Ana içeriğe atla

aaa

POZİTİF YÖNLÜ GELİŞMELERİ ÖNÜMÜZDEKİ SÜREÇTE GÖRECEĞİZ

08.10.2018 - 13:47

Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak, enflasyon rakamlarına ilişkin “En kötüyü geride bıraktık. Hedeflerde negatif yönlü değil, tam tersi pozitif yönlü gelişmeleri önümüzdeki süreçte çok daha net göreceğiz.” dedi.
Berat Albayrak, bir televizyon kanalında ekonomideki gelişmelere ilişkin soruları cevapladı. Eylül ayı enflasyon rakamlarının piyasa ve Merkez Bankası beklentilerinin üzerinde olduğunu ifade eden Albayrak,  enflasyon rakamlarıyla piyasadaki fiyatlamalarda fırsatçılık, stokçuluk ve spekülatif davranışların etkisinin algı değil, gerçek olduğunun ortaya konulduğunu belirtti: “Demek ki bu anlamdaki fiyatlamalarla çok daha yoğun şekilde mücadele edeceğiz. Yeni Ekonomi Programı (YEP) ile enflasyonla topyekun mücadele edeceğimizi açıklamıştık. Bire bir sektörel ve grup bazlı görüşmeleri başlatıp bununla ilgili çerçeveyi kamuoyuna anons edeceğiz.”
“En kötüyü geride bıraktık. Eylül ayı enflasyon beklentileri açısından en kötünün olduğu aydı.” diyen Albayrak, ağustostan itibaren son iki ayda yaşanan sürecin doğru tanımlanması gerektiğini dile getirdi: “Bu süreçte attığımız adımlarla birlikte, ekonomide birkaç aydır yaşanan sürecin etkilerinin kalıcı değil, artık bu süreci geride bırakarak daha somut, gerçekçi ve güvenli adımlarla yürüyeceğimizin sinyallerini almaya başladık.”
İhracat ve ithalat dengesindeki olumlu gelişmelere ve dengelenme sürecine de işaret eden Albayrak, spekülatif atakların püskürtülmesiyle kurda bir istikrar ve daha iyi değerlenme sürecinin başladığını bildirdi. 
Albayrak, fiyatlamalardaki spekülasyonlara ilişkin “Alo 175” hattına gelen şikayetlerin Ticaret Bakanlığı’nca takip edildiğini, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da zabıtaların denetimine ilişkin mesajları olduğunu hatırlatarak şunları kaydetti: “Ticaret erbabının takibi çok önemli. Bu çerçevede hem vatandaşlar hem kamu görevlileri sahada. Son iki ayda Alo 175’e 22 binden fazla şikayet geldi. Sahada çok etkin mücadele ettik. Bundan sonraki süreçte de vatandaş merkezli çok yakın dinamik ve etkin süreci ortaya koymamız lazım. Eylül itibarıyla bu sürecin kötüsünü atlattık, ekim çok daha güçlü, çok daha somut neticelerin çıkacağı bir döneme işaret ediyor. Toplumsal olarak hep birlikte bunu çok açık ve net göreceğiz inşallah.”

arf

Yukarı