Ana içeriğe atla

aaa

SABANCI’DA HEDEF; LİDERLİĞİ KORUMAK

16.11.2016 - 15:29

Sabancı Holding, 2016 yılının ilk dokuz ayındaki net kârı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 12 artarak 1.9 milyar oldu.

Sabancı Holding’in konsolide satışları 2016 yılının ilk dokuz aylık döneminde, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 17 artarak 25 milyar 551 milyon TL oldu. Holdingin dokuz ayındaki net kârı ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 12 artarak 1 milyar 890 milyon TL olarak gerçekleşti. Toplam varlıkları ise 30 Eylül 2016 itibari ile 290 milyar 567 milyon TL’ye, toplam konsolide özkaynakları ise 22 milyar 530 milyon TL’ye ulaştı.
Sabancı Holding CEO’su Zafer Kurtul, Sabancı Holding’in dokuz aylık performansına ilişkin şunları söyledi: “2016 yılının ilk dokuz ayında oldukça başarılı bir dönem geçirdik. Bugüne kadar olduğu gibi bugünden sonra da Sabancı Holding olarak hedefimiz; faaliyet gösterdiğimiz her alanda hızlı büyümeyle içinde bulunduğumuz sektörlerdeki liderliğimizi korumaktır. Bu dönemde 3 milyar TL yatırım yaptık. Son beş senede yapılan yatırım miktarımız ise 22 milyar TL’yi aştı.”

“YATIRIMLARIMIZIN BÜYÜK BÖLÜMÜNÜ TÜRKİYE’YE YAPIYORUZ”
Yatırımlarının büyük bölümünü Türkiye’ye yaptıklarını da belirten Kurtul, Sabancı Topluluğu’nun inovasyon ve AR-GE’deki gücünü daha da artırmak ve faaliyet gösterdikleri her alanda daha fazla çalışıp daha fazla üreterek Türkiye’ye faydalı olmaya, paydaşlarına da daha fazla değer yaratmaya devam edeceklerini söyledi.
Holding’in bankacılık faaliyetleriyle ilgili de açıklamalarda bulunan Kurtul, Akbank’ın güçlü bilanço performansını ve aktif kalitesini korumaya devam ettiğini kaydederek, bu dönemde ekonomiye sağladıkları desteği geçtiğimiz yılsonuna kıyasla yüzde 9 büyüttüklerini, kredilerini ise 169 milyarı nakdi olmak üzere toplam 202 milyar TL seviyesine çıkarttıklarını belirtti. Kurtul, sözlerine şöyle devam etti: “Aktiflerimizi yüzde 10 artırarak 277 milyar TL seviyesine ulaştırdık. Yılın ilk 9 ayında yüzde 10 oranında artan toplam mevduatımız 164 milyar TL’nin üzerine çıktı. Bankamız 1 milyar TL vergi karşılığı ayırarak 3 milyar 682 milyon TL konsolide net kar elde etti. Bu dönemdeki sağlıklı büyümemizin bir başka göstergesi de sadece yüzde 2,2 seviyesinde tuttuğumuz takipteki kredi oranımız oldu.”

ÜRETİM VE İNOVASYON
Sabancı Holding Sanayi Grubu’nun faaliyetlerine de değinen Kurtul, “Sanayi Grubumuz önceki dönemlerde olduğu gibi 2016’nın ilk dokuz aylık döneminde de oldukça başarılı işlere imza attı. Özellikle Kordsa Global şirketimiz geçen yılın aynı dönemine göre FAVÖK’ünü (Faiz, Vergi ve Amortisman Öncesi Kâr) yüzde 25 artırarak 215 milyon TL’ye yükseltti. Satışları ise yine geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 9 artışla 1 Milyar 403 milyon TL olarak gerçekleşti” şeklinde konuştu.

arf

Yukarı