Ana içeriğe atla

http://www.alltrans.com.tr/

GÖRÜNMEYEN GÜVENLİK…

12.06.2017 - 12:46

Securitas Türkiye Güvenlik Süreçleri ve Kalite Koordinatörü Hüseyin Erim, yeni nesil izleme sistemi dediğimiz kamera sistemleri ve bunların üzerine yerleştirilen özel yazılımlar ile ‘Görünmeyen Güvenlik’ anlayışını Türkiye’de başarılı bir şekilde uyguladıklarını ifade etti.

Securitas Türkiye Güvenlik Süreçleri ve Kalite Koordinatörü Hüseyin Erim, AVM’lere özel sundukları güvenlik çözümleriyle insan gücüne teknolojiyi de entegre eden ‘Güvenlik Mühendisliği’ kimliğini ön plana taşıdıklarını söyleyerek, “Mağaza konseptlerine ve müşteri portföyüne uygun özel çözüm paketleri sunuyoruz” dedi. 
Erim, telekomünikasyondan finansa, havacılıktan madenciliğe, enerji sektöründen endüstriyel tesislere kadar 21 farklı sektörden  717 kurum ve  kuruluşa, 72 ilde, 2242 hizmet noktasında güvenlik hizmeti veren Securitas Türkiye’nin 9 bölge müdürlüğü, 50 şube müdürlüğü ve 12 bin 500 çalışanı bulunduğunu ifade etti.

AVM’LERDE TEKNOLOJİ VE YENİ NESİL GÜVENLİK SİSTEMLERİ
Son yıllarda sayıları giderek artan, alışverişin yanı sıra sosyal imkanları nedeniyle tercih edilen AVM’lerin ihtiyaçları ve farklılaşan müşteri portföyü ile güvenliğin diğer alanlarından farklılaştığını belirten Erim, “AVM güvenliğinde ana amaç, görünmeden ve onları rahatsız etmeden rahat bir alışveriş ve sosyal yaşam ortamı sunmak oluyor. Her AVM’yi farklı bir proje olarak ele alan Securitas, risk analizleri ve ihtiyaçları doğrultusunda özel planlamalar yapıyor. Bu planlamayı yaparken, denetim, alarm izleme ve müdahale, mağaza açma-kapama, video ile uzaktan alarm doğrulama (RVS), panik butonu ve müdahale, geçici güvenlik, güvenlik görevlisi ile olay yedekleme, anahtar emanet ve nakit taşıma hizmetleriyle birlikte ayrıca sahada aktif görevde olan güvenlik görevlileri tarafından verilen ‘porfiling’ hizmetine kadar pek çok hizmetten yararlanıyor” diye konuştu.

PROFİLİNG İLE ŞÜPHELİYİ TANIMLAMAK
Son yıllarda giderek artan güvenlik ihtiyacının kendi özel çözümlerini de beraberinde getirdiğine değinen Erim, “Bunlardan biri de Profiling. Profiling ile amaç şüpheli olarak tanımlanan şahıs, nesne ve hareketlerin tespit edilmesi. Şüpheli şahsın belirlenmesi, devriyeler, kullanılan yazılımla ve kameralar tarafından izlenmesi ve muhtemel tehlikenin belirlenerek önlenmesi. Profiling eğitimi ile özel güvenlik görevlisinin hırsız şüphelisi şahıs ile karşılaşması halinde yapması gerekenleri bilmesi ve uygulaması sağlanıyor. Bu kapsamda hırsızlık yapabilecek kişinin görünüş, vücut dili ve şüpheli hareketlerinin profilleri çıkartılıyor, özel güvenlik görevlileri ile bu olası profiller paylaşılıyor” şeklinde konuştu.

GÜVENLİK HİZMETLERİNDE TEKNOLOJİ
Erim, sözlerini şöyle sürdürdü: “Securitas olarak, teknolojiye yaptığımız yatırımı önemsiyor, müşterilerimizin ihtiyaçlarına yönelik farklı çözümler sunmaya devam ediyoruz. Yeni nesil izleme sistemi dediğimiz kamera sistemleri ve bunların üzerine yerleştirilen özel yazılımlar ile ‘Görünmeyen Güvenlik’ anlayışını Türkiye’de başarılı bir şekilde uyguluyoruz. Görünmeyen güvenlik anlayışı, dünyada özellikle alışveriş merkezleri gibi, insanların sosyal aktivitelerini de gerçekleştirdiği alanlarda uygulanmaya başlanan ve sonuçları da hem AVM’leri hem de ziyaretçileri tarafından memnuniyet ile karşılanan bir uygulama. Gelişen teknoloji tüm sektörleri olduğu gibi güvenlik sektörünü de olumlu etkiledi. İnsan gözünden kaçabilecek pek çok detay özel yazılımlar ve sistemler sayesinde analiz edilebilir hale geldi. Bu gelişmeler AVM güvenliğinde de kullanılmaya başlandı.” 

GALATA

Yukarı