Ana içeriğe atla

http://www.alltrans.com.tr/

Ar-Ge’ye daha fazla kaynak aktarılacak

13.12.2017 - 14:33

Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi, geçtiğimiz günlerde TÜİK tarafından açıklanan “2016 Yılı Araştırma ve Geliştirme Faaliyetleri Araştırması” sonuçlarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

2016’da Ar-Ge harcamalarının yüzde 20’ye yakın artarak 24,6 milyar TL’ye yükseldiğini kaydeden TİM Başkanı “Bu sayede Ar-Ge harcamalarının gayrisafi yurt içi hasıla içindeki payı yüzde 0,94 oldu. Aynı oran bir önceki sene yüzde 0,88’di. Bu da, kamusuyla, özel sektörüyle, üniversiteleriyle ülkemizin Ar-Ge’ye daha fazla önem verdiğinin en önemli kanıtıdır” dedi. Ar-Ge faaliyetlerinde çalışan personel sayısının ise 137 bin kişiye ulaştığını belirten Büyükekşi şunları söyledi:
“TİM olarak gerçekleştirdiğimiz faaliyetlerde ele aldığımız 4 temel unsurdan birisi Ar-Ge. Çok iyi biliyoruz ki, araştırma geliştirme faaliyetlerinden uzak, yenilikçilikten yoksun bir üretim, sürdürülebilir olamaz. Bu amaçla ihracatçılarımıza her platformda Ar-Ge’nin önemini, gereğini anlatıyoruz. Geçtiğimiz sene Hükümetimizden bu konuda bizlere destek vermesini, Ar-Ge faaliyetlerinde bulunan firmaların teşvik edilmesini talep etmiştik. Hükümetimiz bu talebimizi de olumlu karşıladı ve geçen yıl Ağustos ayında ‘Araştırma, Geliştirme ve Tasarım Faaliyetlerinin Desteklenmesine İlişkin Uygulama ve Denetim Yönetmeliği’ yayınlandı. Ar-Ge faaliyetlerinde bulunacak firmalarımız daha fazla desteklenmeye başladı. TİM olarak bizler de özellikle ihracatçılarımızın bu desteklerden azami ölçüde faydalanabilmeleri için geçen yıl Ekim ayında kolları sıvadık. Firmalarımıza Ar-Ge faaliyetlerinin önemini ve verilen destekleri anlatıyor, bu konuda ihracatçılarımıza danışmanlık hizmeti veriyoruz. Bu çalışmaların desteklenmesi talebi ile Hükümetimizin kapısını çaldığımızda ‘500 Ar-Ge 500 Tasarım Merkezi’ açma sözü vermiştik. Şu ana kadar 183 firmamız bu merkezleri açtı veya son aşamaya geldi, çok daha fazla sayıda firmamız yakın zamanda Ar-Ge merkezlerini açacak. 
Diğer taraftan, geleneksel hale gelen Türkiye İnovasyon ve Girişimcilik Haftamızın bu yıl 6.’sını düzenliyoruz. 6 yıldır Ar-Ge’ye, inovasyona sahip çıkmaya, bu konularla ilgili tüm kesimleri aynı platformda buluşturmaya gayret ediyoruz. 
Son olarak, ay başında düzenlediğimiz İhracat Zirvesi etkinliğimizde de bu konudaki duyarlılığımızı Başbakanımıza da iletmiş, hem ülkemizin büyüme modelinin Ar-Ge ve İnovasyon temelinde yeniden tasarlanmasını, hem de yenilikçiliğin bir hayat tarzına dönüşmesi için daha çok desteklenmesini talep etmiştik.
Tüm bu gayretlerimizi destekler nitelikte gelen veriler bizler için son derece sevindirici. Ar-Ge faaliyetlerinin ülkemizde hız kazanması çok önemli. Elbette ülkemizin potansiyeli göz önüne alındığında kat edilmesi gereken çok yolumuz var. Bugün ülkemizde yüzde 0,94 olan Ar-Ge harcamalarının gayrisafi yurt içi hasıla içindeki payını 2023’te yüzde 3’lere çıkarmak temel hedeflerimiz arasında. Daha çok çalışacak, Ar-Ge’ye daha fazla kaynak aktaracak, bu sayede hem yüksek teknolojili ürünlerin üretim ve ihracatımızdaki payını artıracağız hem de ihracatımızı çok daha ileri seviyelere taşıyacağız.”

GALATA

Yukarı