24 Mayıs 2024
Beşyol Mahallesi 1.İnönü Caddesi 18/8 Küçükçekmece İstanbul
Ekonomi Son Dakika

İNGİLTERE BAŞBAKANI’NIN SEÇİLMESİ PİYASALARI RAHATLATTI

Rishi Sunak’ın İngiltere Başbakanı seçilmesiyle sterlin dolar karşısında 1,13 seviyesine çıkarken, borsa da yükseldi. Yüzde 5,17’ye kadar çıkan 30 yıllık devlet tahvil faizleri de haftaya yüzde 3,8 seviyesine inerek başladı.

İngiltere’de eski maliye bakanı Rishi Sunak’ın iktidardaki Muhafazakar Parti’nin lideri ve ülkenin yeni başbakanı seçilmesiyle piyasalar şimdilik sakinleşmiş görünüyor. Eski başbakan Boris Johnson’ın aday olmayacağını açıklamasının ardından piyasalar Sunak’ın başbakanlığını bu sabah itibarıyla fiyatlamaya başlamıştı.

Bunun üzerine İngiltere devlet tahvillerinin fiyatları düştü, sterlin az da olsa değer kazandı. İngiltere’nin 30 yıllık devlet tahvil faizleri haftaya yüzde 3,8 seviyesine inerek başladı. Piyasaların mini bütçeyle karışmasının ardından bu faizler yüzde 5,17 seviyesine kadar çıkmıştı. Şimdilik sterlin de dolar karşısında 1,13 seviyesiyle çıkış yaptığı yerden biraz aşağıda görünüyor.

Londra Borsası’nda işlem gören en yüksek piyasa değerine sahip 100 şirketi temsil eden FTSE 100 endeksi günlük yüzde 0,6, FTSE 250 endeksi ise yüzde 1,25 yükseldi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir