Ana içeriğe atla

autorola

Bosch Güvenlik Sistemleri’yle Daha Güvenli Şehirler

13.02.2018 - 11:16

Günümüzde şehirler oldukça hızlı büyüyor. 2050 yılına gelindiğinde, 3 milyardan fazla kişinin kırsal kesim yerine daha iyi fırsatlar sunan şehirlerde yaşayacağı düşünülüyor. Bu eğilim, toplum için diğer başka unsurların yanında yeni zorlukları da beraberinde getiriyor. Mevcut güvenlik konseptlerinin iyileştirilme ve sağlamlaştırılma ihtiyacı giderek artıyor. Bosch, kentlerde güvenlik konusundaki standartların karşılanmasında; yasadışı hareketlerin önlenmesi, kalabalıkların izlenmesi, suçla mücadele, trafik izleme, trafik kurallarını ihlal edenlerin yakalanması, zorlu çevre koşullarına uyum sağlanması durumlarında yardımcı oluyor.

YASADIŞI HAREKETLERİN ÖNLENMESİ 
Hassas bölgelere yerleştirilen görünür güvenlik kameraları oldukça caydırıcı bir rol oynar. Yasadışı aktiviteler video gözetim teknolojileriyle desteklendiğinde önemli ölçüde azalır. Kullanılabilir görüntüler üretilebilmesi için yüksek duyarlılık, geniş dinamik aralık gibi özelliklere sahip yüksek kalitede kameralara ve gece görüşü için termal ya da kızılötesi teknolojilerine ihtiyaç duyulmaktadır.  Bosch, tüm bu gereklilikleri sağlayan ürünler üretiyor. Yüksek çözünürlüklü, termal, kızılötesi destekli ve yüksek hızlı hareketli kameraları içeren geniş ürün yelpazesiyle her türlü çevre koşulunda ihtiyaçları karşılıyor.

KALABALIKLARIN İZLENMESİ
Turistik bölgeler ve diğer kalabalık alanlar önemli güvenlik sorunlarına neden olurlar. Güvenlik kamera sistemleri, vatandaşların can ve mal güvenliği tehdit edildiğinde polislere ve diğer güvenlik güçlerine hızlı ve etkili bir şekilde cevap vermelerinde yardımcı olur. Akıllı kullanıcı arayüzü, operatörlerin olayın tam olarak nerede gerçekleştiğini bilmelerine ve haritalar üzerinden ilgili kameraları işaretlemelerine destek olur. 

SUÇLA MÜCADELE
Açık alanlarda bir suç işlendiğinde, video gözetim sistemi güvenlik güçlerine hızlı ve uygun aksiyon almaları konusunda yardımcı olur. Sabit kameralar, eş zamanlı izleme yapılabilmesi için hareketli kameralar ile desteklenebilir. Çeşitli zaman dilimlerinde alınan kamera görüntülerine ihtiyaç duyulan soruşturmalar için, güvenlik kamera sisteminin kayıt depolama kapasitesi oldukça önemlidir.  Özellikle hassas bir veri söz konusu olduğunda, esneklik, yedekleme ve koruma oldukça önem kazanmaktadır. 

TRAFİK İZLEME
Video gözetim sistemleri, en önemli kesişim noktaları başta olmak üzere merkezi olarak trafik izleme yapılmasına olanak sağlar. Sistem, herhangi bir kaza durumunda acil servislerle iletişime geçilmesinde ve adli mercilere bilgi sağlanmasında yardımcı olur. Enkazların kaldırılması ya da arızalı ekipmanların tamir edilmesi için yol ekiplerinin olay yerine yönlendirilmesini sağlar. Kameralar aynı zamanda trafik yoğunluğu ile ilgili bilgi toplanmasına da yardımcı olur. Bu bilgi, trafik ışıklarının yeniden programlanmasında ve trafik akışının iyileştirilmesinde kullanılabilir. Böylece sistem trafik yoğunluğunun azaltılmasında da rol oynar. 

TRAFİK KURALLARINI İHLAL EDENLERİN YAKALANMASI
Bosch’un plaka tanıma kameraları günün her saatinde, her türlü hava ve ışık koşulunda, araç hızlı seyretse bile plakayı okuyabilmektedir. Akıllı Video Analizi, herhangi bir şahıs veya araç yasak bölgeye girdiğinde ya da şüpheli bir hareket yaptığında bir alarm yaratarak operatörleri uyarır. Ayrıca ilgili videonun araştırılması sırasında kaybedilen zamanı da büyük oranda azaltır. 

ZORLU ÇEVRE KOŞULLARINA UYUM SAĞLAMA
Hortum, sel ya da deprem gibi doğal afetler ya da insan kaynaklı bir felaket meydana geldiğinde güvenlik kamera sistemleri hasar tespiti yapılmasına, yaralıların yerinin tespit edilmesine, kurtarma ekiplerinin koordine edilmesine ya da yağmacılık gibi suç olaylarının tespit edilmesine yönelik faydalı bilgiler sunar.

BOSCH’UN STARLIGHT TEKNOLOJİSİ
Bosch Güvenlik Sistemleri, tüm güvenlik gereksinimlerini karşılayan bir şehir izleme çözümü için yenilikçi, güvenilir, yüksek kalitede eksiksiz bir ürün portföyü sunar. Bu doğrultuda Bosch’un, düşük ışıklı ortamlarda bile en yüksek kalitede video gözetimi sağlayan Starlight kamera ailesi; yüksek ışık hassasiyeti, ön ve arka ışık dengeleme, daha yüksek kare hızlarının yanı sıra geniş çözünürlük ve biçim seçenekleri sunuyor.
Starlight portföyü, ön ve arka ışıktan bağımsız olarak, her türlü ışıklandırma koşulunda mükemmel pozu yakalamak için 120 dB’ye kadar yüksek dinamik aralıklarına sahip bulunuyor. Ayrıca hızlı hareket eden nesneleri kolayca yakalayabilmek için saniye başına 60 kareye kadar yüksek kare hızı sağlıyor.
Gelişmiş gürültü bastırma özelliği en yeni sensör teknolojisiyle bir araya geldiğinde, 1080p modellerinde renkli modda 0,0069 lüks, siyah beyaz modda ise 0,0008 lükse ulaşan bir ışık duyarlılığı elde ediliyor. Bu sayede Starlight kameralar, başka kameraların siyah-beyaz görüntülere geçtiği noktanın ötesindeki bir karanlıkta tam renkli görüntüler üretebiliyor. Diğer kameraların hiçbir görüntü veremediği noktalarda ise Starlight kameralar ayrıntılı siyah-beyaz görüntüler sunuyor.

VİDEO ANALİZİ ARTIK STANDART BİR ÖZELLİK
Bosch, video analizini dahili bir özellik haline getirmeyi, kameraların yaygınlaşması ve ayrıntılara yönelik artan talebin karşılanması için bir gereklilik olarak görüyor. Bosch video analizi, kullanıcıların büyük miktardaki video verilerinin arasından en çok ihtiyaç duydukları bilgiye kolayca erişmelerini sağlıyor. Bu özellik sadece gerekli veri akışını sağlayarak, ağ yükü ve veri depolama gereksinimlerinden de tasarruf yapma imkanı veriyor.
Bosch’un dahili video analizi özelliği, Starlight kameraların verileri değerlendirmesini ve gerektiğinde bant genişliği gereksinimini azaltan ayarlanabilir tetikleyicilere bağlı olarak hangi veri akışını ne zaman gerçekleştireceğini belirlemesini mümkün kılıyor.

EN ZORLU KOŞULLARDA BİLE KALİTELİ GÖRÜNTÜ
Akıllı Video Analizi (Intelligent Video Analytics) en zorlu koşullar için özel olarak tasarlandı. Bu teknoloji, havaalanları ve önemli altyapılarda çevre koruması, gemi takibi ve trafik gözlemi gibi büyük önem taşıyan uygulamalarda en üst seviyede hatasızlık sağlayacak kapasiteye sahip bulunuyor. Kar, rüzgar, yağmur, su yansımaları ve mesafe gibi görüntü değerlendirmelerini zorlaştıran yanıltıcı etkilerle gerçek güvenlik durumlarını birbirinden ayırt edebiliyor oluşu, Akıllı Video Analizini öne çıkarıyor. Böylelikle sorunlar doğurabilecek yanıltıcı noktaları azaltarak, kullanıcıların kendileri için önem taşıyan noktalara odaklanabilmesini sağlıyor.

autorola

Yukarı