Ana içeriğe atla

http://www.alltrans.com.tr/

“Katılım bankacılığı, bankacılığın gölgesinden kurtulmalı”

13.06.2017 - 12:19

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, “Katılım bankacılığı, bankacılık sisteminin gölgesinden kurtulmalı. Bu da kendi özgün araçlarını geliştirip tanıtarak olur” dedi.

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, Türkiye Katılım Bankaları Birliği’nin 16’ncı Olağan Genel Kurul Toplantısı’na katıldı. Burada yaptığı konuşmada Canikli, katılım bankacılığının bankacılık sisteminin gölgesinden kurtulması gerektiğini ve bunun da kendi özgün araçlarını geliştirip tanıtarak olacağını aktardı. Canikli, ayrıca bankaların döviz cinsi ihracata uygun aktiflerinin menkulleştirilebileceğini ve uluslararası gayrimenkul borsası kurulması için çalışmaları tamamladıklarını duyurdu.
Katılım bankalarının bekledikleri, hedefledikleri noktada olmadığını dile getiren Canikli, “Biz çok daha hızlı bir şekilde piyasaya girmesini ve daha büyük oranda pay sahibi olmasını istedik, istiyoruz. Ama gelişmenin hedeflediğimiz doğrultuda, oranda ve hızda olmamasını normal karşılamak gerekiyor. Türkiye açısından dünyaya göre çok daha yeni bir sistem” diye konuştu.

“MALİ PİYASALARDA DALGALANMA YAŞANMAYACAK”
Mali piyasalarda 2016’daki gibi bir dalgalanmanın yaşanmayacağını bildiren Canikli, “O dalgalanmaların büyük oranda piyasaları alt üst eden gelişmeleri geride kaldı. Herkes hesabını kitabını buna göre yapsın, içeride ve dışarıda. Piyasalarda normal seyir halindeki gelişmeler yaşanacaktır. Geçmişte hakikaten hepimizi sıkıntıya sokan o olumsuz tablolar bundan sonraki dönemde görülmeyecektir” ifadelerini kullandı.
Katılım bankacılığının bankacılık sisteminin arkasından gelmek yerine onunla birlikte yürümesi gerektiğini savunan Canikli, “Katılım bankacılığı, kendi özgün araçlarıyla ve yöntemleriyle ilerlemeli. Türkiye’de faizsiz finans sistemi, bankacılık sisteminin ürettiği araçları bir miktar makyajlayarak, dönüştürerek takip ediyor” şeklinde konuştu. 

GALATA

Yukarı