Ana içeriğe atla

http://www.alltrans.com.tr/

Karekodlu çek, ticareti daha güvenli hale getiriyor

27.02.2017 - 17:21

Akbank Nakit Yönetimi ve Dış Ticaret Bölüm Başkanı Erdoğdu Paker, “Karekodlu çek ticareti daha güvenli hale getiriyor ve piyasalara olan güvenin artmasını sağlayarak ticaretin hızlanmasına dolaylı olarak etki etmiş oluyor” dedi.   

Müşterileriniz karekodlu çek nasıl alacak? Karekodlu çek almanın şartları nedir? Karekodlu çekin maliyeti nedir? Findeks sorgulama paketinin ücreti nedir?

Karekodlu Çek 31.12.2017 itibariyle zorunlu hale geldi ve bu tarihten sonra tüm çekler karekodlu olarak basılıyor. Karekodlu çek almak için müşterinin öncelikle KKB’nin Findeks sistemine üye olması gerekiyor. Müşterinin Findeks üyeliği yok ise önce Findeks’e üye yapılıyor sonrasında çek talebi alınabiliyor. Karekodlu Çek’in Findeks üyeliği dışında daha önce çek karnesi alınmasından farklı bir şartı veya süreci yok. Karekodlu çekin banka olarak müşterilerimize yansıttığımız ekstra bir maliyeti bulunmuyor, eski çek defteri ücretlerimiz ile aynı ücretler geçerli.

Sizce karekodlu çek, kullanıcısına ne tip avantajlar sağlayacak?

Karekodlu çeki elinde bulunduran hamil, keşidecinin geçmiş çek ödeme performansını sorgulayabilecek ve çekin dolaşımda olduğu bilgisinden çekin üzerindeki bilgilerin doğruluğuna kadar önemli bilgilere ulaşabilecek. Böylece piyasalardaki güven problemi de önemli ölçüde aşılmış olacak ve ileri vadeli işlemlerin güvenle yapılması sağlanacak. Orta ve uzun vadede çek kullanıcılarının çek performansları sorgulanabileceği için ödemelerini daha düzenli yapacaklarını ve çekin daha güvenilir bir ödeme aracı olacağını düşünüyoruz.

Karekodlu çek ticari hayatı nasıl etkileyecek?

Ticarette ödeme aracı olarak açık hesaptan sonra en fazla çek kullanılıyor. İleri vadeli işlemlerdeki en önemli konu güven ve karekodlu çekin bu konuda önemli bir açığı kapattığını düşünüyoruz. Karekodlu çek ticareti daha güvenli hale getiriyor ve piyasalara olan güvenin artmasını sağlayarak ticaretin hızlanmasına dolaylı olarak etki etmiş oluyor. Karekodlu Çek’i aynı zamanda çek ürününün digitalleşmesine yönelik önemli bir adım olarak görüyoruz. Bu digital uygulama dünyada ilk ve Türkiye bu konuda öncülük ediyor. Bu ürünün ileride farklı teknolojiler ile de birleşerek hem bankalara hem de müşterilerimize operasyonel anlamda farklı katma değerler sunabileceğini öngörüyoru

GALATA

Yukarı