Ana içeriğe atla

aaa

YANGIN SİSTEMLERİNDE KULLANICILAR ALDATILIYOR

12.04.2018 - 09:31

PanasonIc Eco SolutIons Türkiye Yangın Alarm Sistemleri Satış Sorumlusu Yiğit Genç, özellikle konut projelerinde maliyet odaklı tercihler yapıldığını ve daire sahiplerinin yanıltıldığını söylüyor.

İş yeri ve konut güvenliğiyle ilgili en önemli markalardan biri Panasonic. Panasonic Eco Solutions Türkiye Proje Satış Müdürlüğü Yangın Alarm Sistemleri Satış Sorumlusu Yiğit Genç ile ürünlerini ve sektörü konuştuk.

Öncelikle, yangın algılama ve güvenlik sistemlerindeki en son teknolojiler hakkında bilgi verebilir misiniz?
Yangın sistemleri son dönemde oldukça gelişti. Bu sistemler kendi içlerinde giderek daha akıllı hale geliyor. Panasonic yangın sisteminde duman dedektörleri çalışmaya başladığı anda ortamı öğrenmeye başlıyor ve çalışma durumuna kendi karar veriyor. Tozlu bir ortamda çalışan duman dedektörleri ile temiz bir ortamda çalışan dedektörler arasında bir hassasiyet farkı oluşuyor. Böylece kirlilikten kaynaklanan yanlış alarmların önüne geçilmiş oluyor. Yangın sistemlerinin diğer bir gelişen teknolojisi de entegrasyon. Artık yangın sistemi de dahil hiçbir sistem tek başına çalışmıyor. Çatı yazılımları altında birleşerek hızla akıllı bina konseptine dönüşüyor. Panasonic olarak Modbus, TCP/IP, OPC Server gibi protokollere direkt bağlantılarımız var. Bu sayede en kompleks bina yapılarına bile kolaylıkla adapte olabiliyoruz.

Ev, iş yeri ve üretim alanları için kurulması gereken güvenlik sistemlerinin özellikleri neler olmalı?
Konut sektörü ülkemizde maalesef fiyat endeksli olarak ilerlemekte. Yangın algılama sistemlerinde de maliyet odaklı tercihler yapılıyor. Uzun yıllar sorunsuz çalışacak bir sistem yerine, çok kısa sürede arızalanıp kullanılamayacak, yanlış alarmlarla inanılırlığını kaybedecek sistemler tercih ediliyor. Bunun en büyük sebebi, yapıyı inşa eden yatırımcı ile kullanıcının farklı olması. Ayrıca, kullanıcıların yangın algılama sistemleriyle ilgili bilgisinin olmaması. Örneğin, endüstriyel tesislerde yatırımcı ile kullanıcı aynı kişi olduğundan ve yangın algılama sistemlerini bilen danışmanlarla çalışıldığından, uzun yıllar sağlıklı çalışacağına emin olunan ürünler tercih ediliyor.

SEKTÖR İÇERİSİNDE DENETİMLER YETERLİ DEĞİL
Ülkemizde güvenlik sektörü ile ilgili son gelişmeler nelerdir?

Türkiye’de güvenlik sektörü gelişmeye devam ediyor. Yangın güvenlik sektöründe ise akıllı sistemler tercih ediliyor. Örneğin, Panasonic dedektörler ortamı algılayıp hassasiyete göre algılama seviyesini ayarlıyor. Sistemlerin daha az yalancı alarm vermesi üzerine çalışmalar yapılıyor. Yangın güvenlik ürünleri sadece ticari işletmelerde kullanılmıyor. Konut projelerinde de yangın sistemlerine önem veriliyor. Ama en büyük sıkıntı konut projelerinde kullanıcıların yanıltılması. Sektörde denetimler yeterli değil. Denetimler üst düzey projelerde yapılıyor. Konut projelerinde ve düşük segmentli projelerde yangın yönetmeliği uygulanmıyor. Küçük işletmeler, yangın tüpüyle yangından korunduğunu düşünüyor.

Güvenlik sektöründe Avrupa ve Türkiye arasında ne gibi farklar bulunuyor?
Türkiye, Avrupa’ya göre biraz daha geriden geliyor. Avrupa’da her sene kameralardaki teknoloji ve analizleme geliştikçe değişim de gerçekleşiyor. Geriden gelmesine rağmen Türkiye’nin hızlı geliştiğini söyleyebiliriz.

Firma olarak yakın dönemle ilgili hedefleriniz neler?
Panasonic Eco Solutions bünyesine geçmemizle birlikte hedeflerimiz ve buna bağlı olarak aksiyonlarımız arttı. Yangın algılama sistemleri pazarında Panasonic olarak hak ettiğimiz yere çok kısa vadede geleceğimizi umuyoruz.

arf

Yukarı