Ana içeriğe atla

http://www.alltrans.com.tr/

Kentleşmeye bağlı olarak artan talep, sektöre ivme kazandırıyor

06.09.2017 - 09:33

Sektörde 20 yıllık geçmişi olan Ankara merkezli firma Sim Güvenlik adına görüştüğümüz Genel Müdür Adem Göz ile güvenlik sektörünün mevcut potansiyeline yönelik söyleşi gerçekleştirdik. Göz, artan güvenlik ihtiyaçlarına bağlı olarak gelecek için sektörün büyük bir potansiyel barındırdığını dile getirdi.

“Türkiye’de güvenlik sektöründe kullanılan ürün ve teknolojiler gün geçtikçe hızlı bir şekilde ilerliyor. Buna paralel olarak güvenlik sektörü de gelişim gösteriyor” diyen Sim Güvenlik Genel Müdür Adem Göz, “Sektörün teknolojiye bağlı olarak büyümesi sonucu müşteri ihtiyaç ve talepleri de bu doğrultuda artıyor. Artık Türkiye’de güvenlik sistemi lüks değil, zaruri bir ihtiyaç olarak görülüyor” dedi. 
Ülkemizin ürün grubu bazında daha çok analog ve IP tabanlı video kamera gözetim sistemlerine sahip olduğunu belirten Göz, “Fakat bu ürün grubunun yanında genel seslendirme ve acil anons, konferans, yangın algılama, profosyonel ses, hırsız alarm, kartlı geçiş kontrol ve bina yönetim sistemleri gibi gruplar da yüzde 20’lik bir pazar payına sahip. Sektör özellikle CCTV sistemlere dayalı projeler üzerinden genişlemeyi sürdürüyor” açıklamasını yaptı. 
Türkiye’de artan kentsel dönüşüm projelerinin ve konut talebinin sektörün büyümesine etki ettiğini dile getiren Göz,  “Konut talebi ve satışlarında görülen canlanma/durgunluk haline göre de sektör gelişme hızı etkilenmektedir” dedi ve sözlerine “Türkiye’de kentleşme oranı yüzde 78 ve buna bağlı nüfus 60 milyon civarındadır. Buna göre kentleşen nüfusun 2023 yılında 71 milyon olması öngörülüyor. Bu göç kaynaklı kentleşme nedeni ile 2025 yılına kadar göç alan şehirlerde konut talebi de devam edecektir” diyerek devam etti. 

“GELECEK İÇİN SEKTÖR BÜYÜK BİR POTANSİYELE SAHİP”
Türkiye’de iş yerlerinin yaklaşık yüzde 95’e yakınının komple güvenlik korumasından yoksun ve sadece yüzde 40’lık bir kısmında güvenlik korumasının olduğunu belirten Göz, konutlardaki durumun da aynı şekilde olduğunun, konutların yüzde 99’a yakınının komple güvenlik korumasından yoksun, sadece yüzde 10 gibi küçük bir kısmında kısmi güvenlik korumasının mevcut olduğunun altını çizdi ve “Bunlar gelecek için sektörün ne kadar büyük bir potansiyele sahip olduğunu göstermektedir” dedi. 
“Can ve mal güvenliği asla riske alınmayacak nadir alanlardan biri olmasına rağmen sektör temsilcileri tarafından; ucuz ve kalitesiz ekipman ithal edilmesi sektörde satış sonrası hizmet vermeyen birçok firmanın doğmasına sebep olmuştur” diyen Göz,  “Konusunda uzman olmayan kişilerce projelendirilen ve kurulan sistemlerin işletmelere geri dönüşü olmayan zararlar vermesi, sektöre olan güveni sarsmıştır. Çünkü sektörde satış önemli olduğu kadar satış sonrası hizmet ve servis hizmeti büyük bir önem arz etmektedir” dedi. 
 

yurtiçi

Yukarı