Ana içeriğe atla

GALATA TAŞIMACILIK

KULU GURBETÇİLERİNİ BEKLİYOR

16.07.2020 - 18:30

Konya’nın yurtdışı bağlantılı Kulu ilçesi, her yaz olduğu gibi bu sezonda da gurbetçileri ağırlamak için gün sayıyor. Koronavirüs salgınına karşı dikkat ve titizlikle çalışmalarını yürütmeye devam ettiklerini belirten Kulu Belediye Başkanı Murat Ünver, “Kulu Belediyesi olarak içinde bulunduğumuz sıkıntılı dönemleri milletimizle el ele vererek atlatmak tek gayemizdir. Alınan önlemler ve yapılan çalışmalar ile Kulu gurbetçilerini bekliyor.” dedi.

 

Koronavirüs sebebiyle bir süredir ara verilen yurtiçi ve yurt dışı seyahatleri yeniden başladı. Bu kapsamda başta İsveç, Avusturya, Danimarka, Almanya olmak üzere birçok ülkede gurbetçisi olan Kulu’da heyecanlı bir bekleyiş başladı. Pandemi sürecinde memleketine dönmek isteyen vatandaşlarımızın sağlık açısında güvenli bir tatil geçirebilmesi için Kulu Belediye Başkanı Murat Ünver, dikkat ve titizlikle çalışmalarını yürütmeye devam ediyor.

 

Konya’nın yurtdışı bağlantılı Kulu ilçesi, her yıl yaz aylarında gurbetçilerini ağırlıyor. Dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgını kapsamında alınan tedbirlerden biri de seyahatlerin durdurulması olmuştu. Normalleşme süreciyle ve yaz aylarının gelmesiyle Kulu’da gurbetçi sezonu açıldı. Ancak hem dışardan gelen vatandaşlar hem de Kulu’da yaşayan vatandaşlar derin bir endişe içindeydi. Çünkü Avrupa’nın birçok ülkesi pandemi salgını ile mücadelede Türkiye kadar etkili ve başarılı bir mücadele yürütemedi. Salgının dışarıdan gelmesini önlemek, vatandaşların sağlıklı ve rahat bir şekilde tatillerini yapabilmeleri için Kulu Belediyesi, dikkat ve titizlikle çalışmalarını yürütmeye devam ediyor.

 

Bu kapsamda Kulu’nun en kalabalık ve en çok kullanılan caddesi olan Atatürk Caddesi’ne hijyen standı kurularak el dezenfektanı yerleştirildi. Hiçbir ücret alınmadan, bütün kamu kurumları, talepte bulunan vatandaşların evleri, iş yerleri belediye ekiplerince dezenfekte edildi. İçerisinde maske, el dezenfektanı, kolonya bulunan 10 bin adet hijyen paketi vatandaşlara ulaştırıldı. Hem tüm Türkiye’de hem de ilçede tedbirlerin en üst seviyede olduğu dönemlerde sokağa çıkma kısıtlaması bulunan kronik hastalığı olan, 65 yaş üstü vatandaşlarımızın her türlü ihtiyaçlarını gidermek için belediye zabıta ekipleri 7/24 görev başında kaldı. Telefonla belediyeye ulaşan vatandaşların market alışverişleri, fatura ödeme işlemlerini zabıta ekiplerince özveriyle yerine getirildi.

 

Kulu Belediye Başkanı Murat Ünver, çalışmaları hakkında şunları kaydetti: “Başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere hemşerimiz Sayın Fahrettin Koca’nın tüm dünya tarafından alkış toplayan salgın sürecinin en iyi şekilde yürütmek adına aldığı tüm önlemler ve kararları halkımızla en doğru şekilde ulaştırmak için belediyemiz, sosyal medya hesaplarımız etkinliğini sürdürmektedir. Kulu Belediyesi olarak içinde bulunduğumuz sıkıntılı dönemleri milletimizle el ele vererek atlatmak tek gayemizdir. Alınan önlemler ve yapılan çalışmalar ile Kulu gurbetçilerini bekliyor.”

 

 

ENGELLİ VATANDAŞLARA UYGUN BİSİKLET VE YÜRÜYÜŞ YOLU

Kulu sakinlerinin boş zamanlarının değerlendirebilmeleri, yürüyüş yapabilecekleri aynı zamanda ailecek vakit geçirebilmeleri için parklarda yenileme çalışmaları ile beraber bisiklet ve yürüyüş yolu yapıldı. Kulu’da benzeri görülmeyen bisiklet yolu, ilçeyi bir uçtan diğer uca götürürken çeşitli güzergâhlara yapılan kütük evler dinlenme, çay ve kahve molası vermek için rağbet gören mekânlar oldu.

 

İlçede sosyal aktiviteyi artırmak ve sağlıklı yaşam amacı ile bisiklet ve yürüyüş yolu projesi faaliyete geçirildi. Fatih İlköğretim Okulundan başlayıp, Alparslan Türkeş parkında biten gidiş geliş üç hat halinde toplam 9 kilometreyi bulan proje içerisinde şu bölümler yer alıyor:

- Bisiklet yolu
- Yürüyüş yolu

- Engelli ve görme engelli yürüyüş yolu
- Dinlenme evleri (tomruk evler)
- Gece yürüyüşü aydınlatmaları
- Oturma bankları ve yeşil alanları bulundurmaktadır.

 

KULU’YA KAZANDIRILAN HİZMETLER

 

KULU ÖĞRETMEN EVİ

Camikebir mahallesinde Kulu Belediyesi Tüzel Kişiliği’ne ait 1800 metrekare yüzölçümlü 122 ada 18 parsel no’lu arsa üzerine içerisinde, konaklama odaları, konferans salonu, kitap okuma alanı, bilgisayar odası, kafeterya, sergi salonu, yemekhane, aktivite alanları bulunan Öğretmenevi Binası inşaatı tamamlanmış olup faaliyete geçmiştir.

 

KULU İLÇE SPOR KOMPLEKSİ

İlçe merkezinde eski stadyum yıkılarak yerine yeni spor kompleksi inşa edildi. Yeşille iç içe olacak ve modern yapısıyla sporseverlere hizmet verecek olan spor kompleksinde; modern soyunma odaları, 400 kişilik kapalı tribün, çim antrenman sahası, voleybol ve basketbol sahası bulunmaktadır.

 

DOĞALGAZ ÇALIŞMALARI

İlçede 2023 yılına kadar tamamlanması planlanan doğalgaz hizmeti ile ilgili ana boru hattı yapım çalışmaları tamamlanmış olup, Dinek mahallesindeki istasyona gaz basıncı verilmiştir. İlçe merkezine 13 km’lik şebeke çalışması yapılmış olup, geri kalan kısımlarda mart ayı içerisinde kalan bazı cadde ve sokaklar için yeni abonelikler alınmaya başlanmıştır. Yaklaşık 4 bin 800 civarında doğalgaz aboneliği bulunmaktadır.

 

ÖMERANLI SPOR KOMPLEKSİ

Ömeranlı merkezinde bulunan boş alan ıslah edilerek yeni Ömeranlı Spor Kompleksi inşa edildi. FIFA standartlarında 3. Lig maçları da dâhil olmak üzere maçların yapılabileceği spor kompleksinde, kapalı tribün, idari bina soyunma odaları ve yedek kulübeleri bulunmaktadır.

 

KULU BELEDİYESİ GENÇLİK VE SPOR KULÜBÜ DERNEĞİ

Kululu gençlerin kendilerini geliştirebilmeleri, yaşam enerjilerini kendilerini geliştirebilecekleri alanda kullanmaları için Kurucu Başkanı olan Belediye Başkanımız Murat Ünver başkanlığında Kulu Beledisi bünyesinde ‘Kulu Belediyesi Gençlik ve Spor Kulübü Derneği’ kuruldu. Derneğini kuruluş amacı gençlerin spor faaliyetlerine yönelerek zararlı alışkanlıklardan korunması, kendilerini geliştirmeleridir. Gençlerin ilgi duyarak katılım gösterdiği spor müsabakaları meyvelerini vermeye başlamıştır. Dernek içerisinde İşitme Engelli Güreş Takımı kurulmuş olup, Türkiye ve Avrupa müsabakalarına katılınmaktadır. Engelli gençler kendilerine fırsat verildiğinde engellerin ortadan nasıl kalkabileceğini elde ettikleri başarı ile herkese göstermişlerdir. Kişisel gelişimlerine, öz güvenlerinin artmasına imkan tanıyan Belediye Başkanı Ünver, Kulu Belediyesi Gençlik ve Spor Kulübü Derneği’ne her zaman destek olmaya devam edeceğini belirtmektedir.

 

ORGANİZE SANAYİ

400 hektarlık alan üzerinde yer seçimi yapılan Organize Sanayi Bölgesi’nin 100 hektarlık alanı Kulu Organize Sanayi Bölgesi adına alınmıştır. 100 hektarlık alanın hali hazır haritası, zemin etüdü, 1/5000 ve 1/1000 ölçekli imar planları, Sanayi Bakanlığı tarafından onaylanmıştır. İmar planına esas parselasyon işlemi yapılmış olup 11 adet 41.865 metrekare yüzölçümlü, 9 adet 52.958 metrekare yüzölçümlü, 21 adet 175.577 metrekare yüzölçümlü, 17 adet 267.746 metrekare yüzölçümlü, 1 adet 24.283 metrekare yüzölçümlü olmak üzere toplam 59 parsel oluşturularak sanayi ve teknoloji bakanlığına alt yapı yapımı için başvuruda bulunuldu ve 2020 yılı teşvik alanı kapsamına alındı.

 

Gönül Belediyeciliği ile çıkılan bu yolda hedeflediğimiz amaç büyük küçük her yaştan vatandaşımızın yüreğine dokunmaktır. Kulu coğrafi konumu, sosyoekonomik faaliyetleri ve etnik çeşitlilik bakımından zengin bir ilçedir. Yurtdışı bağlantısı oldukça yoğun olan nadide ilçemiz farklı etnik kökenleri altında toplayan bir çınar görevi üstlenmiştir. Benzerlerine örnek olma yolundadır.

 

GALATA TAŞIMACILIK

Yukarı