Ana içeriğe atla

http://www.alltrans.com.tr/

Kurdaki gelişmeler şirketleri etkilemeyecek

17.01.2017 - 14:29

Başbakan Yardımcısı nurettin Canikli, Moody’s’in yayımladığı raporu eleştirerek, kurdaki gelişmelerin reel sektörü ve bankacılık sektörünü etkilemeyeceğini söyledi.

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s’in Türk bankalarını uyardığı raporla ilgili değerlendirmede bulundu.
Canikli, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Moody’s, Türk bankacılık sistemi ile ilgili bir değerlendirmede bulundu. Rasyonel olarak böyle bir değerlendirmenin hiçbir geçerliliği yok. Moody’s, kurdaki gelişmelerin reel sektörü ve bankacılık sektörünü etkileyeceğini iddia ediyorsa, bu da doğru değil” dedi.

MOODY’S: TÜRK BANKALARININ KARLILIKLARI AZALACAK
Moody’s tarafından yayımlanan raporda, “Son aylarda terör saldırılarındaki artışla yükselen yerel ve jeopolitik riskler, sermaye çıkışlarını hızlandırdı ve özellikle kasım ayı başından bu yana para birimindeki değer kaybının artmasına katkıda bulundu. Bankaların varlık kalitesinin bu yıl, enflasyondaki artış ve Türk lirasındaki değer kaybının birleşimi, güvenlik meseleleri ve jeopolitik gerilimler sebebiyle genel olarak bozulan yatırım iklimi etkisiyle kötüleşmesini bekliyoruz. Takipteki kredilerin oranının bu yılın sonunda yüzde 4’ün üzerine yükselmesini öngörüyoruz. Bu durum bankaların provizyonel giderlerini artırmasına neden olacak ve karlılıkları azaltacaktır” denilmişti.
Öte yandan Canikli yaptığı açıklamada, kurdaki hareketlenmenin enflasyona büyük ölçüde yansıdığını, eski yıllara göre çok düşük oranlarda olduğunu söyledi. Canikli ayrıca, “2017 yılında reel sektör bir problem yaşamayacaktır. 2017 yılında kurun enflasyon üzerindeki etkisi minimum seviyede kalacaktır” değerlendirmesini yaptı.
 

GALATA

Yukarı