14 Haziran 2024
Beşyol Mahallesi 1.İnönü Caddesi 18/8 Küçükçekmece İstanbul
Tesis Yönetimi

Kat mülkiyeti kanunu günümüz koşullarına uygun hale getirilmelidir

Tesis ve bina yönetim hizmetleri sektörünün duayenlerinden, uzun yıllardan beri tesis ve bina yöneticiliği yapan, Tesis Yöneticileri Derneği (TESYÖN) kurucularından ve eski başkan yardımcısı Hamdi Öyke ile bir araya geldiğimiz Mayıs sayımızda site yönetimlerinde yaşanan ve ivedilikle çözülmesi gereken başlıca sorunlara değinen Öyke, bir an önce Kat Mülkiyeti Kanunu’nun günümüz koşullarına uygun hale getirilmesi gerektiğini vurguladı.

Tesis yönetimi sektörü modern toplu yaşam alanları sakinleri ve site yöneticilerinin hayatını nasıl kolaylaştırıyor, entegre bir hizmet çerçevesinde sunulan hizmetler konutun değerini artırmada nasıl bir rol oynuyor?

Türkiye’de kentlerde nüfusun artması ile birlikte toplu yaşam alanlarına doğru yönelim olmaya başlamıştır. Bu yönelim, toplu yaşamın getirdiği önemli sorunları da beraberinde getirmiştir. Bunların başında da ortak yaşam kültürünün oluşmaması ve yönetim sorunları gelmektedir. Maalesef mevcut Kat Mülkiyeti Kanunu da bu sorunlara cevap veremez hale gelmiştir.

Yasaların yetersizliği nedeniyle toplu yaşam alanlarının bu konuda lisans eğitimi almış işletme fakültesi mezunu yöneticiler tarafından yönetilmesi zorunlu hale gelmiştir. Ben bu durumu uçağınız var ancak uçurmak için pilota, geminiz var ancak rotasında yüzdürmek için kaptana ihtiyaç olmasına benzetiyorum. Pilot ya da kaptan yerine kendinizi koyamazsınız. Aksi takdirde o uçak düşer, o gemi batar. İşletme fakültesi mezunu yöneticiler olmazsa, milyon dolar değerinde olan bina ve tesisler yönetilemez duruma gelir, ciddi kaoslar ve maddi zararlar oluşur, binalar atıl hale gelir.

Yaşanabilir ve sürdürebilir sağlıklı yaşam alanları için konunun ehli profesyonel site yöneticileri ile çalışılan yerlerde maddi kayıplar azalmakta, tasarruf tedbirleri artmakta, komşuluk ilişkileri düzelmekte, gayrimenkulün değerinde de ciddi artış yaşanmaktadır.

Site yönetimlerinde yaşanan ve ivedilikle çözülmesi gereken başlıca sorunlar nelerdir, sorunların çözüme kavuşmasıyla nasıl bir kazanım yaşanır?

Site yönetimlerinde yaşanan ve ivedilikle çözülmesi gereken en önemli konu Kat Mülkiyeti Kanunu’nun günümüz koşullarına uygun hale getirilmesidir. Sektör çalışanları ve şirketlerin de önceliği bu yöndedir. Bunun dışında nitelikli insan gücünün yetişmesi için üniversitelerde “Tesis ve Bina Yönetim” bölümlerinin açılması gerekmektedir. Bu bölümden mezun olan gençler sayesinde siteler istenen seviyede yönetildiği gibi, gelecekte merkezi ve yerel yönetimlerde işi bilen yöneticilerin de oluşmasına katkı sağlamış olacaktır. Günümüz koşullarına uygun yasa ve nitelikli yöneticiler ile sitelerimiz daha sağlıklı yapıya kavuşarak daha yaşanabilir hale gelecektir.