Ana içeriğe atla

http://www.alltrans.com.tr/

TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJESİ

10.05.2017 - 13:55

Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas, “Antalya’da Santral-Kepez Bölgesi’nde Türkiye’nin en büyük kentsel dönüşüm projesinin yapımına başladık. 1 milyon 400 bin metrekarelik arazi üzerinde yeni bir şehir inşa edeceğiz” dedi.

Kentsel dönüşüme yönelik gerçekleştirdiğiniz konut projelerinizden bahseder misiniz? 2017’de hangi projelerinizi hayata geçirmeyi hedefliyorsunuz? 
Kentsel dönüşümü sağlıklı şehirleşme konusunda alınan en önemli kararlardan biri olduğunu düşünüyoruz. Dönüşümün özellikle İstanbul gibi büyük şehirlerde zorunluluk olduğu kanaatindeyiz. Kanun çıktığından bu yana önemli bir yol kat edildi fakat çalışmaların daha da hızlanması gerekiyor. Sur Yapı olarak kentsel dönüşüme sosyal sorumluluk gözüyle bakıyor ve kentsel dönüşüm çalışmalarında üzerimize düşeni yapıyoruz. 
Gaziosmanpaşa bölgesinde GOPAŞ ile birlikte yürüttüğümüz bir çalışmamız bulunuyor. Gaziosmanpaşa’da çalışmalarımızda belli bir noktaya geldik. 
Çalışmalarına devam ettiğimiz diğer kentsel dönüşüm projesi ise Ataşehir’e bağlı Yenisahra’daki Barbaros Mahallesi’nde yürütüyoruz. Çalışmalarımıza ara vermeden devam ediyoruz.
Bir başka dönüşüm projemizi ise İstanbul’un en güzel ilçelerinden biri olan Beykoz’da gerçekleştiriyoruz. Beykoz’da hak sahiplerinin büyük çoğunluğu ile anlaşma sağladık. 70 dönümlük bir alanı dönüştüreceğiz. Çalışmalarımızı hızlı bir şekilde devam ettiriyoruz. Ümraniye’de de başladığımız bir kentsel dönüşüm projemiz bulunuyor. Hak sahipleriyle görüşmelerimizi yoğun bir şekilde sürdürüyoruz. Bu bölgede de kısa bir sürede epey yol kat ettik, bu projemizde sona yaklaştığımızı söyleyebilirim.
Bu yıl ise Antalya’da Santral-Kepez Bölgesi’nde Türkiye’nin en büyük kentsel dönüşüm projesinin yapımına başladık. 1 milyon 400 bin metrekarelik arazi üzerinde yeni bir şehir inşa edeceğiz. Projede 15 binden fazla konutun yanı sıra okullar, kültürel alanlar, sağlık tesis alanları, ibadet alanları, ticari alanlar, ofisler ve AVM yer alacak. Belki teknokent de olabilir. Proje ile Türkiye’de yürütülen kentsel dönüşüm projelerine örnek olacağız, örnek bir dönüşüm gerçekleştireceğiz. Tüm süreçleri geri dönüşüm metoduyla yürütüyoruz. Örneğin araziden çıkardığımız hafriyatı proje içerisinde kullanacağız. 260 bin metrekare yeşil alanın bulunacağı projenin peyzajında arazide daha önce bulunan ağaçlara da yer vereceğiz. Projenin ilk etabını 2019’da teslim etmeyi hedefliyoruz. Projenin kalan kısmını ise 2023 yılına kadar tamamlamayı planlıyoruz.

Kentsel dönüşümle birlikte gayrimenkul sektöründe neler değişecek? 
Ülkemizde ciddi oranda yenilenmesi gereken konut stoğu bulunuyor. Kentsel dönüşüm yasası çıktığından bu yana sadece 100 bin konut yenilenebildi. Sektörün sürdürülebilirliği için kentsel dönüşüme daha fazla yoğunlaşmamız gerekiyor. Yıllık ortalama 300 bin konut yenileyebilirsek yaklaşık 20 yılda konut stoğu günümüz koşullarına sahip olabilecek. 

Gayrimenkul sektöründe kentsel dönüşümle beraber hangi konut trendleri gündemde? Konutlarda ne gibi ayrıcalıklar yer alıyor? 
Kentsel dönüşümle birlikte eski bakımsız binaların yerini enerji tasarruflu, depreme dayanıklı, gelişmiş standartlara sahip binalar alıyor. Kentsel dönüşüm ile özellikle İstanbul’da bulunan küçük küçük parseller yerini daha planlı adalara bırakıyor. Dar yollar kaldırılıyor ve yeşil alanlar kazandırılıyor, daha planlı bir doku oluşturuluyor. Kentsel dönüşümle birlikte evler sosyal donatıları olan peyzajlı ve otopark alanlarının yer aldığı modern bir dokuya ulaşıyor.

GALATA

Yukarı