Ana içeriğe atla

http://www.alltrans.com.tr/

ÜNİVERSİTE-ÖZEL SEKTÖR İŞBİRLİĞİ...

15.12.2016 - 15:11

CSG City Security Group Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Osman Öztürk, Bahçeşehir Üniversitesi Özel Güvenlik ve Koruma Programı ile CO-OP ortamında yaptıkları işbirliği ile teori ve pratiği birleştirerek, öğrencilere staj ve iş olanakları sağladıklarını söyleyerek, üniversite ve özel güvenlik sektörü işbirliğinde öncü bir rol üstlendiklerini ifade etti.

Marka değerlerinin bir gereği olarak personel seçiminde titiz davrandıklarına değinen CSG City Security Group Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Osman Öztürk, “Personelimize akademik ve alan eğitimini periyodik olarak veriyor, çalışma iklimini sürekli geliştiriyoruz. Güvenlik hizmeti verdiğimiz önemli kurumların başında gelen Bahçeşehir Üniversitesi ve Bahçeşehir Eğitim Kurumları’nın, bir dünya okulu ve ülkemizin en seçkin eğitim kurumlarından olmaları, kurumsal yapımızın ve çalışanlarımızın gelişim ve verimliliğini artıran en önemli etmenlerden biri olmuştur. CSG olarak, güvenlik risklerinin yükseldiği bir dönemde güvenlik farkındalığımızı tüm bileşenleri ve paydaşları ile etkin bir uyumluluk ve güvenli bir iklimsellik oluşturarak ortaya koymak istiyoruz” dedi.

“EN ÖNEMLİ SORUN EĞİTİM”
Özel güvenlik çalışanlarının en önemli sorunlarından birisinin eğitim sorunu olduğuna değinen Öztürk, “Özel güvenlik şirketlerinin vermiş olduğu üç haftalık eğitim yani 100-120 saatlik eğitimle ve test usulü sınav neticesinde kişi özel güvenlik alanında yetişmiş kabul ediliyor. Her beş yılda bir yenilenen sertifika ile dar alanda belirli bilgilerin öğrenilmesinin ötesine geçilemiyor. 
Ülkemizde özel güvenlik eğitimleri İl Emniyet Müdürlüklerinin denetim ve kontrolünde 120 saat silahlı veya 100 saat silahsız olarak, 5188 Sayılı Kanunda belirlenen kriterleri taşıyan her Türk vatandaşına veriliyor. Ancak risk ve tehditlerin her geçen gün arttığı güvenlik sektöründe bilimsel ve akademik bir bakışa sahip olmayan bir eğitim yapısıyla kişi ve binaların güvenliğini sağlayacak yetkinliğe ulaşılması olası değildir. Öncelikle özel güvenlik eğitim ve sertifikalarının ülkemizin her şehrinde faaliyet gösteren üniversiteler tarafından verilmesi güvenlik sektöründeki akademik farkındalığı artıracaktır. Diğer bir sorun ve eksiklikte özel güvenlik alanında uzmanlaşmanın sağlanamamış olması. Bir eğitim kurumundan aldıkları bir sertifika ile çok yönlü, disiplinli ve farklı uzmanlıkları ve mevzuatları içeren alanlarda başarılı olmak mümkün değil. Özel güvenlik görevlileri hizmet verdikleri güvenlik alanlarına yönelik bir eğitim ve uzmanlık standardına sahip olmalı” diye konuştu.

“ÖZEL GÜVENLİĞİN SORUMLULUK ALANI BÜYÜYECEK”
Toplumun güvenlik ihtiyacı büyüdüğü sürece özel güvenliğin sorumluluk alanının da büyüyeceğini, önem ve değerinin artacağını ifade eden Öztürk, “Bu durumu değişen güvenlik algılamalarına, suçluluğun geçirdiği değişime bağlayabiliriz. Bu sebeple alanında uzmanlaşmış, eğitimli elemanlara ihtiyaç duyuluyor” şeklinde konuştu.

GALATA

Yukarı