Ana içeriğe atla

http://www.alltrans.com.tr/

DIGITAL PLANET SEKTÖRDE LİDER

07.03.2017 - 13:51

DIgItal Planet CEO’su Şerif Beykoz, “DIgItal Planet olarak şu anda elimizde yaklaşık 5 milyar fatura var. Ayda 70-80 milyon fatura çekiyoruz. Bu da bizi sektörde liderlik pozisyonuna getiriyor” dedi. 

Digital Planet olarak iş dünyasına sunduğunuz inovatif çözümlerden bahseder misiniz?
Digital Planet, e-fatura dünyasının önde gelen ilk şirketlerinden bir tanesi. Zaten e-fatura kavramını Türkiye’ye tanıtan ve gelişmesine katkı veren şirketiz. E-fatura mevzuatı yokken bile Türkiye’de 2013’ten önce Digital Planet, e-fatura basıyordu. O zamanlar e-fatura mecburi değildi, Ama biz hem doğaya katkısı olması hem kolaylık olması hem de maliyetleri çok ciddi düşürmesi açısından e-faturaya Türk Telekom ile geçmiştik. Türk Telekom’un bütün faturaları o zamanlar e-fatura olarak gidiyordu. Bu da ayda 24-25 milyon fatura anlamına geliyor. Daha sonra mevzuatın çıkmasıyla beraber özel entegratör kavramı ortaya çıktı. Entegratör kavramını da ortaya çıkartan Digital Planet’tir. 

Sektörde sahip olduğunuz pazar payınız hakkında bilgi verir misiniz?
Digital Planet olarak şu anda elimizde yaklaşık 5 milyar fatura var. Bu faturaları yıllardır saklıyoruz. Ayda 70-80 milyon fatura çekiyoruz. Bu da bizi sektörde liderlik pozisyonuna getiriyor. 2016 yılı sonu itibariyle pazarın yüzde 22-23’ünü aldık. Müşteri sayısı bakımından da ilk 5’teyiz. Bu kategoride bu yıl ilk 3’e, ondan sonra da 1’nciliğe oynamayı hedefliyoruz.

2016’da geliştirdiğiniz ‘Cutu’ yazılımı projeniz iş dünyasına neler kazandıracak? 
Cutu projesi 2016’da lansmanını yaptığımız Ar-Ge projelerimizden en önemlilerinden bir tanesi. Canlı ortamda bilgi gelirken el sürmeden onu alıp içeriğine bakan ve uygun argoritmalardan geçirerek sıkıştırıp saklayan bir kutu. Bu ürünün sektörde bir rakibi yok. Yakında patentini alacağız. Şu anda geliştirme çalışmaları devam ediyor, çok yakında sahada denemelere başlayacağız. Ürünü aşama aşama geliştirmeyi hedefliyoruz. 

Digital Planet olarak yeni yatırım hedefleriniz nelerdir? Özellikle dijitalleşme alanında neler yapmayı planlıyorsunuz?
E-dönüşüm konusuna odaklanmış durumdayız. E-fatura, e-arşiv, e-defter işini tamamen bitirdik. E-irsaliye, e-ihracat faturaları çıkartıyor, onları yakından takip ediyoruz. Kişiselleştirilmiş doküman yönetimi işini de yapıyoruz. Katma değerli yeni ürünlerimiz mevcut. PO diye bir ödeme sistemi geliştiriyoruz. Ödeme sistemini kolaylaştırıcı bir ürün. Faktoring ile ilgili ürünümüzün Ar-Ge ve üretim çalışmaları devam ediyor. Bunun yanında bütün e-dönüşümle ilgili projelerde rahatlıkla yer alabileceğimizi düşünüyoruz. 
Digital Planet olarak Türkiye’de e-dönüşüm dünyasında hem iş hem de teknoloji anlamında kesinlikle vazgeçilmez bir yerimiz olacak.

GALATA

Yukarı