Ana içeriğe atla

dfd f

15.03.2017 - 16:47

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, bu yıl doğalgaz sektöründe önemli adımlar atıldığını belirterek, kaynak çeşitliliği ve depolamada tarihi bir yıl olduğunu söyledi.

Sisteme gaz basma kapasitesini günlük 190 milyon metreküpten, 240-250 milyon metreküplere çıkardıklarını anlatan Albayrak, “Bu yıl 300 milyon metreküpü yakalayacağımız bir yıl olacak. Artık kış aylarında yaşanılan sıkışıklıkları geride bırakacağımız dönem olacak ama ötesini düşünmemiz lazım. Günlük gaz basma kapasitesinin 400 milyon metreküpe ulaşacağı, sadece iç piyasa değil, bölgeyi de kuşatacak gaz satıcısı olmak hedefimiz. TANAP devam ediyor, önümüzdeki yılın ikinci yarısında hayata geçecek. Türk Akımı’nda, inşaat 2019’a kadar tamamlanacak. 6-7 boru hattının geliştirildiği, LNG kapasitesinin genişletilerek daha aktif bir şekilde rol alacağı, 2 yeni FSRU ile depolama kapasitesinin 2.7 milyar metreküplerden 10-11 milyar metreküplere çıkacağı büyük bir doğalgaz piyasasından bahsediyoruz” dedi.

YERLİ PAYI YÜZDE 49’A ÇIKTI

Albayrak, katıldığı Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği’nin (ELDER) genel kurulunda, elektrik dağıtım sektöründe konulan hedefler çerçevesinde 2016’da ciddi mesafe alındığını ama istenilen düzeye gelinemediğini dile getirdi. Bu yılın elektrik dağıtım sektöründeki hedefler açısından daha başarılı sonuçların alınacağı bir yıl olacağını söyleyen Albayrak, “Gerek çağrı merkezleri gerek teknik memnuniyet gerekse lokal ve bölgesel yatırımların hayata geçmesi noktasında önemli oldu. Bunun takibini daha sıkı yapacağız” dedi. Albayrak, geçen yıl enerjide “yerli ve milli” ilkesinden hareketle elektrik üretiminde yerli kaynakların payının yüzde 49 ile rekor seviyeye ulaştığını anımsattı. Bu gelişmelerin, Türkiye’nin cari açığının daraltılmasına pozitif anlamda katkı sunacağını ifade eden Albayrak, “Geçen yıl elektrik üretiminde yerli kömürün payında yüzde 23, yenilenebilir kaynakların payında yüzde 31 artış oldu” dedi. Albayrak, “Sadece bir gemimizle değil, mart sonu gibi ismini büyüklerimizin koyacağı ikinci gemimizle devam edeceğiz. Biri Karadeniz’de, diğeri Akdeniz’de artık hiç durmadan üç boyutlu sismikle  çalışacağı, çok daha aktif bir yıl olacak. Önümüzdeki 5 ila 10 yılda sadece Karadeniz değil, Akdeniz’de de arama sondaj ve kuyu çalışmalarını başlatacağız” dedi. 

arf

Yukarı