Ana içeriğe atla

http://www.alltrans.com.tr/

Sektörün gelişmesindeki en büyük engel çalışan sirkülasyonu

06.09.2017 - 09:29

Diğer mesleklere göre özel güvenlik sektöründe çalışan sirkülasyonun oldukça yüksek olduğunu belirten Securitas Türkiye Ülke Başkanı Murat Kösereisoğlu, bu noktada çalışan bağlılığına ve güvenlik sektörünün içindeki meslek algısına yönelik çalışmalara ağırlık verdiklerini belirtti. 

Güvenlik sektörünün Türkiye’deki mevcut durumundan ve potansiyelinden kısaca bahseder misiniz?
Güvenlik sektörü özellikle son dönemde yaşanan olaylarında etkisiyle hızla büyüdü. Pazarın büyüklüğü 12 milyar TL’nin üzerinde. Geçen yıl yüzde 7 civarındaki büyüme oranının bu yılda devam etmesini bekliyoruz. Biz Securitas olarak sektör ortalamasının da üzerinde büyümeye sahibiz. 2016’da 457 milyon TL ciro ile yüzde 19 büyüdük. 2017’de ise yüzde 21 civarında bir büyüme öngörüyoruz.  Teknoloji ve artan güvenlik ihtiyacının etkisiyle sektörün önümüzdeki yıllardaki büyüme trendini devam ettireceğini düşünüyorum.

Sektörün gelişmesini engelleyen ya da sektörde bir türlü aşılamayan en önemli sorun sizce nedir? Bu konuda önerileriniz var mı?
Sektörün gelişmesinin önündeki en büyük engel çalışan sirkülasyonu. Diğer mesleklere göre özel güvenlik sektöründe bu oran oldukça yüksek. Oldukça zor şartlar altında çalışan güvenlik görevlileri küçük ücret farkları nedeniyle sektör değiştiriyorlar, bu da iş sürekliliğini ve uzmanlaşmış eleman bulmayı zorlaştırıyor. Gerek Securitas gerekse başkanı olduğum GÜSOD olarak bu konuda birçok çalışma yürütüyoruz. Çalışan bağlılığına ve güvenlik sektörünün içindeki meslek algısına yönelik çalışmalara ağırlık veriyoruz. 

Sizce teknolojinin güvenlik sektöründeki payı nedir? Güvenlik sektöründe ön plana çıkan yeni teknoloji trendleri neler? 
Her geçen gün gelişen teknoloji artık güvenlik sektörünün de vazgeçilmez bir parçası oldu. Geriye dönük izlemelerin yapıldığı kameralar artık yerini yeni nesil kamera ve sistemlere bıraktı. Akıllı kameralar adeta insan gözü gibi tehlikeyi algılayarak ilgili görüntüyü anında operatörün önüne getiriyor ve aksiyon alınmasını sağlıyor.  Böylece hareketsiz duran bir paketi, dolaşan şüpheli birini ya da girilmez alan olarak belirlenen yere izinsiz yaklaşanları kameralar aracılığıyla fark etmek mümkün oluyor.
Akıllı video analiz yazılımları sayesinde güvenlik ihlallerini anında görüntülemek de mümkün…  Bu yazılımlarla sınır ve çevre ihlali, belli bir bölgede rutin olarak gezinen kişi tespiti, izinsiz toplanma, şüpheli paket, yanlış park, ters yöne giriş gibi olumsuz durumları tespit edebiliyoruz. Bununla birlikte uzaktan izleme merkezimizdeki operatörün önüne ilgili alarm görüntüsünün gelmesiyle aksiyon alıyoruz.  Alarm görüntüsünü alan operatör, gerekli gördüğü durumlarda uzaktan sesli anons yaparak şüphelinin suçu gerçekleştirmeden uzaklaşmasını sağlıyor, ardından kontrol ekiplerine ve kolluk kuvvetlerine haber vererek olayı hızlıca sonuçlandırıyor. Proje maliyetlerini düşürerek riski azaltan bu sistemler, müşterinin ihtiyacına göre Securitas tarafından projelendiriliyor, kuruluyor ve işletiliyor.

ISAF Fuarları’nın sektöre neler kattığını düşünüyorsunuz? 
ISAF Fuarı sektörün saygın fuarlarından biri. Sektördeki gelişmeleri görmemize ve yeni iş olanaklarının ortaya çıkmasına yardımcı oluyor.

GALATA

Yukarı