Ana içeriğe atla

http://www.alltrans.com.tr/

E-DÖNÜŞÜM’DE OLDUKÇA İYİ BİR YIL GEÇİRDİK

10.05.2017 - 16:25

Logo Yazılım e-Logo Genel Müdürü Başak Kural, e-dönüşüm konusunda oldukça iyi bir yıl geçirdiklerini söyleyerek, “E-Fatura tarafında 52 bin mükelleften 62 bin mükellefe çıkılması ve e-arşiv’de 2017 yılı başı itibarıyla 6 bin 700 mükellefin kâğıt faturayı tamamen terk etmesiyle çok önemli bir adım atılmış oldu” dedi.

E-dönüşüm konusunda 2016 nasıl bir yıl oldu? 2017 yılında yapmayı planladığınız yatırımlardan bahseder misiniz?
E-dönüşüm konusunda oldukça iyi bir yıl geçirdik. E-Fatura tarafında 52 bin mükelleften 62 bin mükellefe çıkılması ve e-arşiv’de 2017 yılı başı itibarıyla 6 bin 700 mükellefin kâğıt faturayı tamamen terk etmesiyle çok önemli bir adım atılmış oldu.  
Bildiğiniz gibi e-dönüşüm tüm ekosistemin hayatını kolaylaştırıyor, özellikle e-arşiv gibi bir çözümün devreye girmesi mevzuat gereği e-dönüşüme henüz başlamamış olan kurumların da süreçlerinde büyük kolaylık sağladı. Her satış işleminde matbu fatura kesme, kesilen faturaların saklanması, takibi gibi birçok işlemi kolaylaştırırken firmaların da maliyetlerini azalttı.
E-arşivle birlikte e-dönüşüme mevzuat gereği henüz başlamamış kurumların, e-ticaret siteleri üzerinden ya da mağazalardan alışveriş yapan bireylerin e-arşivle tanışması sağlandı.
2008 yılından bu yana, kurumlararası veri alışverişi başlığı altında faaliyetlerini yürüten e-Logo, yüksek servis kalitesi ve inovatif çözümleriyle finansal kurumlar ile e-Logo müşterileri arasında güvenli “e-İş Köprüsü Hizmeti” veriyor. Avrupa çapında kurumlararası birlikte çalışma standartlarının oluşmasına yönelik uluslararası Ar-Ge projeleri yürüten e-Logo Avrupa Birliği kapsamında e-belge dönüşümüne önderlik ediyor. 3. partilerle iletişim için semantik arayüzler geliştirerek uçtan uca çözüm ve adaptörler üreten e-Logo, kullanıcı tarafından kural tanımlanabilmesi imkânı ve otomatik paketleme seçenekleri de sunuyor.
2017’de de sektörümüzde öncü olmaya devam ederek müşterilerimize hayatlarını kolaylaştıracak, maliyetlerini düşürecek, iş yapabilme kabiliyetlerini artıracak ürün ve servislere yatırım yapmaya devam edeceğiz. Bugün finansal çözümlerde geniş bir servis çözümü sunarken amacımız, bir yandan bu alana yatırım yapmaya devam ederken bir yandan da müşterilerimizin finansman dışındaki farklı ihtiyaçlarına da odaklanabilmek. 2017 içinde beklediğimiz e-irsaliye, ihracat çözümleri gibi çözümlere yatırım yapmayı sürdürürken, mevcut ürünlerimize yeni yetenekler eklemeye devam ediyoruz. Ayrıca müşterilerimize bu çözümleri sahadan, ofisten, ulaşabilecekleri bir çok farklı platformdan sunmayı sürdüreceğiz.

E-fatura, e-arşiv, KEP ve e-imza uygulamaları iş dünyasının artık vazgeçilmez bir parçası oldu. Şirketler e-dönüşüme ne oranda uyum sağladı?
Dünyada çoktan başlamış olan bu dönüşümde, Türkiye çok hızlı yol kat etti ve sürece daha önce başlayan birçok ülkeyi yaygınlık ve uygulama olarak geride bıraktı. Biz de e-Logo olarak buradaki deneyimimizi diğer ülkelerdeki iştiraklerimizle ve potansiyel yeni çözüm ortaklarımızla paylaşmaya ve yeni işler geliştirmeye başladık. Bundan da büyük keyif ve gurur duyuyoruz. Bu başarının temelinde hem Türkiye’nin teknoloji adaptasyon yeteneği, hem de e-Logo deneyimi ve Gelir İdaresi Başkanlığı’nın sistematik bir plan dahilinde doğru adımlarla sektörü yönlendirmesi yatıyor.
Yeni ürün ve servis düzenlemelerinin yapılması, mevzuatların yayınlanmasıyla ve yasal zorunluluk ciro sınırlarının da düşmesiyle dönüşüm hızı katlanarak artacaktır.
Mesela 2017 içerisinde “e-irsaliye” ve “ihracat faturası”nın da eklenmesini bekliyoruz. Kâğıt irsaliye süreçlerini dijital ortama taşıyan e-irsaliye, şirketlere önemli bir maliyet avantajı sağlayacak, ayrıca e-fatura sistemiyle entegre çalışacak ihracat faturası da mükelleflerin karşılaşabileceği sorunlara karşı daha hızlı çözüm üretmelerine yardımcı olacak. Dolayısıyla e-Logo müşterileri de hayatlarını kolaylaştıran tüm bu çözümlere Logo güvencesiyle dahil olup dönüşümlerini sürdürecekler.

Dijitalleşme kısa ve uzun vadede nasıl bir seyir izleyecek? Dijitalleşmenin geleceğini nasıl görüyorsunuz?
Günümüzde hızla gelişen mobilleşmeyle birlikte, gelen bilgiye yer ve zamandan bağımsız ulaşabilme alışkanlığı, iş yapış şekillerini de değiştiriyor. Bu doğrultuda Logo tarafından geliştirilen e-fatura, e-defter gibi e-dönüşüm çözümleri, iOS ve Android işletim sistemine sahip akıllı telefonlar ve tablet bilgisayarlarda çalışabiliyor. Türkiye’de birçok kurum ve kuruluş, teknolojideki gelişmelere ayak uydurarak bir dönüşüm süreci yaşıyor. E-fatura, e-defter ve e-arşiv uygulamalarını kapsayan bu süreçlerin iş hayatına entegrasyonunun, işlemleri hızlandırması, verimliliği artırması ve denetimi kolaylaştırması bekleniyor.
Uzun vadede ise iş yapış şekillerimizin ciddi anlamda değişeceğini ve yapay zekânın işin içine gireceğini öngörüyorum. Bugün bile AI, IoT, SaaS, PaaS kavramları bir sürü alanda ve işte sürekli karşımıza çıkıyor. Her şeyin buluta taşınması, Omni Channel stratejileri en çok konuştuğumuz konular. İhtiyacımız; birçok bilgiye ulaşma, işleme, depolama, verileri tekilleştirme ve eşleştirme (unification).  Uzun vadede tüm sistemlerin entegre olabildiği, müşterinin finansal bilgilerinden, işlem hacminden, iş yaptığı firmalardan, iş yapış gün ve saatlerine, çalışanlarından, ürünlerine, satış saatlerinden stok hacmine her şeyi okuyup kaydeden, gerektiğinde yorumlayan ve belki de duruma özel çözümleri kendisi öneren ve geliştiren yapay zekâ platformları göreceğimizi hatta bunları hayata geçireceğimizi düşünüyorum.
e-Logo olarak dijitalleşmeye önem ve öncelik veriyoruz. Geleceği şekillendirmek ve müşterilerimize yeni değerler sunmak için heyecanlıyız.

GALATA

Yukarı