Ana içeriğe atla

http://www.alltrans.com.tr/

UNUTMALAR ŞEHRİ "CEVAT TURAN"

30.05.2017 - 16:41

Cevat Turan, yeni kitabı "Unutmalar Şehri"nde Türkiye'nin yakın dönemine ışık tutuyor. 1980 yılının Mayıs ayında başlayıp 5 ay süren Çorum olaylarının, bir yerel gazetecinin merkezinde anlatıldığı roman, 4 yıla yakın bir araştırma süreci sonunda tamamlandı. Puslu Yayıncılık etiketiyle okuyucuyla buluşan Cevat Turan'ın "Unutmalar Şehri" romanı; aşk, ayrılık, bürokrasi, siyaset gibi olayları objektif olarak okuyucuya sade ve yalın bir dille aktarıyor.

"Unutmalar Şehri", Cevat Turan’ın bir dönemin toplumsal çalkantıları ve gündelik yaşamını ustalıkla anlattığı, ilmek ilmek dokuduğu bir roman. Olayları ve insanları kuşatıcı diliyle hayal kırıklığı, çaresizlik ve mutluluk arayışını bir kuyumcu titizliğiyle işlediği, kırık dökük aşkların romanı. Ya da tek kelimeyle söyleyecek olursak; aşkın ve tutkunun romanı...

CIA ajanı Peter, şöyle diyordu bu romanda; "Bu verimli Anadolu toprakları Türklere bırakılmayacak kadar çok değerli. Bu hatayı İran'da bir kez yaptık, aynı şeyi burada tekrarlayamayacağız."

Cevat Turan, daha önce hiçbir romanda anlatılmamış bir tarihin perde arkasını aralayarak okurlarını şaşırtıcı gerçeklerle yüzleştiriyor.

Gazeteci Alper ile Esma'nın umarsız aşkını, Kızıl Ömer ile Kara Bebek'in ölümcül mücadelesini, CIA ajanı Peter'le siyaset, bürokrasi, örgütsel bağlantıları, ihanetleri ve birçok masum insanın kaderini felaketle birleştiren kesişmeleri okumak için gerçeği aralamaya hazır mısınız?

"Unutmalar Şehri", Cevat Turan'ın yakın dönemin toplumsal çalkantıları ve gündelik yaşamını edebi bir ustalıkla anlattığı, sürükleyici ve her an soluksuz okuyacağınız yeni bir roman.

Biyografi

Çorum doğumlu Cevat Turan’ın ilk ürünleri (şiir ve yazı­ları) 1983 yılında Çorum Gazetesi ve bu gazetenin kültür-sa­nat ekinde yayımlandı. İlk gençlik yıllarında, yayın hayatını Ankara’da sürdüren Sanat Rehberi’nde şiirleri yayımlanan; Gençlik Dünyası gazetesinde kültür-sanat ve güncel politika yazıları kaleme alan yazarın, "Usuldan Bir Hüzün" (Çivi Yazı­ları Yayınevi), "Gözlerine Sakla Beni" (Günizi Yayıncılık) ve "Çoklu Yalnızlıklar" (Komşu Yayınları) adında üç şiir kitabı; yine Komşu Yayınları’ndan çıkan "İnsanın Üşüdüğü Yer" adında bir de öykü kitabı bulunmaktadır. Yasakmeyve şiir dergisinin hazırladığı Türkiye Şiir Rehberi’nde de yer alan yazarın, Cumhuriyet Kitap eki, Dünya Gazetesi Kitap eki, Berfin Bahar, Islık, Yasakmeyve ve Varlık dergilerinde şiir ve yazıları yayımlanmış; şiir anlayışı ve kitapları üzerine yazılar kaleme alınmıştır. Kitapları ve edebiyat serüveni hakkında kendisiyle ulusal medyada (gazete, dergi, radyo ve televizyon kanalla­rında) söyleşiler yapılan Turan’ın, bazı şiirleri ise çeşitli mü­zisyenler tarafından bestelendi. Evli ve 3 çocuk babası olan Cevat Turan, sahibi olduğu güncel haber sitesi www.sonmedya.com.tr’de köşe yazarlığı ve Yazın-Sanat Kooperatifi üyeliğinin yanı sıra, halen bir şirketler topluluğu grubunun yönetim kurulu başkanlığını yürütmektedir.

 

 

GALATA

Yukarı