkililere başarıyla teslim ettik.”

arf

Yukarı