11 Aralık 2023
Beşyol Mahallesi 1.İnönü Caddesi 18/8 Küçükçekmece İstanbul
Son Dakika Tesis Yönetimi

ISS TÜRKİYE SÜRDÜRÜLEBİLİR BİR DÜNYA İÇİN MEKANLAR YARATIYOR

Sosyal sorumluluk projeleriyle dikkat çeken ISS Türkiye, sürdürülebilirlik konusunda da elini taşın altına koyarak önemli uygulamalara imza atıyor. Kurumun sürdürülebilirlik yaklaşımındaki vizyonu; öncelikle toplumun ve paydaşlarının yaşam kalitesini artırmak ve geleceğe yatırım yapmak.

ISS Türkiye, daha yaşanabilir bir dünya için çaba harcamayı ve etki gücünü bu hedef doğrultusunda değerlendirmenin yollarını aramayı bir sorumluluk olarak görüyor. Bu anlayışla el ele verip çevresel etkiyi hafifleten, iş süreçlerini bu doğrultuda geliştiren ve bu alandaki farkındalığı artıran projeler tasarlıyor.

ISS Türkiye’nin bu kapsamda kurduğu bir Sürdürülebilirlik Komitesi bulunuyor. Tüm departmanlardan temsilcilerin yer aldığı Sürdürülebilirlik Komitesinin görevleri; sürdürülebilirlik stratejisini, politikasını destekleyecek projeler geliştirmek, bu projelerin şirket çapında benimsenmesini, yaygınlaştırılmasını sağlamak ve çalışmaların etkinliğini izlemek olarak sıralanıyor.

Sürdürülebilirlik Komitesi tarafından; ekonomik, çevresel ve sosyal hususlarda sürdürülebilirlik hedeflerini destekleyecek projeler belirleniyor. Çalışmalar üst yönetim tarafından düzenli olarak takip ediliyor ve planlanan projelerin gerçekleşmesi için imkan sunuluyor. ISS Türkiye’nin geçtiğimiz sene bu çerçevede uyguladığı projeler var. 2022 yılında Çevre Yarışması, Yeşil Tesis Sertifika Programı ve Sürdürülebilirlik Elçileri Programı hayata geçti. Bu programlar doğal kaynakların korunması, atıkların önlenmesi ve azaltılması, geri dönüşümü/kazanımı konularında farkındalık yaratmak, bilinç oluşturmak, çevre üzerindeki etkiyi azaltmak ve iyi uygulamaları şirket geneline yaymak amacıyla tasarlandı.

Yeşil Tesis Sertifika Programı gönüllülük esasına dayalı bir sertifika programı olarak hayata geçirildi. Programa başvuran projeler “Atık Yönetimi, Doğal Kaynak Kullanımı ve Farkındalık” konu başlıklarını içeren soru listesi ile denetlenirken, denetim sonucunda 70 ve üzeri puan alan projelere Yeşil Tesis Sertifikası verilir.

Sürdürülebilirlik Elçileri Programı ile şirket genelinde sunulan fikir ve öneriler “uygulanabilirlik, yaygınlaştırılabilme, potansiyel etkisi ve verimlilik” kriterlerine göre değerlendirilir. Sürdürülebilirlik Elçileri tarafından, değerlendirme sonucu uygun olan fikirlerin hayata geçmesi, yaygınlaştırılması için gerekli çalışmalar yapılır. Bu projeler ile doğal kaynakların korunması, atıkların önlenmesi, azaltılması ve geri dönüşümü konularında önemli kazanımlar elde edildi ve bu pozitif etki halen sürüyor. İş başı konuşmaları (Toolbox) ise yine, tüm ISS Türkiye grup şirketlerinde, sahada proje yöneticileri tarafından sürdürülebilirlik bilincini artırma amacıyla verilen eğitimler olarak kurgulanıyor. ISS Türkiye 2022 yılında; plastik kirliliği ile mücadele, kaynak tüketimi, atık geri dönüşümü/kazanımı ve su tasarrufu konularında toolboxlar hazırlayarak eğitimleri gerçekleştirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir