Ana içeriğe atla

autorola

OBEZİTE CERRAHİSİNİN ZAMANLAMASI HAYATİ ÖNEMDE

22.10.2020 - 09:50

VM Medical Park Pendik Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Samet Yardımcı, obezite hastalığının cerrahi tedavisi hakkında merak edilen soruları yanıtladı.

Hastalarınıza obeziteyle ilgili hangi tedavileri uyguluyorsunuz?

Obezitenin tedavisi birçok hekimin ve bilim dalının katılımı ile olmaktadır. Ben sindirim sistemi cerrahı olduğumdan özellikle obezitenin cerrahi tedavisi yani obezite ameliyatları ve endoskopik tedavileri ile ilgiliyim.

Kimlere obezite cerrahisi yapılabiliyor?

Dünya’da kullanılan bir çok kriter var elbette ama asıl olarak obezite cerrahisi için en uygun hasta, obezitenin cerrahi dışı yöntemlerle tedavi edilemediği hastalar diyebiliriz. Boy ve kiloya göre hesaplanan vücut kitle indeksi (VKİ) değeri var. Bu değer 40 kg/m2’nin üzerindeyse morbid obezite olarak tanımlanır ve bu hastaların ameliyat dışı yöntemle tedavi edilebilmeleri neredeyse imkansızdır. Fakat sadece bu hastaları ameliyat etmiyoruz. VKİ değeri 30 ila 40 kg/m2 arasında olan ve obezitenin çözülmesi ile tedavi edilecek hastalıkları olan hastaları da ameliyat edebiliyoruz. Zira bazı hastalarımızdaki şeker hastalığı, yüksek tansiyon, eklem kireçlenmeleri, karaciğer yağlanması, uyku apnesi gibi hastalıklar obezite ameliyatından sonra tamamen iyileşebilmektedir.

Cerrahi müdahalelerle fazla kilolardan tamamen kurtulup sağlıklı bir birey olmak mümkün mü?

Evet, kesinlikle mümkün. Obezite cerrahisi sonrası obeziteden tamamen kurtulmuş ve sağlıklı hayata merhaba demiş binlerce hastamız var. Bu noktada cerrahi müdahalenin zamanlaması büyük önem taşıyor. Yirmi yıldır şeker hastalığı olan, kalp damarları tıkanmış, böbrek yetmezliği başlamış, gözlerinde hasar oluşmuş bir hastada obezite ameliyatı yaparsanız bu hasarları geri döndürmek her zaman mümkün değildir. Ama genç yaşlarda, henüz dokular obeziteden dolayı hasar görmeden yapılan ameliyatlarda elde ettiğimiz başarı çok daha yüksek. Hiç obez olmamış biriyle aynı seviyeyi yakalamak bile mümkün. Bu noktada şunu belirtmek zorundayım ki ne kadar erken ameliyat yaparsak o kadar iyi sonuçlar alıyoruz.

Hastaların tedavi ve cerrahi müdahale sonrası dikkat etmesi gerekenler neler?

Hastanın olduğu ameliyatı iyi tanıması ve ona göre davranması gereklidir. Obezite ameliyatları kapalı yöntemle, yani laparoskopik olarak yapıldığından iyileşme dönemi diğer açık ameliyatlara kıyasla çok daha çabuk ve kolay olmaktadır. Hastamızın ameliyat sonrası beslenme ile ilgili önerilerimize uyum sağlaması çok önemli. Bu noktada irade pek gerekli değil. Sadece uyumlu olmak yeterli. Zaten ameliyat sonrası hastalarımıza bu konuda danışmanlık desteği veriyoruz. Kişisel gözlemim: ameliyattan sonraki ilk 2 yıl boyunca hastalar tüm kurallara harfiyen uyum sağlamakta hiç zorlanmıyorlar.

autorola

Yukarı