24 Mayıs 2024
Beşyol Mahallesi 1.İnönü Caddesi 18/8 Küçükçekmece İstanbul
Ekonomi Öne Çıkarılanlar Son Dakika

GÜMÜŞ, 2023 İÇİN GÜN SAYIYOR

Gri metal; güçlü dolar, yükselen faizler ve sanayide büyüme beklentilerinin zayıfladığı 2022’2022 nin bitmesini dört gözle bekliyor. Zira bazı analistler doların hız kesmesini beklediği 2023’ün gümüşe yarayacağını söylüyor.

2023 için ortalama 25 dolar bekleniyor

Orta ve uzun vadede gri metal için daha iyimser tahminler yapılıyor. Amerikan finans kurulu Citi, gelecek yıl gümüş fiyatında sıçrama bekliyor ve fiyatların 25 dolara geri dönebileceği tahmininde bulunuyor. Yatırım bankası, önümüzdeki üç ila altı ay boyunca metalin ‘satın alma fırsatı sağlayacağını’ düşünüyor. Bununla birlikte bankanın analizi, güçlü bir ABD Doları da dahil olmak üzere zorlu arka plan nedeniyle kısa vadede fiyatların düşebileceği uyarısı da yapıyor.

Altın-gümüş oranı alıma işaret ediyor

Gümüşün gelecek yıl yükselebileceğinin işaretlerinden biri olarak gümüş/altın rasyosunun 80’in üzerine çıkması gösteriliyor. Tarihsel ortalamanın çok üzerinde olan bu oran, yatırımcıya ‘gümüş tercih edilmeli’ sinyali gönderiyor. Çünkü 1 ons altının kaç ons gümüş aldığını gösteren bu oranın yükselmesi yatırımcıya gümüşün altına göre ucuz göründüğünü söyler. Hindistan ve Çin’in ithalatı artıyor Bir diğer sinyal, Hindistan ve Çin’de gümüş ithalatının artması. Gümüş için güçlü fiziksel talebin festival, yeni yıl tatili gibi dönemlerde artmasının fiyatlara destek vermesi umuluyor. Ayrıca özellikle Çin’de artan güneş panellerinin temelini oluşturan fotovoltaik yatırımlarının artıyor olması fiyatlar için pozitif. Önümüzdeki yıl gümüş fiyatlarını etkileyebilecek ek faktörler şunlar:

● 2023’teki ulusal ve dünya çapındaki ekonomik koşullar

● Küresel gerçek gümüş arzı

● Hisse senedi fiyatları ve benzeri eğilimler

‘Destansı bir yükseliş yaşanabilir’ iddiası

Diğer bir yatırım bankası MUFG’nin analistleri, önümüzdeki çeyreklerde gümüşün mevcut seviyelere göre yükselebileceğine inanıyor. Analistler göre gümüşün onsu 2023’te ortalama 23.50 dolar olacak. Yatırımcılara değerli metal piyasası danışmanlığı veren InvestingHaven analistleri de gümüşün 2023’te en iyi performans gösterecek kıymetli metal olduğunu savunuyor. Analistler, dolardaki çıkışın sürdürülebilir olmadığını düşünüyor. Er ya da geç doların dirençle karşılaşacağını belirten analistler, dolar/gümüşün 2023’te tersi yönde hareket edeceğini tahmin ediyor. Analistler, “2023 veya 2024’te gümüşte ‘destansı’ bir yükselişin gelmesini bekliyoruz” diyor.

Kısa vadede dalgalanma devam eder

Kısa vadede gümüş için baskının sürebileceği uyarıları yapılıyor. Çoğu endüstriyel faaliyet, zayıflayan ekonominin baskısı altındayken gümüş talebi de etkileniyor. Doların bulunduğu seviyeler de henüz gümüş için güçlü alım sinyali vermiyor. Gümüşte bu hafta Dolar Endeksinde görülen düşüşlerin etkisiyle 19.7725 düzeyine kadar yükselişler oldu. 19.40 desteği üzerinde tutunma sağlanması halinde tekrar yükselişler görülebilir. Bu durumda 19.95 ve 20.27 direnç olarak izlenebilir. Gri metalin bir atak başlatması için 19.85 doların üzerinde kalıcılık göstermesi gerekiyor uzmanlara göre.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir