Ana içeriğe atla

aaa

KOÇ HOLDİNG DAWLANCE’I SATIN ALDI

16.11.2016 - 15:28

Pakistan’ın lider beyaz eşya ve ev aletleri üreticisi Dawlance’ı satın almak üzere ilgili düzenleyici kuruluşların onayını alan Arçelik AŞ, hisse devir işlemini gerçekleştiren nihai adımları 2 Kasım’da tamamladı. İşlemin tamamlanmasıyla birlikte, Arçelik AŞ, Pakistan’da iki lokasyonda yer alan 3 üretim tesisini bünyesine katmış oldu.

Beyaz eşya sektörünün önde gelen global oyuncularından Arçelik AŞ, 30 Haziran 2016 tarihli açıklamasını takiben, Pakistan’da Dawlance markasıyla faaliyette bulunan üretim ve satış şirketlerinin satın alınmasına ilişkin tüm ön koşullar ve sözleşmelerde belirtilen kapanış şartlarının yerine getirildiğini ve işlemin tamamlandığını bildirdi. 
Arçelik AŞ’ye hisse devirleri 2 Kasım 2016 tarihinde tamamlandı. Pakistan’ın lider beyaz eşya ve ev aletleri üreticisi Dawlance’ın toplam satışları 2015 yılında 221 milyon dolar, FAVÖK’ü (faiz, amortisman, vergi öncesi kâr) 45 milyon dolar olarak gerçekleşmişti.

FATİH EBİÇLİOĞLU:  BÜYÜME STRATEJİMİZİ DESTEKLEYECEK ÖNEMLİ BİR ADIM ATTIK
Dawlance’ın yaklaşık 200 milyon nüfuslu Pakistan pazarının lider beyaz eşya üreticisi olduğunu hatırlatan Koç Holding Dayanıklı Tüketim Grubu Başkanı Fatih Ebiçlioğlu, “Bu satın alma, yüksek büyüme potansiyeline sahip gelişmekte olan ülke pazarlarına yönelik stratejimizi destekleyici önemli bir adımdır” dedi. Fatih Ebiçlioğlu, “Teknolojisi, insan kaynağı, Ar-Ge gücü ve yenilikçi bakış açısıyla dünya ligine adını yazdıran Arçelik AŞ, Avrupa’dan Ortadoğu’ya, Afrika’dan Asya’ya geniş bir coğrafyada sektöründe lider şirketleri ve markaları yönetiyor. Düzenleyici kuruluşların onayını aldık, şirketi devralma işlemini tamamladık” dedi. 

HAKAN BULGURLU: GLOBAL ÇALIŞAN SAYIMIZ 30 BİNE ULAŞACAK
Arçelik AŞ’nin tarihi İpek Yolu üzerinde liderlikler hedeflediğini belirten Arçelik AŞ Genel Müdürü Hakan Bulgurlu, “Bu devir işleminin gerçekleşmesiyle, Dawlance’ın Pakistan’daki üretim ve satış şirketleriyle birlikte, iki ayrı lokasyonda bulunan 3 üretim tesisini bünyemize katmış olduk. Dawlance satın almasıyla birlikte Arçelik A.Ş.’nin global operasyon ağı, 7 ülkede 18 üretim tesisi ve dünya çapında 30 bin çalışan sayısına ulaştı” dedi. Dawlance’ın güçlü marka bilinirliği, geniş yetkili satıcı ve servis ağı, profesyonel yönetim ekibi ve donanımlı mühendis kadrosunun da Arçelik ailesine katılacağını açıklayan Bulgurlu, “Arçelik olarak globalde büyümeye devam ediyoruz. Köklü işbirliklerimiz ve kuvvetli markalarımızla hedeflerimize güçlü adımlarla yürüyoruz” diye konuştu. 

arf

Yukarı