Ana içeriğe atla

autorola

“2018’de ihracatta rekor kıracağız”

19.01.2018 - 10:57

TİM Başkanı Büyükekşi, “2018 yılında ihracatta OVP hedefi olan 169 milyar doları aşarak tüm zamanların rekorunu kıracağımıza inanıyoruz” dedi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi 2017 yılına ilişkin yaptığı değerlendirmede, 2017’yi ihracat ve istikrar için “atılım yılı” olarak ilan ettiklerini, koyulan hedefleri aşmak için de bir yol haritası oluşturduklarını söyledi.
2017 yılında hükümetten talep ettikleri desteklerin birçoğunun kabul gördüğünü bildiren Büyükekşi, “Verilen destekler, ihracatçılarımıza can suyu oldu. Aynı zamanda, dünya ekonomisindeki toparlanma da ihracatımıza misliyle yansıdı” dedi.
Büyükekşi, “2018 yılında ise ihracatta OVP hedefi olan 169 milyar doları aşarak tüm zamanların rekorunu kıracağımıza inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

“İNGİLTERE, JAPONYA VE ENDONEZYA’DA YENİ TTM’LER AÇACAĞIZ”
2018’de Şili’den Japonya’ya Senegal’den Ukrayna’ya en az 30 ülkeye ticaret heyeti organize etmeyi planladıklarını bildiren Büyükekşi, “İhracatçılarımıza ilgili pazar hakkında bilgi verdiğimiz ‘ROTA’ programlarımıza 2018 yılında da devam edeceğiz. 2017’de ihracatçılarımıza 9 ülke hakkında bilgi verdik. Bu yıl ise en az 10 ülkeyi daha detaylarıyla anlatacağız.
Yine 2017 yılı içerisinde Türkiye Ticaret Merkezleri Projesini hayata geçirdik. Bu çerçevede Tahran, New York, Chicago ve Dubai’de Türkiye Ticaret Merkezleri’ni açtık. Bu yıl İngiltere, Japonya ve Endonezya’da yeni TTM’ler açacağız. ABD’deki TTM’lerimize biri Miami diğeri yine New York olmak üzere iki yeni TTM daha ekleyeceğiz. Rusya, Almanya, Katar gibi ülkeler ise TTM açmayı planladığımız ülkelerin başında yer alıyor” bilgilerini verdi.

“2018 İSTİHDAMIN ARTMAYA DEVAM ETTİĞİ BİR YIL OLACAK”
Büyükekşi, “İnanıyoruz ki 2018 yılı Türkiye için güçlü büyümenin devam ettiği, risklerin görece olarak daha aşağıya indiği, istihdamın artmaya devam ettiği bir yıl olacak. Güçlü büyüme momentumunu 2018 yılında da devam ettireceğiz” şeklinde konuştu. 

autorola

Yukarı