Ana içeriğe atla

http://www.alltrans.com.tr/

Passolig, TFF ve UEFA standartlarında turnike sistemleri

06.09.2017 - 09:34

Tansa Turnike Satış ve Pazarlama Müdürü Savaş Rehber, Türkiye’de Vodafone Arena dışında; İzmir, Adana, Samsun, Trabzon gibi hemen hemen tüm büyükşehirlerdeki son yıllarda yapılan yaklaşık 26 statta Tansa ürünlerinin tercih edildiğini belirtti.

Vodafone Arena Stadyumu projesinde yer aldınız. Stadyuma sunduğunuz çözümler hakkında bilgi alabilir miyiz?
Vodafone Arena’da passolig, TFF ve UEFA standartlarına uygun olarak turnikeler üretildi. Seyirci geçişleri için tam boy turnike kullanılarak kesinlikle 2. kişinin geçişine izin vermeyerek, kişinin geçiş yapmadan önce passo lig uygulaması ile doğru kişi olduğuna karar verdikten sonra geçişi sağlanmaktadır. Ayrıca kişi kartını gösterse dahi turnikeden geçmediği sürece stada girişi kabul edilmemektedir. Kullanılan paslanmaz malzeme ve kaynak özel olarak seçilerek, dayanaklılık ciddi olarak yüksek seviyelere çıkartıldı.
VIP girişlerinde kullanılan optik turnikeler Türkiye’de sadece Vodafone Arena stadında kullanılmaktadır. Görsel olarak bir çoğu cam malzemeden üretilen ürün yine passolig uygulaması ile entegre edilmiştir. VIP bilete sahip kişilerin rahat bir şekilde yine sensörler sayesinde tek, tek içeri girişleri sağlanmaktadır. Yine cam kanatlar sayesinde kişiye temas etmeden kontrollü geçişler yapılıyor. Tailing geçiş dediğimiz arka arkaya geçişler yine sensörler ile kontrol ediliyor. 

Son dönemde sektöre sunduğunuz ürün yelpazeniz hakkında bilgi alabilir miyiz?
Ürün yelpazemiz tripod turnikeler, boy turnikeler, optik turnikeler ve swinggate olarak 4’e ayrılıyor.  Tripod turnikeler, daha çok personel ve yemekhane takip programları için kullanılırken, ayrıca raylı sistemler içinde tercih ediliyor. Tripod turnikeler 3 kollu olup kişilerin tek, tek girişlerini sağlar.
Boy turnikeler; stadyumlar, cezaevi ve iş merkezleri otoparkları, yani daha fazla güvenlik isteyen mekanlar için tasarlandı. Bu ürünler kişilerin boy yüksekliğinde yapılarak kesinlikle kaçak geçişe izin vermemektedir.
Optik turnikeler tasarımın daha çok dikkat çekeceği, görsele daha fazla hitap eden yerler için tasarlandı. Bu turnike daha çok rezidans ve iş merkezlerinde kullanılıyor. Optik turnikeler kişiye temas etmeden cam kanatlar ile gövde üzerindeki sensörler sayesinde kişilerin tek, tek girişini sağlamaktadır. Sensör sayısı arttırılarak valiz, çanta ve çocuklu geçişleri de kontrol altına alıyor. 
Swinggateler ise makam girişleri, engelli ve malzeme geçişleri için kullanılır. Tek kanatlı olarak kalabalık geçişleri kontrollü olarak sağlamaktadır.

Geçiş kontrol sistemlerinde ne tür uygulamalar var? Siz bunların hangilerini yapıyorsunuz?
Geçiş kontrol sistemlerinde teknoloji ilerledikçe, kart okuyucu yerine artık göz, damar ve avuç içi okuma gibi özellikler gelmektedir. Bununla beraber tabii ki turnikeler ile ilgilide değişiklikler yapılmaktadır. Artık insanlar hiçbir yere temas etmeden geçiş sağlamak istemektedirler. Bu yüzden Tansa Turnike de Ar-Ge departmanı ile yeni çözümler bulmaktadır. Optik turnikeler bu çözümlerden sadece bir tanesidir. Bunu daha da geliştirerek Vodafone Arena’da kullanılan VIP geçişlerinde kullanılan slimline diye adlandırdığımız ürünü üretmiştir.  Ar-Ge personelimiz sürekli yurt dışındaki güvenlik konusunda uzman kişilerle görüşerek ürün gamına sürekli yeni ve teknolojik ürünler katmaktadır. Ayrıca şu an tüm dünyayı tehdit eden terör olaylarına karşı da Tansa Turnike olarak görüştüğümüz güvenlik uzmanları ile farklı çözümler üretmeye çalışıyoruz. 

Diğer sistemlerle entegrasyon konusuna dair neler söylemek istersiniz?
Güvenli Geçiş Kontrol Sistemleri sektöründe faaliyet gösteren entegratör olarak adlandırabileceğimiz firmalar zaten ana müşterilerimizi ve bayilerimizi oluşturmakta. Tansa Turnike olarak son kullanıcıya satış yapan bir firma olmadığımız için, bu firmalarla hem iş geliştirme başlığı altında  hem de yeni ürün çalışmalarımızda, özellikle Ar-Ge departmanımız devamlı iş birliği yapmaktadır. 
Hindistan özelinde yapılan metro projelerinde bu çalışmalarımız sayesinde, projeye özel entagrasyonu sağlanmış tamamen yeni bir ürün geliştirildi ve şu an Hindistan’daki  3 ayrı şehirde Tansa Turnikeleri metro istasyonlarında kullanılacak. Bir şehirde kullanım başladı bile… Proje kapsamı yüksek adetli ve özel ürünler olmasına rağmen zamanında teslimatlarımızı sorunsuz tamamladık.

Hem yurt içinde hem yurt dışında birçok projede yer alıyorsunuz? Sizi seçilir kılan özellikleriniz nelerdir?
Tansa yakaladığı üstün kalite seviyesi ve hızlı teknik servis hizmeti ile hem ülkemizde hem de yurt dışında prestijli ve önemli işlere imza atmıştır. Proje partnerlerimiz (yatırımcı, bayi, entegratör firmalar) ile yakaladığımız uzun yıllara dayanan iş birlikteliklerimiz sayesinde, yer aldığımız bütün projeleri sorunsuz ve zamanında teslim ederek, Tansa markasını tüm bu projelere gururla yazdık.
Türkmenistan, Fas, Karayipler gibi ülkelerdeki stadyum projelerinde de Tansa markasının tercih edilmesi yakaladığımız kalite ve servis hizmetimizin seviyesini göstermektedir. 
Türkmenistan’da inşa edilen Aşkabat Olimpiyat Kompleksi’nde Tansa Turnikeleri tercih edildi. montajları geçtiğimiz ay tamamlandı, böyle global bir projede yer almak bizleri tabii ki çok mutlu etti. 
Tansa Turnike olarak geldiğimiz bu noktada artık büyük ve önemli tüm projeler de direkt aranan ve ulaşılan bir firma olmak bizi gerçek mutlu etmektedir. Bu durum bizlerin sorumluluğunu kat ve kat artırırken, ileriye daha güvenli bakmamıza ve yeni yatırım kararları almamıza da imkan vermektedir.

GALATA

Yukarı