14 Haziran 2024
Beşyol Mahallesi 1.İnönü Caddesi 18/8 Küçükçekmece İstanbul
Belediye Öne Çıkarılanlar Son Dakika

HOPAPORT’TAN 6 YELKENCİ REKOR DENEMESİ İÇİN START ALDI

Açık deniz yelken sporcusu Atilla Gökova ve ekibi HOPAPORT’tan İskenderun Limanı’na kadar durmadan ve dışarıdan yardım almadan, sadece yelken ve rüzgârın gücü ile dört denizi geçerek rekor denemesi için yola çıktılar.

Ekibin yol alacağı 1.500 deniz mesafeyi 6 kişilik ekip geçerek ilk Türkiye turunu tamamlayan ekip olacak. Ekibi HOPAPORT’tan uğurlayan Genel Müdür Meriç Burçin Özer’de yelkencilere limanda kaldıkları süre içerisinde her türlü destekleri verdiklerini ifade ederek HOPAPORT’un bu rekor denemelerinde başlangıç noktası olmasından büyük memnuniyet duyduklarını ifade ederek yelkencilere yolunuz açık olsun diyerek başarılar diledi.

Rekor denemesi için HOPAPORT’a gelen Türkiye Yelken Federasyonu Artvin İl Temsilcisi Mustafa Durgun yaptığı açıklamada, “Dünya Yelken Federasyonu’nun Avrupa ve Dünya şampiyonalarına dahil ettiği açık deniz/offshore sınıfı yarışlarını, Türkiye Yelken Federasyonu olarak ülke genelinde yaygınlaştırmayı amaçlıyoruz. Türkiye Yelken Federasyonu Türk yelkenciliğini geliştirmek, açık deniz yelkenciliğine teşvik etmek üzere birbirinden önemli çalışmalar başlattı. Son olarak yelken sporu için önem taşıyan Karadeniz’in hırçın ve yırtıcı sularında bir rekor denemesi daha gerçekleştirdi. Aynı zamanda performans hedefleriyle olimpik sınıflarda sporcularımız uluslararası yelken yarışlarında ülkemizi başarıyla temsil etmek istiyor. En önemlisi yelken sporunun hobi olarak, erişebilirliğini artırarak, uygulamaları ülke geneline yayabilmek için çalışmalarına devam etmektedir.” ifadelerine yer verdi.

Açık deniz yelken sporcusu Atilla Gökova ise yaptığı açıklamada, geçen yıl kardeşiyle birlikte aynı güzergâhta rekor denemesi yaptığını belirterek, bu sefer daha iyi bir sürede başka bir kategoride yarışma yaptıklarını söyledi.

Gökova, “Niyetimiz 10 günde ya da daha altında İskenderun’a varmak. Bizim çok önemsediğimiz bir proje Türkiye turu rekor projesi, uluslararası platformda da ülkeyi tanıtmak anlamında Türk yelkenciliğin ve açık deniz yarışçılığının gelişmesi anlamında çok önemli bir parkur.” açıklamasında bulundu.

Yelkenciler tek yelkenli ile Hopa Limanı’ndan start alarak sırası ile Karadeniz, İstanbul Boğazı, Marmara Denizi, Çanakkale Boğazı, Ege ve Akdeniz geçilerek İskenderun’a ulaşmaya çalışacaklar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir