Ana içeriğe atla

http://www.alltrans.com.tr/

İhracatçılardan sağduyu çağrısı

14.03.2017 - 11:32

Türkiye ile Hollanda arasında yaşanan diplomatik krizin ticari ilişkilere nasıl yansıyacağı üzerinde en çok konuşulan konuların başında geliyor. İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamülleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akyüz, Türkiye ve Hollanda arasındaki ticari ilişkilerin yaşanan gerilimden uzak tutulması gerektiğini belirterek her iki tarafa da sağduyu çağrısında bulundu.

Türkiye, AB ile sınavında önemli bir eşikten geçiyor. Almanya’nın ardından Hollanda ile iplerin gerilmesi ihracatının yaklaşık yarısını Avrupa’ya gerçekleştiren Türkiye açısından önem taşıyor. Türkiye’nin ihracatında ilk sıralarda yer alan Hollanda ile Türkiye arasındaki ticaret hacmi 6,6 milyar doları buluyor. Hollanda ayrıca son beş yılda Türkiye’ye en çok yatırım yapan ülke konumuna yükseldi.

İş dünyası olarak yaşanan gelişmelerden büyük üzüntü duyduklarını ifade eden İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamülleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akyüz, yıllar içinde güçlenen ekonomik ve ticari ilişkilerin bu gelişmelerden zarar görmemesi için sağduyuya ihtiyaç olduğunu söyledi.

Siyasi alanda yaşanan gerilimin ekonomik ilişkilere yansıtılmaması gerektiğinin altını çizen Akyüz, “Hollanda ile uzun yıllara dayanan ticari ve dostluk ilişkilerimiz var. Geçtiğimiz yıl Türkiye’nin bu ülkeye ihracatı 3,6 milyar dolar olurken aynı dönemde 3 milyar dolar seviyesinde de ithalat gerçekleşti. Kimya sektörü özelinde baktığımızda da ihracatımızda ilk sıralarda yer aldığını görüyoruz. 2016 yılında kimya sektörümüzün en çok ihracat gerçekleştirdiği dokuzuncu ülke konumunda olan Hollanda’ya ihracatımız yüzde 27,50 yükselişle 437 milyon 367 bin dolar olarak gerçekleşti. Bu yıl bu rakamların daha da yukarılara taşınmasını bekliyoruz. Bir diğer altı çizilmesi gereken konu ise Rotterdam Limanı’nın ihracatçılar açısından önemli bir lojistik noktası olmasıdır. Hollanda, ihraç ürünlerinin Avrupa geneline dağıtıldığı kritik bir merkez niteliğindedir. Dolayısıyla olası bir kriz Avrupa’ya ihracatımızı olumsuz etkiler. Ticari yaptırımların karşılıklı olarak düşünülmemesi gerekiyor. Rusya’da benzer süreci yaşadık. Siyasi olarak ilişkiler düzelse bile ticari ilişkilerin düzelmesi ve toparlanması en az üç sene sürüyor. Umuyoruz ki yaşanan kriz sağduyu ile çözüme ulaştırılır ve Hollanda ile ilişkilerimiz en kısa sürede normale döner.”

 

GALATA

Yukarı