Ana içeriğe atla

aaa

ZEYBEKCİ: REFORMLARIMIZI SÜRDÜRECEĞİZ

15.12.2016 - 18:27

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, cari açık verisini yorumlayarak, bu yıl hizmet ticaretindeki durumun gelirleri azalttığını söyledi. Zeybekci, daha fazla yabancı yatırım çekmek için iş dünyamızın ihtiyaçlarına cevap veren, yatırım ortamını iyileştiren reformlarını sürdüreceklerini ifade etti.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, cari ödemeler dengesi rakamlarını yorumladı. Zeybekci, iş dünyasının ihtiyaçlarına cevap veren, yatırım ortamını iyileştiren reformları sürdüreceklerini söyledi.
Zeybekci, ödemeler dengesi rakamları ile ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi: “2016’nın ilk 9 ayında cari açığımız yüzde 1 artarak 24,8 milyar dolar olurken, 12 aylık cari açık ise aynı dönem itibariyle 32,4 milyar dolar oldu. Bizim için asıl olan, dış ticaret açığımızdaki azalışı kalıcı hale getirip cari açığı çok daha düşük seviyelere indirmek. Bunu yaparken dış kaynak ihtiyacımızı azaltıcı ve iç tasarruflarımızı artırıcı reformlarımız en etkili araçlarımız olacak.
Hizmet ticaretinde bu yılın genelinde sözkonusu olan durum, sektörel elde ettiğimiz gelirleri de azaltıyor. Bilhassa turizm sektörümüzde beraber hizmet gelirlerimizi önümüzdeki yıl yeniden artışa geçireceğiz. 2015’in ilk üç çeyreğinde ülkemizden 11,5 milyar dolar net portföy yatırımı çıkarken, bu yıl aynı dönemde 8,7 milyar dolar net giriş oldu. Daha fazla yabancı yatırım çekmek için iş dünyamızın ihtiyaçlarına cevap veren, yatırım ortamını iyileştiren reformlarımızı sürdüreceğiz.”

arf

Yukarı