14 Haziran 2024
Beşyol Mahallesi 1.İnönü Caddesi 18/8 Küçükçekmece İstanbul
Gastro Son Dakika

Geleceğin Menü Trendleri’nde Türkiye’nin 5 trendi

Ev dışı tüketim sektörünün öncü ve yenilikçi markası Unilever Food Solutions’ın, 1600’den fazla global şefin çalışmaları ve öngörüsü ile hazırladığı Geleceğin Menüleri Trend Raporu 2024’ün Türkiye’deki ilk etkinliği, Türk Mutfağının öne çıkan şeflerinden Murat Deniz Temel’in ev sahipliğinde ve UFS Dünya Başkanı Star Chen’in de katılımıyla Alaf Kuruçeşme’de düzenlendi.

250’si UFS şefi olmak üzere, dünyanın farklı kültürlerinden 1600’den fazla şefin öngörüleri ile ortaya çıkan ve şeflere menü ve reçetelerinde yol göstermeyi amaçlayan Geleceğin Menüleri Trend Raporu 2024’te İyi Hissettiren Yiyecekler, Karşı Konulmaz Sebzeler, Gelenekten Geleceğe Lezzetler, Paylaşma Hazzı, Düşük Atıklı Menüler, Lezzet Şoku, Yerel Lezzetler ve Bitkiyle Güçlendirilmiş Protein gibi 8 trend öne çıkıyor.

Unilever Food Solutions, Türkiye için ise 5 trend belirledi: Karşı Konulmaz Sebzeler, Gelenekten Geleceğe Lezzetler, İyi Hissettiren Yiyecekler, Düşük Atıklı Menüler ve Lezzet Şoku. Raporun bu seneki ilk etkinliği, Alaf Kuruçeşme’nin Kurucu Şefi Murat Deniz Temel’in hazırladığı özel menü eşliğinde Alaf’ta gerçekleşti. Sektörde öne çıkan şefler ve basının yanı sıra sektör temsilci ve profesyonellerinden birçok önemli ismin ağırlandığı etkinlikte her bir trend özelinde duyulara hitap eden yemekler servis edildi. UFS Dünya Başkanı Star Chen de Geleceğin Menüleri projesi kapsamında Türkiye’de düzenlenen bu etkinlikte davetli olarak yer aldı. 

Alaf yorumu ile geleceğin menüsü

Geleneksel yemeklerin şeflerin kendilerine özgü dokunuşları ile günümüzde de tercih edildiğinin altını çizen “Gelenekten Geleceğe Lezzetler” trendi Murat Deniz Temel tarafından menüde “Tarhana Pestili Arası, Tarhana Tartar, Tarhana Dip Sos ve Tarhana Cipsi” olarak yorumlandı. Yemeğin sağlık ve lezzet değerlerine birlikte odaklanan “İyi Hissettiren Yiyecekler” trendine ise “İçten Dışa Alaca Çorba” olarak menüde yer veren şef, sebzelerin artık sadece dengeli bir öğünün parçası olmadığı, aynı zamanda tabakların merkezine yerleştiği vurgulan “Karşı Konulmaz Sebzeler” trendini “Kuşkonmaz ve Kuşkonmaz” yorumuyla sundu. Düşünülmemiş tat kombinasyonları ve sıra dışı lezzetler sunmanın radikal yollarının yer aldığı “Lezzet Şoku” trendini “Acı, Tatlı, Ekşi” ile sunarak davetlilere lezzet deneyimi yaşatan Murat Deniz Temel, mutfaklarda atığı azaltmayı vurgulayan “Düşük Atıklı Menüler” trendini “Çikolata, Tarhana, Kuşkonmaz ve Kuzu Çıtır” tabağıyla sunarak geceyi tatlı ile sonlandırdı.   

Şef, geleceğin menü trendlerini yorumlarken her bir yemekte farklı duyulara seslenmeyi de ihmal etmedi. Tarhanayı sunarken farklı dokularda sunarak tatma, görme, duyma, dokunma gibi dokuların hepsini yemek deneyimine dahil etti. Misafirler kuşkonmaz yemeğinde yemek deneyimini kendileri oluştururken buldular.

Murat Deniz Temel, UFS Geleceğin Menüleri Trend Raporu ve etkinlik hakkındaki düşüncelerini ise şöyle dile getirdi: “Açılışından beri Alaf’ın menüsünde yerel malzemelere, yerel değerlere, geleneksel mutfağımıza yer veriyoruz. Gelenekseli bugün ile harmanlıyoruz. Unilever Food Solutions’ın Geleceğin Menüleri Raporu’ndaki gelenekten geleceğe lezzetler, iyi hissettiren yiyecekler trendlerinin Alaf’ın gastronomi felsefesi ile örtüştüğünü gördük ve Geleceğin Menüleri 2024 Raporu’nu Alaf yorumu ile lezzete dönüştürdük. Her bir yemeği farklı bir duyu ile eşlemeye çalıştık.”

Unilever Food Solutions Türkiye Genel Müdürü Yılmaz Tokgöz Geleceğin Menüleri Trend Raporu 2024’ün ilk etkiliğinin ilham verici geçtiğini belirterek, etkinlik hakkında şunları söyledi: “Ozun zaman ve araştırmalarla belirlediğimiz trendlerin, Unilever Food Solutions ürünleri ve markaları ile entegre olarak nasıl hayata geçtiğine ve Geleceğin Menüleri Trend Raporu’nun şefler için ne kadar önemli bir kaynak olduğuna hep birlikte tanık olduk. Raporun uygulanabilir ve yol gösterici olduğunun önemli kanıtlarından biri de bu akşam deneyimlediğimiz menünün Alaf’ta kalıcı olarak hayata geçmesi ve Mayıs-Haziran aylarında misafirlere sunulması olacak. Geleceğin Menüleri Trend Raporu’nun mutfağımızın önemli şeflerine yön vermesi ve bu şeflerin deneyimi ile Unilever Food Solutions ürünlerinin mutfaklarda daha fazla yer alması bu raporu yayınlarken hedeflediğimiz şeydi. Geleceğin Menüleri Trend Raporu’nun amacına ulaştığını ve şeflerin bu rapordan ilham alarak hazırladığı tabakları görmek bizim için mutluluk verici. Raporda sunduğumuz trendleri Türkiye’nin öne çıkan şeflerinin yorumlarıyla farklı etkinliklerde görmeye devam edeceğiz.”

Müşterilerimizin beklentilerine göre hizmetlerimizi şekillendiriyoruz

Unilever Food Solutions Türkiye Pazarlama Lideri Didem Molay Sevin etkinliği şu sözlerle değerlendirdi: “Unilever Food Solutions olarak, sektörde değişen dinamikleri yakından takip ediyor ve müşterilerimizin beklentilerine göre hizmetlerimizi şekillendiriyoruz. Sağlıklı beslenme trendi, sürdürülebilirlik, vegan ve vejetaryen seçeneklerinin artması gibi faktörler, müşterilerin tüketim tercihlerini etkiliyor; biz de ekip olarak bu değişimler Türkiye’de benimsenmeye başlamadan hemen önce sektör ve müşterilerimiz için çözümleri üretmiş oluyoruz. Bizim için en önemli şeylerden biri, ekibimizi geleceğe dair öngörülü hale getirmek. Ev dışı tüketim sektörünün tüm ihtiyaçlarına cevap verme ve yenilikçi çözümler üreterek sektöre öncü olma amacıyla çıktığımız bu yolda, Geleceğin Menüleri Trend Raporu tam da hedefimize hizmet eden bir kaynak. 1600’den fazla şefin çalışmaları ve öngörüsüne dayanan bu rapor, bu akşam da hep birlikte gördüğümüz üzere, trendlerin ne kadar doğru noktalara değindiğini ve raporun pratikte de uygulanabilir bize gösteriyor.