25 Şubat 2024
Beşyol Mahallesi 1.İnönü Caddesi 18/8 Küçükçekmece İstanbul
Tesis Yönetimi

ISS, SAĞLIK ORDUSUNUN ÖNEMLİ BİR PARÇASI

ISS Tesis Yönetim Hizmetleri Genel Müdürü Dağhan Yalçın ile Haziran sayımızda gerçekleştirdiğimiz söyleşide Yalçın; hastanelere sundukları hizmetleri anlatırken, ISS’in sağlık ordusunun önemli parçası olmasından dolayı gurur duyduklarını ifade etti.

ISS olarak hastanelerle yürüttüğünüz işbirlikleriniz nelerdir, sağlık sektörüne ne tür hizmetler sunuyorsunuz?
Kamu ve Özel iş birliği kapsamında aktif olarak hizmet veren 13 şehir hastanesinin 8 tanesinde, 9 ayrı branşta 8000’den fazla ekip arkadaşımız ile hizmet vermeye devam ediyoruz. Önümüzdeki dönemlerde açılacak olan yeni şehir hastaneleri için kurulum çalışmalarımız da devam etmekte. Bu hastanelerin açılışı ile aktif 16 şehir hastanesinin 11 tanesinde hizmet vermeye başlamış olacağız. Hizmetlerimiz kapsamında olan temizlik hizmetleri, çamaşırhane hizmetleri, haşere kontrol hizmetleri bakım hizmetleri ve yemek hizmetleri, atık yönetim hizmetleri, güvenlik hizmetleri, otopark hizmetleri, bahçe hasta yönlendirme-resepsiyon-refakat-taşıma hizmetleri ile sağlık ordumuzun önemli bir parçası olmaktan gurur duyuyoruz. Özetle, sağlık hizmetine başvuran kişilerin tıbbi hizmetler dışında kalan tüm hizmetleri ISS tarafından karşılandığını söyleyebiliriz.

ISS’in müşterilerine sunduğu temizlik ve güvenlik hizmetinde hastanelere özel uyguladığınız protokoller mevcut mu, personel seçiminizi belirlerken dikkat ettiğiniz kriterler nedir?
Temizlik hizmetleri bünyesindeki süreçlerimiz 6 ayrı risk kategorisinde ele alınmakta. Bu kategoriler sağlık hizmetlerin verildiği alanlara göre; çok yüksek riskli alanlar, yüksek riskli alanlar; orta riskli alanlar, düşük riskli alanlar ve minimum riskli alanlar olarak tanımlanmakta. Bu alanlar özelinde hazırlanmış olan eğitimler; alanında uzman yönetici, eğitmen ve online eğitimler ile personellerin konu hakkındaki gelişimleri sağlanmaktadır.

Güvenlik hizmetleri özelinde de hastanelerde uygulanan ve hastanenin yapısal bütünlüğüne bağlı olarak verilen hizmetler mevcuttur. Söz konusu hizmetlerin neler olduğuna kısaca değinmek gerekir ise; heliport hizmeti kapsamında eğitimli ve sertifikalı personellerin görev yapması, kaçak malzeme çıkışlarına karşı “RFID” uygulaması ile kontrollerin gerçekleştirilmesi, tutuklu servisi ile adli vakaların hastanede bulunmalarından ötürü ek tedbirlerin alınması, Beyaz, Mavi, Pembe ve Kırmızı Kod gibi acil durum kodlarının uygulanması ve bu kodlara uygulanacak müdahale prosedürlerinin işletilmesi olarak belirtebiliriz.

Personel seçim aşamasında ise işin gerektirdiği bilgi, beceri ve yetenekler ile bu donanıma sahip adayların eşleştirilmesi son derece önemlidir. Bu aşamada, işin gereklilikleri doğru belirlenmeli ve adayın işe uygun ve/veya geliştirilmesi gereken yönleri iyi analiz edilmelidir. Doğru iş ile doğru personeli eşleştirmiş bir şirket, çalışanından maksimum fayda sağlar ve bu sayede ilgili tüm kaynaklarını da doğru kullanmış olur. İşe alım sürecinde; kişilik envanter testleri, yetkinlik bazlı mülakat yöntemleri ve teknik yetkinliği ölçen değerlendirmeler konusunda yetkin ISS İnsan Kaynakları Uzmanlarınca görüşmeler hassasiyetle gerçekleştirilmektedir.

Üst düzey sterilizasyonun uygulandığı hastane temizliğinde ISS’in farkını hissettiren noktalardan bahseder misiniz?
Hastanelerde gerçekleştirilen temizlik hizmeti, diğer alanlarda yapılan temizliklere göre çok daha yüksek hassasiyetle yapılmaktadır. Hastaların ve hastaneye gelen kişilerin sağlığı açısından steril ve hijyenik bir ortam elde edilmesi açısından son derece önemlidir. Bu bağlamda, sağlık hizmetinin verildiği alanlara özel teknik eğitimler, zorunlu eğitimler ve genel eğitimler ile temizlik hizmetlerinde görevli bulunan arkadaşlarımızın bilgi, beceri ve yetenekleri devamlı olarak geliştirilmektedir. Ekip arkadaşlarımızın gelişimleri belirli periyotlarda Eğitim ve Gelişim departmanımız tarafından ölçülmekte. Ayrıca daha yüksek bir hijyen standardına ulaşabilmek, temizliği korumak, kontaminasyon riski sorununu gidermek amacıyla “Very Clean” ve “Cleaning Excellence” gibi şirketimize özgü uygulamalar gerçekleştirilmektedir.

Tıbbi ekipman temizliği konusunda personelinizi tabi tuttuğunuz eğitimlerden bahseder misiniz?
Hastanelerde medikal ekipman temizliği ile ilgili, konusunda uzman eğitim kadromuzun hazırlamış olduğu “Medikal Ekipman Temizliği” eğitimi, temizlik hizmetlerinde görev yapan tüm çalışanlarımıza verilmektedir. Bu eğitimin içeriği; ameliyathane gereçleri, mikroskoplar, laboratuvar çalışma bankoları, merkezi sterilizasyon ünitesi, fizyoloji izleme ekipmanları, kullanılmakta olan tıbbi hasta ekipmanları, görsel izleme ekipmanları, radyasyon veya tehlike uyarısı işaretlerini taşıyan diğer cihazların temizlikleri ile ilgili dikkat edilmesi gereken konulardan oluşmakta ve sağlık çalışanı gözetiminde sağlanmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir