Ana içeriğe atla

arf

GÜVENLİKTE 4.0 DÖNEMİNİ BAŞLATTIK

09.03.2018 - 14:42

ISS Proser, fiziksel güvenlik haricinde ‘Güvenlik 4.0’ projesiyle farklı çözümler sunuyor. Genel Müdür Yardımcısı Atilla AYDEMİR, “Bu projemiz yakında tüm özel güvenlik hizmetlerinin yerini alacak.” diyor.  

ISS Proser, Türkiye’nin en eski ve en köklü güvenlik firmalarından biri. Hemen hemen Türkiye’nin her bölgesinde fiziksel güvenlik alanında faaliyet gösteriyor. Yakın zamanda ‘ISS Proser Güvenlik 4.0’ projesini başlattı. ISS Proser Koruma ve Güvenlik Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Atilla Aydemir ile şirketi ve Güvenlik 4.0 projesini konuştuk.

Firmanızdan ve sunduğu çözümlerden bahsedebilir misiniz? 
Proser Güvenlik, 1995’te kurulan ve 2005’te ISS’in Türkiye’ye girmesiyle yoluna ISS Proser olarak devam eden en eski ve en köklü güvenlik firmalarından biri. Türkiye’nin her bölgesinde fiziksel güvenlik alanında faaliyet gösteriyor. 6 bin 500 çalışanıyla 700 projeye hizmet veriyor. Bunlar içerisine Türkiye’nin 3. en kalabalık havalimanı, 40’tan fazla en bilinen alışveriş merkezleri, prestijli plaza, site, liman ve fabrikalar olmak üzere her alanda başarılı bir operasyon yürütüyoruz. Özellikle perakende sektörünün en önemli markalarının tüm Türkiye mağazalarında hizmetlerimiz devam ediyor. Her sene yüzde 20’lere varan organik büyümeyle emin adımlarla yolumuza devam ediyoruz. Çözümlerimiz içerisinde fiziksel güvenlik haricinde ‘ISS ProserGüvenlik 4.0’ konseptimiz kapsamında teknolojik ekipmanların ilave edilmesiyle entegre güvenlik çözümleri, binaların tasarım aşamasından başlayarak risk analizi yapılması, doğru ve daha az maliyetli güvenlik konsept çözümleri sunabiliyoruz.

ISS Proser Güvenlik olarak Endüstri 4.0’ın güvenlik sektörüne yansıması olan Güvenlik 4.0 projesine başladınız. Bu proje hakkında bilgi verir misiniz?
Çağımız artık IoT (şeylerin haberleşmesi), Blockchain ve AI (yapay zeka) trendleri etrafında dönüyor. Tüm bunların sanayiye yansıması olan ‘Endüstri 4.0’ metodolojisini hizmet sektörüne de uygulayabiliriz. Bu kapsamda yakın gelecekte tüm özel güvenlik hizmetlerinin yerini alacak nitelikteki ‘ISS Proser Güvenlik 4.0’ projesini başlattık. 53 ülkede faaliyet gösteren ISS’in dünya çapındaki know-how’ından da yararlanan projemiz, konvansiyonel güvenlik yaklaşımından çok üstün nitelikte güvenlik hizmeti sunmanın yanı sıra teknik altyapıda büyük gelişme yaratacak, personel ve yatırımla ilgili konularda ise tasarruf sağlayacak, hizmet kalitesini artıracak.

Bu projenin teknik detayları neler?
‘ISS Proser Güvenlik 4.0’ projesinin vaat ettiği hizmeti eksiksiz sunacak çalışmaları üç seviyede sürdüreceğiz. Halihazırda kullandığımız CCTV kamera sistemleri, akıllı video analiz programları, sensörler, X-ray cihazları ve mobil terminaller birbiriyle ve merkezimizle kesintisiz iletişim gerçekleştirecek. Bu donanıma orta vadede drone’larımız ile robotlarımız da katılacak. Bütün bu bileşenleri ise yakın gelecekte yapay zekâ yönetecek. Projenin ikinci aşamasında, toplanan verilere dayanarak önceden planlanan ya da yerel yapay zekâ tarafından anlık alınan kararları tüm bileşenlere bildiren, aksiyon ve sonuçları takip ederek teknolojik-fiziki güvenliğin birlikte sağlandığı ‘dijital bina’ yapılanması gerçekleşecek. Üçüncü seviyede de her binadaki yapay zekâdan gelen veriler, aksiyonlar ve riskler doğrultusunda merkezi sistem tarafından işlenecek, genele yayılarak diğer benzer binalar önceden uyarılacak. Güvenlik 4.0 uygulamasında yakında bazı pilot projelerimizi duyuruyor olacağız.

arf

Yukarı