Ana içeriğe atla


BANNER

5 NESİL ÖNCE ÇIKTIĞIMIZ YOLCULUKTA SANAYİ DEVİNE DÖNÜŞTÜK

11.03.2020 - 16:04

Avrupa’nın en büyük silah üretim tesisinde faaliyet gösteren Sarsılmaz Silah, sektörün lider firmalarından. Son teknolojik sistemlerle üretim yaptıklarını söyleyen Sarsılmaz Yönetim Kurulu Başkanı Latif Aral Aliş, “5 nesil önce çakmaklı tüfekle çıktığımız yolculukta, makinalı tabanca, piyade tüfeği ve makinalı tüfek üreten bir sanayi devine dönüştük.” diyor.

Silah serüvenine 1880 yılında başlayan Sarsılmaz Silah, Türkiye’de tabanca, askeri silah ve spor silahları üretebilen bir sanayi devine dönüştü. Toplamda 106 bin metrekarelik alanıyla Avrupa’nın en büyük silah üretim tesisinde üretim yapan Sarsılmaz Silah’ın projeleri hakkında Yönetim Kurulu Başkanı Latif Aral Aliş ile konuştuk. Fabrikalarında yüksek verim ve kaliteyi sağlayan son teknolojik sistemlerle üretim yaptıklarını söyleyen Aliş, “Özgün Yerli Tabanca Geliştirme (ÖYTG) Projesi ve MPT-76 projesinin ardından, Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafından 7.62 mm ve 12.7 mm makinalı tüfek geliştirmekle görevlendirilen firmamızda, her yıl olduğu gibi bu yıl da özgün ürünlerimizi arttırmak ve havacılık alanında da önemli atılımlar yapmak için faaliyetlerimizi sürdürüyoruz.” dedi. Aliş, geçtiğimiz üç yıllık dönemin Sarsılmaz için çok yoğun ve değişiklikler ile harmanlanmış bir süreç olduğunu belirtirken, “Gerek SSB projeleri gerekse tasarım, üretim ve hafifletme projeleri ile ortaya koyduğumuz ürünlerle bambaşka bir Sarsılmaz olarak 2020 yılına girdik.” ifadelerini kullandı. Latif Aral Aliş’in açıklamaları şöyle:

HAFİF SİLAH SEKTÖRÜNDE TÜM KALİBRELERDE ASKERİ ÜRÜN ÜRETİYORUZ

Geçmişten bugüne Sarsılmaz olarak, SSB’nin bize verdiği her projede üzerimize düşen görevleri layığıyla yerine getirmeye çalışıyoruz. Bu kapsamda en büyük gayemiz, hafif silah sektöründeki ilginin; yerli üretime, milli olana ve bizim olana yönelmesidir. Bu amaçla çok yoğun bir şekilde teslimatlarımızı yapıyor ve yeni projelerimize devam ediyoruz. Ürün gamımız içinde bulunan ve 0.22 kalibreden 0.45 kalibreye kadar olan mühimmat çaplarını içeren, tüm yarı otomatik ve toplu tabancalarımız ile 9x19 mm çapında yarı otomatik ve tam otomatik makinalı tabancalarımız üzerindeki kabiliyetlerimizi gerek sivil, gerekse kolluk kuvvetlerindeki kullanıcılarımıza sunuyoruz. Bunların yanı sıra; 5.56x45 mm, 7.62x39 mm ve 7.62x51 mm çapındaki piyade tüfeklerimizin de yerli imkanlarla üretimine devam ediyoruz.  Ayrıca SSB tarafından projeleri tarafımıza verilen ve prototip imalatları gerçekleştirilen 7.62x51 mm ve 12.7x99 mm makinalı tüfeklerinin imalatlarını gerçekleştirmek için seri üretim şartlarını oluşturuyoruz. Böylece hafif silah sektöründe, tüm kalibrelerde ve her türlü tipte askeri ürün üretebilir olduğumuzu gözler önüne seriyoruz.

TR MEKATRONİK İLE HAVACILIK SEKTÖRÜNDE FAALİYET GÖSTERECEĞİZ

Geçtiğimiz yıl içerisinde ürün gamımızda bulunan ürünlerden; K12 Sport X, SAR9 X ,SAR9 Sport ve Özgün Yerli Tabanca Geliştirme (ÖYTG) Projesi’ni en az hata ile açık ara  birinci olarak tamamlayan 9x19 mm görev tabancamız SAR9 METE’yi; piyade tüfeği tarafında ise SAR 223P ve SAR 308 ile kendi Ar-Ge çalışmalarımız ile hafifleştirdiğimiz MPT-76’yı çeşitli fuarlarda, ilk kez kullanıcılarımızın beğenisine sunduk. Yine aynı dönemde hafif silahtan havacılığa geçiş aşamasında da çeşitli faaliyetler yürüttük. Yüzde 50’si Sarsılmaz ve yüzde 50’si TUSAŞ olarak şekillen bir ortaklık olarak havacılık alanında faaliyet göstermek üzere TR MEKATRONİK firmasını kurduk. Amacımız ülkemizin dışa bağımlılığını azaltmak. TUSAŞ’ın katkıları ile havacılık sektörü, tasarım ve kalite gereksinimleri açısından çok değerli bilgiler içerdiği ve aynı yerleşkede faaliyet göstermeleri sebebi ile her iki firmamızın birbirine katkıda bulunacağına inanıyoruz.

MAKİNE VE TESİS YATIRIMLARINA DA DEVAM EDİYORUZ

Sarsılmaz bugün, hafif silah üretiminin yanı sıra bünyesinde yer alan TR MEKATRONİK, BPS ve ZSR firmaları ile birlikte; hafif silah mühimmatı ve patlayıcılar alanına da el atmış durumdadır.  Bu yatırımlar, Sarsılmaz’ın hafif silah sektörünün tüm alanlarında faaliyet gösteren bir firma konumuna ulaşmasını sağlamıştır. Bu kapsamda faaliyetlerimiz artarak devam edecektir. Öyle ki, bugün Sarsılmaz ve iştiraklerimizle birlikte toplam çalışan sayımız bin 600 kişinin üzerindedir. Düzce 1’inci Organize Sanayi Bölgesi’nde kurulu fabrikamızda 66.000 metrekare açık ve 40.000 metrekare kapalı alana sahibiz. Şu an ek tesislerimizin inşaatına başladık bununla beraber makine ve tesis yatırımlarına da devam ediyoruz.

SİLAHLARIMIZ BÜTÜN TSK BİRİMLERİNCE KULLANILMAKTA

Sarsılmaz ürünlerinin yurt içindeki güvenlik güçleri tarafından kullanım durumu çok geniş bir çeşitlilik içermektedir. Yarı otomatik tabancalarımız, Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM), Jandarma Genel Komutanlığı (J.Gn.K.lığı) ve Sahil Güvenlik Komutanlığı olmak üzere tüm İçişleri Bakanlığı birimleri ile Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri Komutanlıkları olmak üzere tüm Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) birimlerince kullanılmaktadır. Makinalı tabancalarımız ise EGM ve J.Gn.K.lığı ile Deniz Kuvvetleri Komutanlığında görev tabancası olarak; özgün piyade tüfeğimiz SAR 223P ve SAR 223T ile SAR 308 piyade tüfeğimiz ise yine İçişleri Bakanlığı bünyesindeki kurumlarda görev yapmaktadır. Üretmekte olduğumuz MPT-76 piyade tüfeği de EGM ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde yer almaktadır. Taktik yivsiz tüfeklerimiz ise yine J.Gn.K.lığı tarafından operasyonlarda beğenilerek kullanılmaktadır.

ÜRÜNLERİMİZE YURTDIŞINDAN DA BÜYÜK TALEP VAR

Yurt içindekilerin yanı sıra yurt dışında da birçok kolluk kuvveti tarafından ürünlerimiz tercih ediliyor. Bunların arasında; Bahreyn Silahlı Kuvvetleri, Kolombiya Savunma Kuvvetleri ve Kolombiya Polisi, Gana Polisi, Makedonya Polisi, KKTC Polisi, Bangladeş Hava Kuvvetleri ve Katar Silahlı Kuvvetleri gibi birçok örnek verebilirim. Ayrıca Pakistan Kara Kuvvetlerinin en zorlu testlerinden geçerek onaylanan B6 model tabancamızın, teknoloji transferi vasıtasıyla Pakistan Ordnance Factories (POF) tarafından üretimi de başarı ile devam ediyor. Sarsılmaz olarak, 81 farklı ülkeye ihracat yapıyor, sivil kullanıcılara da ürünlerimizi sunuyoruz. Bunların arasından en fazla ihracatımızın olduğu ülke ise ABD. Bu ülkede, SAR USA olarak kendi markamız altında satış faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Her geçen yıl, artan bir satış grafiği ile bu ülkede en beğenilen silah markaları arasında da hızla yerimizi alıyoruz. Zaten bu kapsamdaki tüm çalışmalarımız, devletimizin uyguladığı Turquality programında ki ilk ve tek silah firmasıdır.

YENİ PROJELERİMİZ YOLDA

140 yıllık tecrübe ve bilgi birikimimizden oluşan dağarcığımızın daha da artırılması ve bu dağarcığın yeni uygulamalar tasarlamak üzere kullanılması için Ar-Ge çalışmaları yürütüyoruz. Sarsılmaz Ar-Ge Merkezi, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından sertifikalandırılan hafif silah sektöründeki tek Ar-Ge merkezi konumunda. Yakın zamanda, PMT 7,62 ve PMT 12,7 mm Makinalı Tüfek Projesi için üretim alt yapısına yönelik yatırımları tamamladık. Düzce fabrikamızın bulunduğu organize sanayi bölgesinde, yeni yer tahsisi ile 35 mm’ye kadar çapa sahip mühimmatla atış yapılabilecek yeni bir test atışı sahası yatırımı başlattık. SSB’den, son teslim tarihi 2020 yılı olacak şekilde, toplamda 12 bin adetlik MPT-76 tüfek ihalesini aldık. İlk olarak da EGM’ye 500 adet ürün teslimatı gerçekleştirdik. Şu ana kadar da Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na 4 bin adet ve EGM’ye 2 bin adet tüfek teslimatını tamamladık. Sarsılmaz ekibi olarak, özellikle malzeme alanında MPT-76 projesine önemli katkılarımız oldu. Tamamen yerlileştirilmiş malzeme kullanarak, bu alanda dışa bağımlılığı kaldırdık.

TESLİMATLARIMIZ SORUNSUZ

ÖYTG Projesi kapsamında ürettiğimiz SAR9 METE tabancasına ilişkin teslimatlarımızda ise, öncelikli olarak 400 adetlik ilk kafile teslimatı ile fabrika kabul testlerimizi başarı ile tamamladık. Ardından da EGM’ye 34 bin 300 adet, Jandarma’ya 30 bin 500 adet ve TSK’ya 58 bin 342 adet olmak üzere teslimatımızı gerçekleştirdik. Toplamda 123 bin 242 adedi geçen bir teslimat sürecini başarı ile tamamlamış olmanın gururunu yaşıyoruz. SAR9 METE den bu yıl 70 bin 500 adet daha teslimat yapacağız. Ayrıca bu süreç zarfında, yine aynı silah ailesi içinde bulunan SAR 9’dan da 48 bin adet tabancamızı çok kısa sürede EGM’ye teslim ettik.

arf

Yukarı